Προς το περιεχόμενο

Budget 1000 ευρω για μικροφωνο και προενισχυση


thodoris1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι. Διαθετω χιλια ευρω για αγορα μικροφωνου και εχω την εξης απορια εχοντας για καρτα την onyx blackbird να μιρασω το budget σε μικροφωνο και προενισχυση η να τα διαθεσω μονο σε μικροφωνο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τι πηγή θες να ηχογραφήσεις με το μικρόφωνο;

Φωνή, ακουστικό όργανο , ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν κατάλαβα καλά, μέρος της ερώτησής σου είναι «αν είναι καλοί» οι προενισχυτες της Mackie ή αν είναι καλλίτερο να σπάσει το ποσό σε μικρόφωνο και προενισχυτή.

Έχουμε τα εξής δεδομένα:

 

1) Έχεις 'HΔΗ την Onyx Blackbird  (δεν ξέρω γιατί και πώς , αλλά εφόσον θες 'EΝΑ μικρόφωνο, σημαίνει πως ΔΕΝ χρειαζόσουν κάρτα με 8 in).  Τέσπα, αυτήν βρέθηκες να χεις….πάμε παρακάτω.

2) Θες φωνές και έγχορδα άρα μιλάμε καλλίτερα για πυκνωτικό.

 

Συμπέρασμα δικό μου , μια χαρά είναι οι προενισχυτες της Onyx, χώσε το 1000άρικο για καλό πυκνωτικό μικρόφωνο.

 

Αν δεν είχες ήδη audio interface, η απάντηση θα ήταν διαφορετική.

 

Υ.Γ.   Με γειά!  ;D

http://www.thomann.de/gr/neumann_tlm_103_set_box_nickel.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω αυτή είναι η ερώτηση μου ναι... Αλλά για να το κάνω πιο εύκολο θα φέρω ένα παράδειγμα ...... Το tlm 103 λοιπόν με τις προενισχύσεις τις mackie ή εναλλαχτηκα  ένα rode nt2000 http://www.thomann.de/gr/rode_nt2000_grossmembran_kondensatormikro.htm

με έναν isa one τις focusrite http://www.thomann.de/gr/focusrite_isa_one.htm .  ??? ??? ???

Η κάτι σε αυτά τα μέτρα τέλος πάντων.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάνω κάτω αυτή είναι η ερώτηση μου ναι... Αλλά για να το κάνω πιο εύκολο θα φέρω ένα παράδειγμα ...... Το tlm 103 λοιπόν με τις προενισχύσεις τις mackie ή εναλλαχτηκα  ένα rode nt2000 http://www.thomann.de/gr/rode_nt2000_grossmembran_kondensatormikro.htm

με έναν isa one τις focusrite http://www.thomann.de/gr/focusrite_isa_one.htm .  ??? ??? ???

Η κάτι σε αυτά τα μέτρα τέλος πάντων.......

 

 

Best buy είναι και αυτά.

Αλλά....αλλά με δεσμεύει η κάρτα σου, υπό την έννοια ότι είναι κρίμα.

 

Βασικά προσδιόρισε τις προτεραιότητές σου.

Παίρνεις μια κάρτα , πολύ καλή , μέση ποιότητα, αλλά μετά εκτινάσσεις το μπάτζετ σου και λες 1000άρικο για μικρόφωνο.

Αλλάζεις κατηγορία.

Αν έχεις σκοπό να κινηθείς αναλογικά σε αυτά τα μεγέθη…..τότε πάρε το μικρόφωνο πρώτα, και μετά παίρνεις και μια Hi end προενίσχυση.

Άλλως, και μόνο το rode να πάρεις (και φθηνότερο μοντέλο)…….πάλι μια χαρά δουλειά θα κάνεις.

 

Με άλλα λόγια, αποφάσισε σε ποια κατηγορία θες να παίξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις .....Σίγουρα υπάρχει στο μυαλό η αναβάθμιση για το μέλλον όσον αφορά την κατηγορία που θέλω να παίξω ... Αλλά δεν πολυκατάλαβα αυτό που λες ότι σε δεσμεύει η κάρτα...τι εννοείς???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο δίλημμα  προενίσχυση της Mackie και π.χ. ένα  Neumann VS προενίσχυση π.χ. focusrite και ένα π.χ.  rode ΔΕΝ έχω σαφή απάντηση υπό την έννοια ότι δεν έχω κάνει A/B τεστ σε αυτόν τον συνδυασμό (και αν μιλάμε για video στο Youtube ή Mp3 , ούτε θα καταλάβω τη διαφορά)  ;D.

 

Γενικά είμαι της αρχής ότι η προενίσχυση πρέπει να είναι ένα κλικ πιο πάνω σε κατηγορία από το μικρόφωνο (όχι το ανάποδο) [το ίδιο πιστεύω και στην φωτογραφία-video, δηλαδή ο σωστός φωτισμός (αναλογικά προενίσχυση) είναι πιο σημαντικός από την κάμερα (αναλογικά μικρόφωνο) – τηρουμένων των αναλογιών] , αλλά εν προκειμένω σου πρότεινα το αντίθετο από αυτό που πιστεύω, γιατί…..ξεκίνησες ανάποδα. Είχες ήδη προενίσχυση.

 

Εδώ κολάει το με δεσμεύει η κάρτα σου.

Έδωσες π.χ. 350 , 400 € μ, δεν ξέρω πόσο έχει ακριβώς….και πήρες καλές προενισχύσεις. Τώρα θα τις παροπλίσεις…..

 

Οπότε αν έχεις σκόπο την ΓΕΝΙΚΗ αναβάθμιση……δηλαδή να αλλάξεις κατηγορία, τόσο σε μικρόφωνο , προενίσχυση και κάρτα, ξεκίνα σωστα.

 

Αλλάζεις κατηγορία στο μικρόφωνο, παίρνεις π.χ. το Neumann και όχι το rode….μετά στην προενίσχυση και τέλος στην κάρτα.

 

Αν είναι να σπάσεις το ποσό, πάρε και δύο μικρόφωνα που λέει ο λόγος …..κάπως έτσι το σκέφτηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.... κατάλαβα τι εννοείς . Οπότε προτείνεις ένα καλό μικρόφωνο και στο μέλλον έρχεται και μια καλή προενίσχυση κτλ κτλ κτλ....  και έρχεται μία καλή αναβάθμιση ..... ή με τα δεδομένα τα τώρα με τις προενισχυσης τις κάρτας θα δώ ελάχιστη διαφορά από έναν φτηνό σχετικά προενισχυτή οπότε γιατί όχι να μην σπάσω το ποσό σε ένα ζευγάρι μικρού διαφράγματος και ένα αξιοπρεπή μεγάλου διαφράγματος για να γίνω και πιο ευέλικτος ..... Οπότε γυρνάμε εκεί που είπες να αποφασίσω κατά πόσο θέλω αναβάθμιση και αν είναι το τελευταίο η το πρώτο χιλιάρικο που θα σκάσω . Σωστά κατάλαβα την σκέψη σου  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ.... κατάλαβα τι εννοείς . Οπότε προτείνεις ένα καλό μικρόφωνο και στο μέλλον έρχεται και μια καλή προενίσχυση κτλ κτλ κτλ....  και έρχεται μία καλή αναβάθμιση ..... ή με τα δεδομένα τα τώρα με τις προενισχυσης τις κάρτας θα δώ ελάχιστη διαφορά από έναν φτηνό σχετικά προενισχυτή οπότε γιατί όχι να μην σπάσω το ποσό σε ένα ζευγάρι μικρού διαφράγματος και ένα αξιοπρεπή μεγάλου διαφράγματος για να γίνω και πιο ευέλικτος ..... Οπότε γυρνάμε εκεί που είπες να αποφασίσω κατά πόσο θέλω αναβάθμιση και αν είναι το τελευταίο η το πρώτο χιλιάρικο που θα σκάσω . Σωστά κατάλαβα την σκέψη σου  ???

Πιο σωστά ΔΕΝ γίνεται  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου