Προς το περιεχόμενο

John Coltrane-Mr PC guitar cover


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα αγαπητη κοινοτητα του νοιζ.Αυτο ειναι ενα cover που ηθελα αρκετο καιρο να κανω,αλλα κωλωνα λιγακι επειδη ειναι τελειως σαξοφωνιστικο σολο,κ η προσεγγιση του στην κιθαρα ειναι καπως περιεργη,δεν ειναι κιθαροφρασεις αυτες με λιγα λογια.το επαιξα χειροτερα απο οτι εχω ξαναπαιξει,τα σκατωνω σε μερικα σημεια αλλα ηταν οτι πιο δυσκολο εχω προσπαθησει να βγαλω.anyway,ειναι φοβερα ωραιο που υπηρξαν τυποι σαν τον coltrane,που μελετωντας τους,κλεβεις κατι απο τη μαγεια τους κ νοιωθεις ταπεινος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει απίστευτη δουλειά. Ειδικά σε αυτό εδώ που πραγματικά έχει επιπλέον κάργα δυσκολία λόγω σαξοφώνου. Πραγματικά εξαιρετικός.

 

Βέβαια τη γκρίνια μου δε θα την αποφύγεις  ;D. Θα ήθελα να μην ακούγεται και το σαξόφωνο από πίσω. Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, αν μάθεις να γράφεις με κανά κανονικό μικρόφωνο και όχι αυτό της κάμερας, η ποιότητα των βίντεο θα απογειωθεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαιξα χειροτερα απο οτι εχω ξαναπαιξει,τα σκατωνω σε μερικα σημεια αλλα ηταν οτι πιο δυσκολο

Πες οτι κανεις πλακα αλλιως.... ;D ;D

Μας εστειλες παλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικός!

Φίλε εδώ ειναι η μαγεία να ξεφεύγεις απο κιθαριστικές δακτυλοθεσίες και τα συναφή και να σε πηγαίνει η μουσική η ίδια :D

Εύγε

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει απίστευτη δουλειά. Ειδικά σε αυτό εδώ που πραγματικά έχει επιπλέον κάργα δυσκολία λόγω σαξοφώνου. Πραγματικά εξαιρετικός.

 

Βέβαια τη γκρίνια μου δε θα την αποφύγεις  ;D. Θα ήθελα να μην ακούγεται και το σαξόφωνο από πίσω. Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, αν μάθεις να γράφεις με κανά κανονικό μικρόφωνο και όχι αυτό της κάμερας, η ποιότητα των βίντεο θα απογειωθεί.

 

εχεις δικιο κ σε ευχαριστω,αλλα εγω θέλω να ακουγεται κ το σολο του σαξωφωνου.αν κ πλακα πλακα....πωσ γίνεται να ΜΗΝ ακουγεται??

 

Καταπληκτικός!

Φίλε εδώ ειναι η μαγεία να ξεφεύγεις απο κιθαριστικές δακτυλοθεσίες και τα συναφή και να σε πηγαίνει η μουσική η ίδια :D

Εύγε

 

Εδω φίλε ανοίγεις μεγαλη κουβεντα.....νομιζω οτι στην κιθάρα υπαρχουν ακομα φοβεροι τεχνικοί περιορισμοι λογω της πολυπλοκοτητας του οργανου με τις διαφορετικες δαχτυλοθεσιες(σε αντιθεση με το πιάνο κ το σαξόφωνο πχ,οπου ενα arpeggio σε οποια θέση κ να το μαθεις ειναι ίδιο).η κιθάρα σαν πρώτο σολο οργανο εχει ακομα πολλα χρονια εξέλιξης μπροστα της.Κοιταζοντας αυτο το σολο,σκεφτομουν οτι ποτε δεν θα προσεγγιζα μια φραση με αυτο τον τροπο,καθαρα λογω κιθαριστικης σκεψης.είναι φοβερη η ελευθερια με την οποία παιζει ο coltrane

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καταπληκτικός!

Φίλε εδώ ειναι η μαγεία να ξεφεύγεις απο κιθαριστικές δακτυλοθεσίες και τα συναφή και να σε πηγαίνει η μουσική η ίδια :D

Εύγε

+1000 και όντως πολύ ωραία κουβέντα θα γινόταν. Συγχαρητήρια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ πλακα πλακα....πωσ γίνεται να ΜΗΝ ακουγεται??

 

Αν παίζεις πάνω από το ορίτζιναλ, δε γίνεται. Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις ένα backing track του κομματιού χωρίς το σαξ ή να φτιάξεις εσύ το backing track ή φυσικά να παίξεις το κομμάτι με την μπάντα σου.

 

Edit: Ξέχασα. Τσέκαρε το Band In A Box αν δεν το ξέρεις. Έχει πολλά jazz standards μέσα και επιλέγεις εσύ ποια όργανα θα παίζουν και τι ενορχήστρωση θα υπάρχει. Η ποιότητα των ήχων είναι πολύ μέτρια αλλά θα σε βολέψει πολύ πιστεύω, ειδικά για μελέτη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά.. Άσε που γουστάρω τρελά τις φράσεις του Coltrane..

 

Ξέχασα να πω ότι tabs είναι καλοδεχούμενα, οπότε μην διαστάζεις... Αφού τα μελετάς, που τα μελετάς. Ετοίμασε και τίποτα tabs για τον υπόλοιπο κόσμο...  ;D ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου