Προς το περιεχόμενο

Fender HotRod Dlx VS Reissue Blues DLX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και το search απεδείχθει άκαρπο, να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα που με ενδιαφέρει...

 

Τί γνώμη έχετε για τους παραπάνω (παρακάτω) ενισχυτές? Έχουν την ίδια τιμή με ελάχιστες διαφορές στα χαρακτηριστικά τους...

Hot Rod. Reissue Blues.

Ανάμεσα στους δύο ποιόν θα προτείνατε?Τί άποψη έχετε οι κάτοχοι των εν λόγω ενισχυτών?

 

Κοιτάζω για ενισχυτή για φάνκυ καθαρά (6L6, 6V6 και σχετικές λάμπες) που να μπορεί να "δέχεται" σωστά τα πετάλια (κυρίως τα overdrive-distortion) στην τιμή περίπου αυτήν. (Οποιεσδήποτε προτάσεις δεκτές!)

 

Thank you! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον hot rod δεν τον ειχα ποτε αλλα ειχε πεσει στα χερια μου ο junior blues που ειναι ο ιδιος αλλα σε 15 watt,........τι να σου πω φιλε,απελπισια......ενω στα χαμηλα και εννοω αρκετα χαμηλα ειναι μια χαρα,πολυ καλος ηχος,αλλα αν ανοιξεις το volume δεν ειναι volume λειτουργει σαν gain,και απο εκει και πιο περα (πιο δυνατα) παιζεις με παραμορφωση.......ευτυχως τον πουλησα την αλλη μερα που εβαλα την αγγελια και ευτυχως το πηρε ατομο που τον ηξερε...

 

http://fender.com/products/search.php?partno=0213205000

 

και τιμες 689 ευρω

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_hot_rod_deluxe_prodinfo.html

παλι 689 ευρω

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_reissue_blues_deluxe_gitarrencombo_prodinfo.html

 

και θα σου προτεινα να κοιταξεις σε peavey,δεν τον ξερω εγω αλλα υπαρχει μελος του noiz που τον εχει (νομιζω οτι ειναι ο κιθαριστας απο το group Playground που επεξε το 1ο Σαββατο στο mini festival του noiz στο lazy)και ισως μπορεσεις να τον ρωτησεις....

 

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_valve_king_212_prodinfo.html 469 euro

 

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_valve_king_112_gitarrencombo_prodinfo.html 444 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton blues... τον είχα δοκιμάσει τώρα τελευταία σε ένα μαγαζί.

Έχει πολύ γλυκά καθαρα..αλλα δεν ξερω κατα πόσο ακούγονται σε Live καταστάσεις..

Σε σχέση με τον valveking Που δοκίμασα επίσης ήταν πολύ πιο χαρακτηριστικός ο ήχος του.

Αν είχα τότε τα λεφτά μαζί μου θα τον είχα αγοράσει....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και τους δυο & ο Hot Rod ηταν σαφως καλυτερα κατασκευασμενος (ο blues τα εφτυσε 2 φορες σε ενα χρονο,βεβαια μπορει να ειχα πεσει και στην περιπτωση) ,ειναι σχεδον οι ιδιοι ενισχυτες με τη διαφορα οτι ο HR εχει "τρια" καναλια (ουσιαστικα 2 εχει και αυτος) & ο Blues δυο.

 

Τα ιδια μεγαφωνα εχουν & οι δυο ,ενω τα καθαρα τους σκοτωνουν (& τα βρωμικα τους ειναι ΧΑΛΙΑ... :lol: ) .Βεβαια αυτο που σε ενδιαφερει αγοραζοντας εναν ενισχυτη Fender δεν ειναι τα βρωμικα....

 

Απο εκει και περα ειναι τι προτιμας απο θεμα εμφανισης (εγω προτιμω το Tweed :wink: )

 

Α, ο Blues Junior δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον HRD & τον BD ,ειναι εντελως διαφορετικα κατασκευασμενος & με αλλη φιλοσοφια :wink: (και βεβαια μπορει καποιος να τον κανει να παιζει πολυ δυνατα & πολυ καθαρα αν αλλαξει καποια πραγματακια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ tweed θα προτιμούσα να σου πω την αλήθεια... :D

Τώρα για το θέμα της "συνεργασίας" με τα πετάλια, να υποθέσω ότι δε θα είναι κάπως ..."άδεια" τα πράγματα....ε?

Καμμιά άλλη πρόταση στα χρήματα αυτά? (αν και μου φαίνεται λίγο δύσκολο...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τον Blues (φαίνεται ωραίος βέβαια με το tweed του), αλλά ο Hot Rod Deluxe με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!!!

Πάρα πολύ καλός ενισχυτής με πολύ ωραία καθαρά και παίζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ με τα πετάλια!!!

(Δόξα τω Θεώ 12 πετάλια χρησιμοποιώ :lol:)

 

 

Έχε υπόψιν σου ότι ο JAM (που έχει κι αυτός τον Hot Rod Deluxe) χρησιμοποιεί κάτι άλλες λάμπες (δε θυμάμαι μάρκα και τύπο) για...καθαρότερα καθαρά :D

 

Στο ΝΟΙΖ Live είχα παίξει με αυτόν τον mod-αρισμένο ενισχυτή και μου είχε αρέσει πολύ ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παιζουν & οι δυο με πεταλια (αληθεια εχετε παιξει ποτε με ενισχυτη που ΔΕΝ συνεργαζεται καλα με πεταλια?εγω 25 χρονια τωρα ΠΟΤΕ :lol: ΟΛΟΙ οι ενισχυτες συνεργαζονται καλα με τα πεταλια,ειδικα οι λαμπατοι....φτανει βεβαια να ξερεις τι κανεις...& να χρησιμοποιεις τα...κουμπακια τους :lol: )

 

Επαναλαμβανω στα καθαρα ειναι ολοϊδιοι.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παιζουν & οι δυο με πεταλια (αληθεια εχετε παιξει ποτε με ενισχυτη που ΔΕΝ συνεργαζεται καλα με πεταλια?εγω 25 χρονια τωρα ΠΟΤΕ :lol: ΟΛΟΙ οι ενισχυτες συνεργαζονται καλα με τα πεταλια' date='ειδικα οι λαμπατοι....φτανει βεβαια να ξερεις τι κανεις...& να χρησιμοποιεις τα...κουμπακια τους :lol: )[/quote']

 

Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές οι πολύ "καθαροί" ενισχυτές συνήθως με πετάλια distortion δεν αποδίδουν τόσο καλά, λόγω το ότι τα "αδειάζουν" λίγο (χάνουν τον όγκο τους...εντάξει δε μιλάω για μεταλόγκαζα), εν αντιθέσει φυσικά με τα modulation πετάλια που απλά χρωματίζουν το καθαρό κανάλι. Γι' αυτό και ρωτάω, αλλά προφανώς με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και με λίιιιγους συμβιβασμούς, όλα είναι εντάξει... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα-ισα,οσο πιο "καθαρος" ειναι ο ενισχυτης τοσο καλυτερο για τα πεταλια.

Παρε εμενα π.χ που ειμαι παγκοσμιος ...ασημος :lol: για τον ηχο μου :lol:

 

αυτη ειναι η μικρη μου πεταλιερα

 

5859475475c39e4962e023911c23b35a4ab6fffd5de29a366bea390f.jpg

 

(με 5 διαφορετικα distortion )

& αυτος ο βασικος μου ενισχυτης (μια καλη απομιμηση Fender Twin με 100w & με 300αρι μεγαφωνο EV)

 

78741902a71e02d34a3d54b3a5fd17bdb45c124ce4176ccd33effe55.jpg

 

με τις καταλληλες ρυθμισεις στα vol & eq των πεταλιων βγαινει μια χαρα "βρωμικος" ηχος απο ελαφρυ overdrive μεχρι βαρυ fuzz χωρις κανενα συμβιβασμο (& με τον ενισχυτη σε σχεδον flat ρυθμισεις) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παιζουν & οι δυο με πεταλια (αληθεια εχετε παιξει ποτε με ενισχυτη που ΔΕΝ συνεργαζεται καλα με πεταλια?εγω 25 χρονια τωρα ΠΟΤΕ :lol: ΟΛΟΙ οι ενισχυτες συνεργαζονται καλα με τα πεταλια' date='ειδικα οι λαμπατοι....φτανει βεβαια να ξερεις τι κανεις...& να χρησιμοποιεις τα...κουμπακια τους :lol: )

[/quote']

 

Αυτό ήθελα πολλές φορές να το πω κι εγώ...και ακόμα προσπαθώ να βρω έναν ενισχυτή που να παίζει ρε παιδί μου ΑΘΛΙΑ με πετάλια! Υπάρχει ;

 

Στο θέμα μας τώρα, εγώ μονάχα από τον Hot Rod Deluxe έχω προσωπική εμπειρία. Καλός ενισχυτής με άψογα καθαρά και μπόλικα πρίμα, όπως κάθε Fender που σέβεται τον εαυτό του. Για τα πετάλια είπαμε και παραπάνω αλλά μην πιστέψεις ότι πρόκειται με ένα distortion πετάλι να τον κάνεις να παίξει και metal...Εγώ γενικά γι'αυτό δεν τα πάω καλά με τους Fender ενισχυτές, επειδή δεν μπορείς να τους βγάλεις εύκολα ογκώδη, βρώμικο ήχο. Ακόμη και αν τα καταφέρεις αξιοπρεπώς ποτέ δεν θα ακούσεις τα γκάζια ενός ENGL Screamer ας πούμε.

 

Εσύ Acanthor βλέπω λες ότι τον θέλεις για τα συγκεκριμένα καθαρά του οπότε δεν νομίζω να μην τον βρεις του γούστου σου, απλά σου μεταφέρω και την άποψή μου για το πως περίπου θα ακουστεί με τα distortion/overdrive πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου