Προς το περιεχόμενο

Κάνουν τα καπάκια μαγνητών από epiphone σε μαγνήτες gibson?


dbakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Πριν λίγο καιρό έγινα κάτοχος μιας epiphone black beauty, αποκτώντας την από μία αγγελία του νοιζ. Η κιθάρα με έχει ευχαριστήσει γενικά σαν όργανο για τα χρήματα που έδωσα (380 ευρώ), και σκέφτηκα να τις κάνω μερικές αλλαγές. Πληροφορήθηκα από έναν φίλο μου ότι πουλάει αυτούς τους μαγνήτες :  490R humbucker  και 498T humbucker (μαύρου χρώματος και οι δύο) αλλά μου είπε πως δεν έχει τα καπάκια τους. Η τιμή που μου τους δίνει είναι 70 ευρώ με τις (βίδες και τα ελατήριά τους). Και επειδή μου αρέσει η κιθάρα έχοντας τα χρυσά καπάκια στους μαγνήτες , θέλω να ρωτήσω αν τα καπάκια ( από τους  epiphone alnico classic humbucker) θα ταιριάζουν και στους νέους  μαγνήτες.Επίσης θα ήθελα να ξέρω αφού τους αποκτήσω πόσο περίπου θα κοστίσει η τοποθέτησή τους απο μάστορα και αν μπορείτε να μου στείλετε μέσω π.μ. και να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί που αλλάξατε μαγνήτες και μείνατε ευχαριστημένοι. περιοχή που μένω είναι αθήνα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου....νομίζω πως δεν γινεται αυτο που λες.....δεν θα κάτσει σωστά ο μαγνήτης και νομίζω θέλει και κερωμα το όλο σύστημα για να μην σφυρίζει σαν τρελό .......ήθελα να κάνω το ίδιο σε μια Lucile , αλλα τελικα τους κράτησα μαύρους.....ήταν κάτι PAF 59 Duncan , κατσανε κουτί στο κιθαρακι αλλα χωρις τα Χρύσα covers.....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ wyndorf για την άμεση απάντησή σου... δεν πειράζει που δεν κάνουν το πολύ πολύ να βγάλω το καπάκι του μεσαίου μαγνήτη ή να βάλω για μεσαίο άλλον ένα ίδιο νεκ μαγνήτη της γκίμπσον στην καλύτερη;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ wyndorf για την άμεση απάντησή σου... δεν πειράζει που δεν κάνουν το πολύ πολύ να βγάλω το καπάκι του μεσαίου μαγνήτη ή να βάλω για μεσαίο άλλον ένα ίδιο νεκ μαγνήτη της γκίμπσον στην καλύτερη;)

 

Η καλύτερη λύση είναι ν αφήσεις τους gibson ως έχουν (καλή τιμούλα τους βρήκες πλάκα πλάκα) και να βγάλεις το καπάκι του μεσαίου. Τότε θα έχεις ομοιόμορφο κι ωραίο look και no-feedback. H τοποθέτηση κοστίζει γενικά αλλά μπορείς να ζητήσεις από φίλο/γνωστό που έχει κολλητήρι και κάνει τέτοια, να σε βοηθήσει. Είναι εύκολη η αλλαγή από epi -> gibby μαγνήτες, 4 κολλήσεις χρειάζεται μόνο. Επίσης είναι εύκολο να βγει το καπάκι με ένα κολλητήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολητήρι έχω και εγώ και το χρησιμοποιώ αρκετά (όχι σε κιθάρες ακόμα, αλλά θα το κάνω και αυτό)  είδα και το διάγραμμα των μαγνητών στην κιθάρα και κάποια βίντεο στο ίντερνετ όπότε δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο τελικά. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολητήρι έχω και εγώ και το χρησιμοποιώ αρκετά (όχι σε κιθάρες ακόμα, αλλά θα το κάνω και αυτό)  είδα και το διάγραμμα των μαγνητών στην κιθάρα και κάποια βίντεο στο ίντερνετ όπότε δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο τελικά. 8)

 

Ωραία! Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκολλήσεις τους παλιούς μαγνήτες απ τα ποτενσιόμετρά τους (να θυμάσαι τι πάει που!!!) και συνδέσεις στα ίδια σημεία τους νέους(οκ, και να ξε/βιδώσεις μερικές βίδες). Πρέπει απλά να βρεις το θετικό (+) κι αρνητικό/γείωση των μαγνητών σου(-). Η gibson έχει το μεταλλικό πλέγμα του καλωδίου του μαγνήτη ως αρνητικό(-) και το καλωδιάκι εσωτερικά του πλέγματος ως θετικό.

 

Το καπάκι του μαγνήτη βγαίνει ως εξής:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά wyndorf μια χαρά έβαλα τα καπάκια στους γκίμπσον ...ευτυχώς ούτε σφύριγμα , ούτε βουητά( η τύχη του πρωτάρη βλέπεις)τους κέρωσα κανονικά τους έβαλα στην έπιφον, την δοκίμασα και όλα οκ :) έχω και φωτογραφίες από όλα τα στάδια από το κέρωμα μέχρι το τελικό αποτέλεσμα! σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας , χάρις αυτές γλύτωσα χρόνο και χρήματα , καθώς έμαθα και νέα πράγματα γιατί ήταν η πρώτη φορά που άλλαξα μαγνήτες σε κιθάρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου