Προς το περιεχόμενο

να πάρω ένα Receptor ???


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η  ΙΣΤΟΡΙΑ :από το 2004 δουλεύω – παίζω live με ένα laptop P4 3.2 ,1GB ram ,80GB HD 7200 ,και με κάρτα ήχου την RME 400 και αργότερα την M-Audio 1814 μαζί με ένα midi controller (BEHRINGER FCB 1010) .

Τρέχω το  Guitar Rig .

 

Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ :αν και είμαι ευχαριστημένος απ το ηχητικό αποτέλεσμα όταν η μετακίνηση είναι με αεροπλάνα και βαπόρια  μου πέφτει βαρύ το «γλυκό» .

Αλλά και στην Αθήνα αν δεν παίζω κάπου ψιλό μόνιμα και πάλι βαριέμαι θανατερά το κουβάλημα , την συνδεσμολογία κλπ κλπ .

 

Η ΘΕΩΡΙΑ : σκέφτομαι μήπως θα με βόλευε να κρατήσω το FCB 1010 και να πάρω ένα Receptor .

(σκέφτομαι και την εκδοχή της πεταλιέρας που θα είναι και ΠΟΛΥ πιο φθηνή ,αλλά έχω (καλο)μάθει με τα vst …).

 

Η ΑΠΟΡΙΑ : το έχει δουλέψει κανείς αυτό το πράμα ??? είναι σταθερό ??? είναι ελαφρύ ???Θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει και στο studio ??????

 

 

Ευχαριστώ και sorry για την πολυλογία . . .

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To receptor είναι μια πλατφορμα που τρέχεις τα vsts σαν standalone και δημιουργήθηκε πρωτίστως για τα live και μετά σαν πλατφόρμα για το στουντιο.

Αν χρησιμοποιήσεις τα plugins ου αναφέρονται και στο site της muse research, είναι πολύ αξιόπιστο. Τώρα για ελαφρύ, εξαρτάται...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειναι πανω απο 6-7 κιλα...σαν ενα βαρυ λαπτοπ πες...Το κακο ειναι απο οτι διαβασα στο site οτι δεν υποστηριζει την πεταλιερα του guitar rig ...Και φυσικα εννοειτε οτι υποστηριζει μονο αυθεντικα plugins..

 

Receptor for Guitar Players

Standard Receptor

 

Using Receptor as an FX processor does not require as much RAM or hard disc space as when using virtual instruments accessing GB sized sample libraries. The guitarist simply needs an inexpensive MIDI foot-switch to recall plugin presets on a gig (such as the Behringer FCB1010). When using a Receptor as the ultimate FX processor for guitar, the most popular plugins specifically for guitarists are:

 

    * Native Instruments: Guitar Rig 2 (NOTE: The Guitar Rig pedal is not supported)

    * IK Multimedia: Amplitube

    * Nomad Factory: Rock Amp Legends

 

But don't forget, all you have to do is equip your guitar with a guitar-to-MIDI system such as the AX100 from Axon, and you've got the ultimate guitar synthesizer. Plus, you can now access the never ending worldwide supply of cool new freeware, shareware and commercial plugins, all from one guitar.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλιώς εγώ το Behringer FCB1010 δουλευω !!!

και το guitar rig ειναι original .

 

μ' αρέσει αλλά είναι ακριβο ρε γαμώτο . με τα λεφτα του παίρνω δυο boss gt10 και δυο Vox Tonelab ....

 

αχμ(που έλεγε κι ο Βεγγος!!!) . . .

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι εντελώς διαφορετικό εργαλείο, από τις πεταλιέρες. Αν το θες μόνο για κιθάρα, τότε αφού έχεις το οριτζινάλε guitar rig, θα ήταν καλύτερα να έπερνες και την πεταλιέρα του.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα του θα αντικαταστήσει

τον δικό μου controller τον οποίο έχω καταβολευτεί (12 διακόπτες , 2 πετάλια) και την κάρτα ήχου .

Το laptop  όμως θα παραμένει εκεί . . . .

Δε ξέρω , έχω μπερδευτεί !

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι η πεταλιέρα του guitar rig έχει πλήρη και σχεδόν απροβλημάτιστη λειτουργία με το software. Μπορείς να βάλεις και άλλη πεταλιέρα μιντι αν θες, απλα θα τρέξεις για να την ρυθμίσεις.

Το θέμα είναι ότι αφού το λαπτοπ το έχεις και δουλεύει απροβλημάτιστα, να πάρεις απλώς την πεταλιέρα και θα είσαι οκ. Το receptor απ' όσο θυμάμαι είναι κάτι τις βαρύτερο από ένα νορμαλ λαπτοπ. Χώρια που θα ψάχνεις σε κουμπάκια και μενου, αν δεν του συνδέσεις οθόνη και ποντίκι, οπότε μια ή άλλη έρχεται.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου