Προς το περιεχόμενο

Fender HotRod Dlx VS Reissue Blues DLX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε λίγες μέρες θα βρεθώ στο Στόλλα στην Πάτρα, οπότε καταλαβαίνετε ότι θα δοκιμάσω και τους δύο, για να έχω και μια καλύτερη άποψη και θα επανέλθω.

 

Αν και όσο το σκέφτομαι, με τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο Laney LC-30II σε συνδυασμό με τη Rockinger Strat, αλλά και τη Gibson SG Special, ο ήχος με ικανοποιεί αρκετά, σε όλα τα είδη που παίζω...(Ειδικά στο HI input και με τις λάμπες που έβαλα στην προενίσχυση...)

 

Βέβαια μπορεί να ακούσω το HRD και να πάθω ζημιά, αλλά βλέπουμε....

 

Α! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Υπάρχει καμμιά εναλλακτική πρόταση στα χρήματα αυτά, αντίστοιχης ποιότητας?

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο ενισχυτης σου δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους δυο Fender που... λιγουρευεσαι :lol: ,γιατι θες να τον αλλάξεις :?: Μια χαρα ενισχυτακι ειναι.. :wink: (μαλιστα επειδη ειναι και σε ψευτοταξη Α νομιζω οτι θα πρεπει να εχει και λιγο πιο δυνατη εξοδο απο αυτους..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να τον αλλάξω, απλά μου αρέσει η φάση των 6L6 τύπου Fender ενισχυτών και απλώς ψάχνομαι. Μπορεί ακόμα και για 2ο δηλαδή. Βλέποντας και κάνοντας. :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες μέρες θα βρεθώ στο Στόλλα στην Πάτρα' date=' οπότε καταλαβαίνετε ότι θα δοκιμάσω και τους δύο, για να έχω και μια καλύτερη άποψη και θα επανέλθω.

[/quote']

 

Κάτι μου θυμίζει αυτό.... :roll:

 

Βρέθηκα και γω στη θέση σου πρίν 3 χρόνια όπου ήμουνα και γω σε δίλλημα ποιον να πάρω....Blues Junior, Pro Junior, Deluxe, DeVille....

 

το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα πουθενά στην Αθηνα να τους ακούσω...όλοι μου λέγανε το κλασικό : Ειναι στο κουτι του, αν τον θες παρτον...(γουρουνι στο σακι δηλαδη...) ΕΛΕΟΣ !

 

Τεσπα...σηκώθηκα να πάω στον Στόλλα να τους ακούσω όλους και να αποφασίσω...Φτάνω στο μαγαζί...είχε ΜΟΝΟ τον Twin Reverb και τον Vibrolux... (προσεχε λοιπον μην την πατησεις...παρε τηλ να βεβαιωθείς ότι τους έχει...)

 

Τελικά αγόρασα τον Deluxe από τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος...(να ναι καλά και ο electrictabs για το πετυχημένο bias που του έκανε και έγινε πιο γλυκός...)

 

Στην πορεία άκουσα και τον Blues Junior που δεν μου άρεσε καθολου (οχι τον tweed) και τον Tweed Pro Junior όπου μου άρεσε τόσο που πήρα 2 ! Βέβαια αυτός νομιζω δεν υπαρχει πια μιας και ήταν ένα limited edition tweed του 94 (made in USA)...

 

Tον HR Deluxe Βέβαια βλέπω να τον δίνω σύντομα μιας και είμαι πλέον κάτοχος ενός Deluxe Reverb του 67-68 :lol:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα πουθενά στην Αθηνα να τους ακούσω...όλοι μου λέγανε το κλασικό : Ειναι στο κουτι του' date=' αν τον θες παρτον...(γουρουνι στο σακι δηλαδη...) ΕΛΕΟΣ !

[/quote']

 

Αφού είναι γνωστό ότι οι άνθρωποι είναι ελεηνοί...α! και τρισάθλιοι, μην ξεχάσω να προσθέσω...

 

προσεχε λοιπον μην την πατησεις...παρε τηλ να βεβαιωθείς ότι τους έχει...

 

Ευτυχώς που δεν πάω επί τούτου στην Πάτρα, απλά είμαι περαστικός για Νάυπακτο και θα κάνω μια μικρή παράκαμψη, για shopping therapy (σε μορφή έρευνας περισσότερο...) που λένε.... :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ JAM

 

Αγορακι μου...! καναμε ψωνια ε??και στον αρχηγο κουβεντα...ε???

 

Τωρα βεβαια ξερεις τι πρεπει να κανεις: να τον....shakira-εψεις.. :lol:

 

 

702343813c5a440a9ac72058e903e455422a0c39ceab2941a060857c.jpg

 

δηλ.οπως ο κιθαριστας της Shakira (η φωτο ειναι απο το live σετ απ του στο ΟΑΚΑ) να του κoτσαρεις 2 ωραιες 6L6,ενα transformer απο bassman,να αφαιρεσεις το capacitor απο το eq & βεβαια να του βαλεις ενα ωραιοτατο Eminence Delta Pro 400watt!

 

Eκει να ακουσεις clean headroom!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!

 

Έπηξα με τις μετατροπές....Δεν έχω ιδέα από mods ενισχυτών....:oops:

 

¶λλωστε ό,τι ζυγίζει πάνω από 25kgr και έχει πάνω από ένα 12άρι το απορρίπτω απευθείας! (Πρακτικός άνθρωπος βλέπεις και με ανάγκες για μετακινήσεις....) :lol: :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολυ καλα κανεις οτιδηποτε με παραπανω απο 1 μεγαφωνο & παραπανω απο 30 βαττ ειναι overkill στην Ελλαδα. :wink: (αλλα και παντου πλεον...μια και υπαρχουν in ear & PA)

(κι εγω τον Boogie στα 17 βαττ τον εχω ρυθμισμενο και παλι μεχρι το 2 μπορω να τον ανοιξω ακομα και σε μεγαλα stages.. :lol: )

 

τον τελευταιο καιρο χρησιμοποιω συνεχεια ενα Fender Pro Junior 15 watt με ενα 10αρι Eminence 250 watt,να φανταστεις τον δανεισα σε ενα φιλο μου ο οποιος επαιξε στο ΛΥΚΑΒΗΤΟ με αυτον & παλι μεχρι το 3,5 μπορεσε να τον ανοιξει,μετα του εβαλαν χερι!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου