Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για mod με μαγνήτες


Cross

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να μπορώ να έχω και neck και bridge μαγνήτη να δουλεύουν ταυτόχρονα και full humbuckers (δηλαδή να μην έχω επιλογέα) και να τους χειρίζομαι μόνο με τα volume τους??

 

Θα έχει "κακές" επιπτώσεις από άποψη ήχου, καθαρότητας, αρμονικών κλπ?

 

Απλά σκεφτόμουνα καμια τρελή μοντα και μου ήρθε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο αυτό

 

http://www.seymourduncan.com/images/products/electric/humbuckers/501005-110.pdf

 

αν αφαιρέσεις τον διακόπτη και τα ενώσεις στο jack κατευθείαν θα έχεις αυτό που ζητάς.

 

Αν έχει κακές επιπτώσεις ?

Περί ορέξεως ...

 

Που λέει και ο φίλος

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να μπορώ να έχω και neck και bridge μαγνήτη να δουλεύουν ταυτόχρονα και full humbuckers (δηλαδή να μην έχω επιλογέα) και να τους χειρίζομαι μόνο με τα volume τους??

 

Θα έχει "κακές" επιπτώσεις από άποψη ήχου, καθαρότητας, αρμονικών κλπ?

 

Απλά σκεφτόμουνα καμια τρελή μοντα και μου ήρθε αυτό!

 

Ναι, γίνεται! Το χρησιμοποιούν πολύ ως σύνδεση στα ηλ. μπάσα με διπλούς για να κάνουν blend τους μαγνήτες neck & bridge.

Θέλει λίγο διαφορετική σύνδεση από αυτή που κάνεις κλασσικά στην ηλεκτρική με διπλούς. ΔΕΝ κάνεις αυτό που λέει η duncan απλά αφαιρώντας τον επιλογέα γιατί όταν κλείσεις τον ένα μαγνήτη (μηδέν volume) θα κλείσει και ο άλλος, θα γίνει mute...

Το σωστό διάγραμμα για σύνδεση διπλών με 2 volumes χωρίς επιλογέα είναι το παρακάτω:

http://www.tremolo.pl/Przystawki2/GitaryBasowe/active_soapbar_bass%20049.jpg

 

Mη σε νοιάζει που είναι active, απλά κρατάς κανονικά τα 500Κ ποτενσιόμετρα της κιθάρας σου κι αγνοείς το "100K" που γράφει στο σχέδιο καθώς και την μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Ευχαριστώ παίδες θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία! Απλά ήθελα να δω αν το έχει κάνει κανείς να ξέρω πως θα ναι ηχητικά!

 

θα δείξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Ευχαριστώ παίδες θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία! Απλά ήθελα να δω αν το έχει κάνει κανείς να ξέρω πως θα ναι ηχητικά!

 

θα δείξει!

 

Hχητικά, θα μπορείς να κάνεις blend τους μαγνήτες σε ό,τι αναλογία θέλεις και αυτό σίγουρα δίνει μια ευελιξία. Βέβαια, πρέπει να σου αρέσει η χροιά των μαγνητών σου καθώς αυτή θα παραμείνει ως έχει.

 

Μπορείς και να τους συνδέσεις out of phase αν θέλεις κάτι διαφορετικό και πιο trebly ή σαν wha. Με ένα switch(διακοπτάκι) 6 επαφών μπορείς άνετα να τους κάνεις εντός/εκτός φάσης:

http://duhvoodooman.com/musical/humbucker_mods/phase_switch.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κανείς αυτή τη μοντα...θα είναι σα να έχεις το διακόπτη στη μεσαία θέση...γιατί σε ενοχλεί ο διακόπτης;

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κανείς αυτή τη μοντα...θα είναι σα να έχεις το διακόπτη στη μεσαία θέση...γιατί σε ενοχλεί ο διακόπτης;

 

Δεν είναι 100% σαν να έχει το 3-θέσιο στη μεσαία θέση. Τα vol pot συνδέονται διαφορετικά σε αυτή τη σύνδεση που θέλει να κάνει κι αυτό δίνει διαφορετικό tone καθώς κατεβάζεις τα vol. Αν έχεις βέβαια πάντα τέρμα τα volume, τότε δεν έχει ηχητική διαφορά.

Πάντως μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα κόλπα με το wiring όπως phase switch, split, series/parallel που δίνουν κι εντελώς νέους ήχους στην κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκεφτόμουνα καμια τρελή μοντα και μου ήρθε αυτό!

 

Μάλιστα! Ευχαριστώ παίδες θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία! Απλά ήθελα να δω αν το έχει κάνει κανείς να ξέρω πως θα ναι ηχητικά!

 

έψαχνες στο άσχετο για "κάποια μόντα",σκέφτηκες μία (που ούτε που ξέρεις τι αποτέλεσμα θα χει) και ρωτάς αν "λέει"? :P

 

Περί ορέξεως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γίνεται! Το χρησιμοποιούν πολύ ως σύνδεση στα ηλ. μπάσα με διπλούς για να κάνουν blend τους μαγνήτες neck & bridge.

Θέλει λίγο διαφορετική σύνδεση από αυτή που κάνεις κλασσικά στην ηλεκτρική με διπλούς. ΔΕΝ κάνεις αυτό που λέει η duncan απλά αφαιρώντας τον επιλογέα γιατί όταν κλείσεις τον ένα μαγνήτη (μηδέν volume) θα κλείσει και ο άλλος, θα γίνει mute...

Το σωστό διάγραμμα για σύνδεση διπλών με 2 volumes χωρίς επιλογέα είναι το παρακάτω:

http://www.tremolo.pl/Przystawki2/GitaryBasowe/active_soapbar_bass%20049.jpg

 

Mη σε νοιάζει που είναι active, απλά κρατάς κανονικά τα 500Κ ποτενσιόμετρα της κιθάρας σου κι αγνοείς το "100K" που γράφει στο σχέδιο καθώς και την μπαταρία...

 

Sotto μου δημιούργισες απορία που λές πως άμα κλείσεις  τον ένα μαγνήτη θα κλείσει και ο άλλος.

 

Θυμήθικα πριν από 10 χρόνια περίπου σε μια epiphone SG ενός φίλου που χαμηλώναμε το neck volume και κάναμε τον επιλογέα kill swicth (όπως ο Randy Rhoads).

 

Όταν αφήναμε τον επιλογέα στη μέση ακουγόταν μόνο o μαγνήτης της γέφυρας κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Γιατί να δεν μας έκανε εκεί mute?

 

Στο ρωτάω αυτό γιατί όπως το βλέπω αν είναι να σου κάνει mute θα στο κάνει ή με επιλογέα ή χωρίς,αν βάλεις τον επιλογέα στη μέση είναι σαν να έρχονται σε επαφή τα καλώδια(σήμα) από τα volume pots,με λίγα λόγια σαν να τα ενώνεις όπως πρότεινα στον φίλο.

 

Μπορεί να υπάρχει κάτι που να μην το πρόσεξα που μπορεί να κάνει την ζημιά(mute)?

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου