Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για εγγραφη μετρονομου στο cubase


sotos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους,

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να γραψω τον μετρονομο στο κομματι που κανω

export απο το cubase.

Θελω να γραψω οδηγο(κιθαρες) για τον ντραμερ αλλα θελω να ακουγεται και ο μετρονομος.

Ευχαριστω.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Κλασικό πρόβλημα, είχα απαντήσει και σε παλιότερα ποστ!

Well, δεν μπορείς! τουλαχιστον μεχρι το cubase 5.

Αυτό που κάνουν όλοι ειναι να φτιάξουν ενα κανάλι Midi να φορτώσουν ενα vst που έχει ήχο μετρονόμου και γράφουν τα χτυπήματα του μετρονόμου και το κάνουν export παρεα με τον οδηγο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Κλασικό πρόβλημα, είχα απαντήσει και σε παλιότερα ποστ!

Well, δεν μπορείς! τουλαχιστον μεχρι το cubase 5.

Αυτό που κάνουν όλοι ειναι να φτιάξουν ενα κανάλι Midi να φορτώσουν ενα vst που έχει ήχο μετρονόμου και γράφουν τα χτυπήματα του μετρονόμου και το κάνουν export παρεα με τον οδηγο.

 

Πολυ σωστος,

1.φτιαξε ενα midi καναλι,

2.επελεξε να ειναι το 10 καναλι που ειναι το GM (general midi) drum καναλι,

3.Στο output δηλ να γραφει windows wavesynth GM (κατι τετοιο)

4.και βρες σε ποιο πληκτρο ειναι πχ το sidestick και

5.κανε export μαζι του

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις record το συνολικό σου output...? δεν είναι το ίδιο? δηλαδή σε κάποιο κανάλι που θα δημιουργήσεις, ενω γίνεται playback του κομματιού να γίνεται recording όλου του output...

λέω εγω τώρα... δεν είμαι και σχετικός, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά νομίζω το είχα κάνει στο παρελθόν και λειτουργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις record το συνολικό σου output...? δεν είναι το ίδιο? δηλαδή σε κάποιο κανάλι που θα δημιουργήσεις, ενω γίνεται playback του κομματιού να γίνεται recording όλου του output...

λέω εγω τώρα... δεν είμαι και σχετικός, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά νομίζω το είχα κάνει στο παρελθόν και λειτουργησε.

 

Παλια στα αρχαια χρονια που ειχα μια creative sounblaster platinum, ειχε επιλογη "what you hear, και ο,τι εβγαινε απο το output, γραφοταν.

 

Αλλά με το cubase που επιλεγεις με F4 το rout των εξοδων, και κανει mixdown, παιρνει το μετρονομο, γιατι βγαινει απο εξοδο αλλη.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να δημιουργήσεις ένα κανάλι ενός μέτρου με τύμπανα που θα το κάνεις λούπα για όλο το κομμάτι;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου