Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση Isolgomma


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει για τις κλασικές μεθόδους ηχομόνωσης βλ κενό-->γιψοσανίδα-->πετροβάμβακας-->κενό-->πετροβάμβακας-->γιψοσανίδες. Όσοι έχουν μπεί σε αυτή τη διαδικασία θα έχουν δεί οτι ο χώρος τους πλέον έχει μικρύνει κατα 10 και πάνω εκατοστά από κάθε πλευρά.

 

Έτσι και εγώ έχοντας το θέμα οτι δεν θέλω να μου μικρύνει έστω και λίγο ο χώρος (από 35τ.μ. να πάει στα 32τ.μ. με τίποτα) έψαξα να βρώ μια λύση ικανή να μου λύσει κάποια εγγενή προβληματάκια του χώρου.

 

Το βασικότερο που είχα κατα νου είναι οτι χρειαζόμαστε μεγάλη μάζα για να έχουμε καλύτερη ηχομόνωση, έτσι και βρήκα ένα υλικο το οποίο είναι αρκετά λεπτό (10mm) αλλά έχει τεράστια πυκνώτητα. Το υλικό λέγεται isolgomma και ενώ ο πετροβάμαβακας φτάνει σε πυκνώτητα τα 100-150Kgr/τ.μ., το isolgomma φτάνει τα 700-800kgr/τ.μ. Περισότερες λεπτομέρειες εδώ: http://www.protectivo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=113:isolgomma&catid=54:-a-&Itemid=206

 

Η μεγάλη διαφορά της μιας παραδοσιακής ηχομόνωσης από την άλλη φαίνεται και στην τσέπη. Με υπολογισμούς που έκανα βάσει των σχεδίων που έχω κατα νου, η παραδοσιακή ηχομόνωση θα βγεί περίπου 30Ευρώ/τ.μ. ενώ με την άλλη λύση γύρω στα 55Ευρώ/τ.μ.

 

Όπως καταλαβαίνεται η διαφορά είναι μεγάλη και επειδή ενώ καταλαβαίνω και διαβάζω τα specs εντούτοις δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτές τις ενδείξεις μιας και παραλείπουν πολλά όπως επίσης γίνονται και κάτω από ορισμένες ιδανικές συνθήκες.

 

Το ερώτημα είναι απλό.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει αυτό το υλικό και ποιές είναι οι εντυπώσεις ή προβλήματα που σας δημιούργησε και δεν εννοώ οικονομικά ξεπάστρεμα αλλά τεχνικά προβλήματα;

 

 

Υ.Γ. Το υλικό δεν θα τοποθετηθεί μόνο του αλλά σε συνδυασμό με άλλα υλικά η τιμή μεμονωμένα αυτού του υλικού είναι στα 18Ευρώ/τ.μ. (χωρίς αυτοκόλητη επιφάνεια) και 21Ευρώ/τ.μ. (με αυτοκόλητη επιφάνεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Το βασικότερο που είχα κατα νου είναι οτι χρειαζόμαστε μεγάλη μάζα για να έχουμε καλύτερη ηχομόνωση, έτσι και βρήκα ένα υλικο το οποίο είναι αρκετά λεπτό (10mm) αλλά έχει τεράστια πυκνώτητα. Το υλικό λέγεται isolgomma και ενώ ο πετροβάμαβακας φτάνει σε πυκνώτητα τα 100-150Kgr/τ.μ., το isolgomma φτάνει τα 700-800kgr/τ.μ.
O πετροβάμβακας δεν παίζει αυτό τον ρόλο, αλλά είναι για να ελέγχει τα στάσιμα κύματα μεταξύ των τοίχων. Οι τοίχοι είναι αυτοί που διαθέτουν την πυκνότητα (γύψος, μολύβι, κλπ).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβαίνω μιλάς για τις ηχοανακλαστικές ιδιότητες του πετροβάμβακα που δεν χρειάζεται να είναι σκληρός μιας και οι μαλακές επιφάνειες είναι αυτές που θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην απόσβεση του προσπείπτων σήματος.

 

Εγώ μιλάω για ηχομονωτικές ιδιότητες

π.χ.http://www.knauf.gr/Uploads/costing_knauf_june_2010.pdf

βλ. Σύστημα W115

 

Η συνολική μάζα είναι γύρω στα 50kgr/τ.μ. ενώ φτάνει μέχρι και και τα 53db μείωση, δυστυχώς όμως ο τοίχος είναι αρκετά μεγάλος. Γι' αυτό ρωτάω αν έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο υλικό μιας και πετυχαίνει εξίσου αποσβέσεις ή και καλύτερες σε συνδυασμό με άλλα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πετροβάμβακας δεν παίζει αυτό τον ρόλο, αλλά είναι για να ελέγχει τα στάσιμα κύματα μεταξύ των τοίχων. Οι τοίχοι είναι αυτοί που διαθέτουν την πυκνότητα (γύψος, μολύβι, κλπ).

 

???

 

ο πετροβάμβακας είναι από τα γνωστότερα ηχομονωτικά υλικά, σε συγκεκριμένες βέβαια πυκνότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βοηθήσω σε σχέση με το αρχικό θέμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπερδεύουμε 2 διαφορετικές αρχές απορρόφησης...

Απ'ότι έχω καταλάβει, στην περίπτωση της διάταξης τοίχου-κενού-μόνωσης-γυψοσανίδας η απορρόφηση δεν επιτυγχάνεται με τον συνηθισμένο τρόπο (όπως πχ. στον ακουστικό αφρό) αλλά με συντονισμό λόγω του ασυμπίεστου του αέρα, και μόνο εφ'όσον η διάταξη είναι αεροστεγής.

  Η κεντρική συχνότητα απορρόφησης εξαρτάται απ'την απόσταση τοίχου-γυψοσανίδας και την επιφανειακή πυκνότητα του διαφράγματος (γυψοσανίδας). Η ύπαρξη απορροφητικού υλικού (και οποιουδήποτε είδους τριβής) στο εσωτερικό τέτοιων διατάξεων δεν επηρρεάζει τη συχνότητα απορρόφησης αλλά χρησιμοποιείται για να αυξήσει το Q της απορρόφησης (λογικά με έλεγχο των στάσιμων κυμάτων όπως λέει ο yameth) δηλαδή για να επιτευχθεί πιο broadband απορρόφηση. Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια με αυτή των resonant absorbers διαφράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο πετροβάμβακας αφορά την ηχοαπορόφηση. Πολύ σωστά ανέφερες ότι η ηχομόνωση απαιτεί μάζα, άρα πυκνό υλικό (άρα βαρύ).

Δοκίμασε αεροστεγείς κατασκευές με "πυκνό" υλικό, όπως τοίχος, πέτρα, μολύβι, κλπ. για να πετύχεις μόνωση.

Για την διόρθωση εσωτερικά θα χρησιμοποιήσεις ηχοαπορροφητικά υλικά όπως ο πετροβάμβακας.

Υπάρχουν άπειρες συζητήσεις με φωτογραφικό υλικό για τη θεωρία αλλά και τη διαδικασία μέσα στο φόρουμ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πετροβάμβακας αφορά την ηχοαπορόφηση. Πολύ σωστά ανέφερες ότι η ηχομόνωση απαιτεί μάζα, άρα πυκνό υλικό (άρα βαρύ).

Δοκίμασε αεροστεγείς κατασκευές με "πυκνό" υλικό, όπως τοίχος, πέτρα, μολύβι, κλπ. για να πετύχεις μόνωση.

Για την διόρθωση εσωτερικά θα χρησιμοποιήσεις ηχοαπορροφητικά υλικά όπως ο πετροβάμβακας.

Υπάρχουν άπειρες συζητήσεις με φωτογραφικό υλικό για τη θεωρία αλλά και τη διαδικασία μέσα στο φόρουμ.

 

 

Τώρα ναι καταλαβαινόμαστε γιατί νόμιζα οτι σας είχα μπερδέψει κάπως, το ερώτημα ακόμα πλανάται.

 

Η μάζα έχει σχέση με το μέγεθος του υλικού ή είναι συνυφασμένη αμιγώς με την πυκνώτητα του υλικού. Επίσης όταν για το υλικό αναφέρουν οι κατασκευαστές οτι έχει πυκνώτητα 100Kgr/τ.μ αυτό δεν δείχνει και τη μάζα ανα τ.μ., που σημαίνει οτι ένα υλικό ακόμα και αν είναι πιο λεπτό, λόγω πρωτογεννών χαρακτηριστικών υλικών, και αποδίδει 800Kgr/τ.μ δεν μας παραπέμπει οτι έχει μεγαλύτερη μάζα????

 

Αυτό που προσπαθώ να πετύχω είναι ο θόρυβος να μην βγαίνει έξω από τον χώρο και να μην μπαίνει από έξω προς τα μέσα, μιας και όλοι οι τοίχοι που έχω είναι ενισχυμένο σκυρόδεμα, έχω πεδιλα και κολώνες στο χώρο που σημαίνει οτι μια νότα παίζει και την ακούει όλο το σπίτι.

 

Στο στούντιο που έχω ήδη πήγα και εγώ σαν το ζώο με τη λύση του πετροβάμβακα. Το οτι αυτή είναι η λύση που ακολουθούν οι περισσότεροι δεν σημαίνει οτι είναι και η πιο σωστή μιας και σημαντικός παράγοντας είναι το value for money. Στο νέο μου στούντιο θέλω τη σωστή λύση και για μένα αλλά και για τους μουσικούς που θα μπαίνουν μέσα, θέλω το καλύτερο δυνατό ώστε οι παρεβρισκόμενοι μουσική να αισθάνονται άνετα να δημιουργήσουν χωρίς να κουφαίνονται και χωρίς να ψάχνουν να βρούν το 'χώρο' τους μέσα από το ηχοσύνολο. Είναι δύσκολο όχι ακατόρθωτο.

 

Οπότε κανείς για το συγκεκριμένο υλικό Isolgomma??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα ναι καταλαβαινόμαστε γιατί νόμιζα οτι σας είχα μπερδέψει κάπως, το ερώτημα ακόμα πλανάται.

 

Η μάζα έχει σχέση με το μέγεθος του υλικού ή είναι συνυφασμένη αμιγώς με την πυκνώτητα του υλικού. Επίσης όταν για το υλικό αναφέρουν οι κατασκευαστές οτι έχει πυκνώτητα 100Kgr/τ.μ αυτό δεν δείχνει και τη μάζα ανα τ.μ., που σημαίνει οτι ένα υλικό ακόμα και αν είναι πιο λεπτό, λόγω πρωτογεννών χαρακτηριστικών υλικών, και αποδίδει 800Kgr/τ.μ δεν μας παραπέμπει οτι έχει μεγαλύτερη μάζα????

 

 

Ναι

 

Αυτό που προσπαθώ να πετύχω είναι ο θόρυβος να μην βγαίνει έξω από τον χώρο και να μην μπαίνει από έξω προς τα μέσα, μιας και όλοι οι τοίχοι που έχω είναι ενισχυμένο σκυρόδεμα, έχω πεδιλα και κολώνες στο χώρο που σημαίνει οτι μια νότα παίζει και την ακούει όλο το σπίτι.

 

 

Χρειαζεσαι να κανεις ηχομονωση, αρα room in a room

 

Στο στούντιο που έχω ήδη πήγα και εγώ σαν το ζώο με τη λύση του πετροβάμβακα. Το οτι αυτή είναι η λύση που ακολουθούν οι περισσότεροι δεν σημαίνει οτι είναι και η πιο σωστή μιας και σημαντικός παράγοντας είναι το value for money. Στο νέο μου στούντιο θέλω τη σωστή λύση και για μένα αλλά και για τους μουσικούς που θα μπαίνουν μέσα, θέλω το καλύτερο δυνατό ώστε οι παρεβρισκόμενοι μουσική να αισθάνονται άνετα να δημιουργήσουν χωρίς να κουφαίνονται και χωρίς να ψάχνουν να βρούν το 'χώρο' τους μέσα από το ηχοσύνολο. Είναι δύσκολο όχι ακατόρθωτο.

 

Οπότε κανείς για το συγκεκριμένο υλικό Isolgomma???  

 

Αλλο πραγμα η ηχομονωση και αλλο πραγμα η ακουστικη διαμορφωση του χωρου. Ο πετροβαμβακας που εβαλες απλα βελτιωσε την ακουστικη του χωρου αλλα δεν εχει καμια σχεση με την ηχομονωση

 

Το υλικο που αναφερεις χρησιμοποιειται για την αυξηση βαρους σε τοιχους απο γυψοσανιδα και εχει σαν αποτελεσμα να εχεις τον ιδιο τοιχο σε βαρος με μια τοιχοποιια αλλα με μικροτερο παχος. Βεβαια και στις δυο περιπτωσεις το οικοδομημα πρεπει να μπορει αντεξει το βαρος. Μια τετοια κατασκευη ειναι πολυ πιο ακριβη απο ενα απλο τοιχο με τουβλα και απαιτει την ιδια μελετη με το κτισιμο ενος απλου τοιχου.

 

Εαν καταλαβα καλα θελεις να φτιαξεις ενα ηχομονωμενο δωματιο. Αρα πρεπει

 

1. Να συμβουλευτεις τον μηχανικο εαν μπορει να αντεξει το βαρος της νεας κατασκευης

2. Να κανεις μια μελετη ηχομονωσης και κατασκευης

3. Να κανεις μια μελετη για κλιματισμο

4. Να κανεις μια μελετη για κατασκευη πλωτου πατωματος

5. Να παρεις μια προσφορα απο ενα συνεργειο εγκαταστασης γυψοσανιδων

6. Να βαλεις το χερι βαθια στη τσεπη

 

Το υλικο αυτο ειναι απλα ενα απο τα υλικα που χρησιμοποιουνται στη κατασκευη, δεν μπορει να προσφερει ηχομονωση εαν απλα το βαλεις σε ολο το δωματιο γυρω απο τους τοιχους που ηδη εχεις

 

 

Νικος

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πετροβαμβακας εχει ηχοαπορροφητικες ιδιοτητες

 

1. Εαν χρησιμοποιηθει με την μορφη πανελ μπορει να μεταβαλει την ακουστικη ενεργεια σε ενα δωματιο= ακουστικη διαμορφωση του χωρου

 

2. Εαν χρησιμοποιηθει σε ενα αναμεσα απο δυο τοιχους μπορει να βελτιωσει την αποδοση της ηχομονωσης που ηδη προσφερουν οι τοιχοι

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο υλικό ίσως να είναι πολύ εξυπηρετικό στην κατασκευή πλωτου πατώματος...

νίκο έχει καμια πρόταση για την εφαρμογή του σε πάτωμα?

 

επίσης το υλικό αυτό πρεπει να είναι πάρα πολύ ακριβο...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου