Προς το περιεχόμενο

Ο δρόμος πίσω στην Cobra IV μου


microvios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέρος Επτά – Επίλογος – Το δις εξαμαρτείν.

 

Με αυτά σας αφήνω ελπίζοντας πως δεν σας κούρασα.

 

Ξέρω πως παρόμοιες ιστορίες με χαμένες πρώτες αγάπες έχουν πολλοί συν-φορουμίτες.

 

Όμως εγώ είμαι ασυγχώρητος γιατί την έπαθα...δύο φορές!

 

Η πρώτη ήταν η Cobra της ιστορίας. Η δεύτερη ήταν ... το GoldTop Les Paul Clone στο κέντρο της φωτογραφίας (φωτό 18_The Lost). Είναι μια ... MAYA, με βιδωτό μπράτσο, που πάνω στο σήμα του headstock είχα κολλήσει ένα αυτοκόλλητο DiMarzio. Την κιθάρα αυτή την άφησα πίσω όταν έφυγα για την Αγγλία, τη χάρησα σε  ένα φίλο μου και αυτός κάποια στιγμή την πούλησε κάπου στην Αθήνα μεταξύ 1980-1982.

 

Αν παρ’ ελπίδα, κάποιος εκεί έξω έχει τύχει να δει την κιθάρα της φωτογραφίας, ή έχει μιά MAYA όμοια και της περιόδου εκείνης, ας μου στείλει ένα σημείωμα.

 

Πάντα θέλω να τη φέρω πίσω σπίτι όσο αδύνατο και αν φαίνεται.

 

Δύσκολο αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει.

 

Μπορεί κάποιος να την έχει.

 

Κάποιος μπορεί να έχει και την Cobra μου! Δεν πιστεύω πως υπάρχει άλλη με ενσωματωμένο MXR!

 

Ευχαριστώ όσους διαβάσουν μέχρι εδώ και ειλικρινά ελίζω να μή σας κούρασα.

 

 

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ωραίες τέτοιες ιστοριούλες κιθαριστικής τρέλας!

 

αν και στο τέλος περίμενα πως θα έβρισκες την αρχική σου Cobra! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ωραίες τέτοιες ιστοριούλες κιθαριστικής τρέλας!

 

αν και στο τέλος περίμενα πως θα έβρισκες την αρχική σου Cobra! ;D

 

Ευχαριστώ. Τέτοια Happy End δυστυχώς δεν είναι συχνά. Ελπίζω τουλάχιστον κάπου να βρώ μιά ΜΑΥΑ παρόμοια με την δική μου. 

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μικροβιε τυχαινει να ειμαι απο το ιδιο μερος..και μου κανει τρομερη εντυπωση οτι ειχες τετοια ιστορια ..ο τοπος μας νομιζα οτι εβγαζε κατ'εξοχην  παραδοσιακους παικτες οποτε ενας ηλεκτρικος κιθαριστας ειχε δυσκολο εργο..

 

καποτε θα μεταφερω και εγω τις δικες μου στο υπογειο στο καλο χωριο που μενω..προς το παρον μενω αθηνα..

 

να σαι καλα γιατι μου θυμισες τον τοπο μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μικροβιε τυχαινει να ειμαι απο το ιδιο μερος..και μου κανει τρομερη εντυπωση οτι ειχες τετοια ιστορια ..ο τοπος μας νομιζα οτι εβγαζε κατ'εξ

Αγαπητε μικροβιε τυχαινει να ειμαι απο το ιδιο μερος ..ο τοπος μας νομιζα οτι εβγαζε κατ'εξοχην  παραδοσιακους παικτες...

 

 

Κατ αρχην χαιρετίσματα στο Καλό Χωριό με τις ομορφίες του. Ο Αγιος είχε ενδιαφέρουσα ιστορία rock/pop σκηνής τη δεκαετία 70-80. Μπορείς να τα δεις όλα με εκατονταδες φωτο, ηχογραφήσεις και πανω απο 20 ωρες συνεντεύξεις στο http://www.agios-music70s.gr. Το περιεχόμενο του site υπάρχει και σε DVD και το στέλνω ΔΩΡΕΑΝ σε οποίο το θέλει, ακόμα και σε πολλά αντίγραφα για να μοιραστουν σε φίλους. Σήμερα στην πόλη υπάρχουν πολλοί σοβαροί μουσικοί στο χώρο και έχουν επεκταθεί και στην jazz.

 

Αν θέλεις στείλε μου στοιχεία να τα πούμε απο κοντά.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η ιστορία σου.

 

Δεν πειράζει που δεν βρήκες την κιθάρα σου,φτάνει που βρήκες ξανά το δρόμο προς την μουσική.

Δεν τις ήξερα καν τις Cobra,αλλά ωραία φαίνεται όπως και η μόντα που έκανες.

 

 

Υ.Γ.Καλά αυτός ο Ινδός φτηνά την γλίτωσε..

Αν ήμουν στη θέση σου,δε θα με πειραζε να πουλούσε ένα ψυγείο,την τηλεόραση,ένα playstation,κ.λ.π. αλλά την κιθάρα :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ.Καλά αυτός ο Ινδός φτηνά την γλίτωσε..

Αν ήμουν στη θέση σου,δε θα με πειραζε να πουλούσε ένα ψυγείο,την τηλεόραση,ένα playstation,κ.λ.π. αλλά την κιθάρα :o

 

 

Αστα φιλε μου. Να σου πω παντως πως ο συγκεκριμμενος Ινδός ΕΙΧΕ πουλήσει και τηλέοραση και πικαπ και κάπου 50 βινυλια του φίλου μου. Να φανταστείς πως σήμερα είναι διαπρεπής καθηγητής σε πρωτοκλασάτο πανεπιστήμιο στην Αγγλία (να μην πούμε ονόματα καλυτερα). Μήπως να τον εκβίασω να μου αγοράσει μια ES 175 του 50, για να μην τον κάνω ρόμπα?(αστειεύομαι προφανώς)

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου