Προς το περιεχόμενο

Έλληνες Κατασκευαστές κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, η κουβέντα καποια στιγμή ήταν στον Πάνο Οικονομάκη, την δουλειά του οποίου την θάβουν κυριως αυτοί που δεν την έχουν δεί ποτέ, πιανόμενοι από τον τρόπο που γράφει ορισμένα πράγματα. Ενταξει, ο ανθρωπος δεν ειναι μαρκετερ να τα πεί όπως θέλουμε να τα ακούσουμε όπως στις μεγάλες εταιρείες, όπου διαβαζουμε τη παραμύθα και μετα πρέπει να δοκιμάσουμε 47 κιθάρες για να βρούμε μία καλή. Ο Πάνος κάνει αυτο που κάνει και όταν παίξουμε με κάποιο προιόν του φαντάζομαι θα κριθεί.

:D :D :D :D :D :D

Αλλα, ο Λακης Καζάκης ή Λυσας (...!) που έπαιζε στους Σαριζα, κλπ ποιός ειναι? Η ο Οικονομάκης είναι της ΣΙΑ και εχει πολλά ονόματα, η εγω δεν εχω καταλάβει και τα εχω χάσει 8O 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι οντως μεγαλος παπατζης και λεει που και που κατι τετοιες μαλακιες αλλα κανει ΠΑΡΑ πολυ καλη δουλεια... :wink:

α!και λεγεται σακης καζακης' date='γιωργο μου... 8)[/quote']

 

Καζάκη τον λένε; Στην πιάτσα τον φωνάζουν "Λύσσα",και ούτε θέλω να μάθω από που πήρε το παρατσούκλι :lol:

Δεν ξέρω αν έπεσες στην περίπτωση,αλλά έχω δει δουλειές του και είναι επιεικώς...μάπα.

Επίσης φίλε μου Τάκη...σ'αγαπάω,σ'εκτιμάω,αλλά δεν είσαι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα αντικειμενικότητας :wink:

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει και ο Γιώργος Παπάζογλου που φτιάχνει custom κιθάρες (Ιπποδρομίου) καθώς και ο Κώστας Γιαπιτζόγλου (Νεάπολη)

 

Ασχετο, φιλε ΡοΥ ξερεις τιποτα καλα μαγαζια στην Θεσσαλονικη? Μετακομιζω συντομα και ψαχνω για μαγαζια, και παιδια για να τζαμαρουμε/κανουμε παρεα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acanthor έγραψε:

 

Δηλαδή πόσα λιγότερα πιστεύεις ότι θα δώσεις για ένα κάστομ όργανο και πόσο πιο γρήγορα θα το έχεις στα χέρια σου από μια Anderson?

 

Θα το έχω σίγουρα πιο γρήγορα στα χέρια μου και ποτέ όταν πάρεις μια τέτοια απόφαση δεν πας να προσεγγίσεις την αντιγραφή της Anderson :!:

Έτσι θα σου έρθει σίγουρα πιο φθηνά αν λάβεις υπόψη σου ότι οι Anderson

σαν τιμές είναι πολύ τσιμπιμένες (για εμένα τουλάχιστον) :!: :!: ¶λλωστε η Anderson δόθηκε σαν παράδειγμα :!: Έγω θέλω να έχω με κάποιο τρόπο ένα όργανο με ένα σύνολο χαρακτηριστικών που δυστυχώς στο εμπόριο δεν το βρίσκω εύκολα ή το βρίσκω έμμεσα από signature όργανα που πλέον τα αποφεύγω :!: :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσθετα και τον Λεωνιδα Βραχατη αλλα να πω την αληθεια δεν ξερω αν συγκαταλεγεται στους κατασκευαστες η αν και αυτος απλα παιρνει ετοιμα κομματια και τα συναρμολογει?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έπεσες στην περίπτωση' date='αλλά έχω δει δουλειές του και είναι επιεικώς...μάπα.

Επίσης φίλε μου Τάκη...σ'αγαπάω,σ'εκτιμάω,αλλά δεν είσαι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα αντικειμενικότητας :wink:

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει και ο Γιώργος Παπάζογλου που φτιάχνει custom κιθάρες (Ιπποδρομίου) καθώς και ο Κώστας Γιαπιτζόγλου (Νεάπολη)[/quote']

 

και εγω εχω δει δουλειες του που ειναι καλες...αλλα γιατι δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος;νομιζεις οτι με @αμαει και επειδη μου κανει καλο @αμησι λεω καλες κουβεντες γιαυτον; 8O

εγω παλι επαιξα με κιθαρα του παπαζογλου και τετοιο κουπι μονο σε κατι φτηνιαρικες κιθαρες των 100€ εχω δει...(αληθεια δεν ειρωνευομαι..)

για πες μου λοιπον κυριε αντικειμενικε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω δει δουλειες του που ειναι καλες...αλλα γιατι δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος;νομιζεις οτι με @αμαει και επειδη μου κανει καλο @αμησι λεω καλες κουβεντες γιαυτον; 8O

εγω παλι επαιξα με κιθαρα του παπαζογλου και τετοιο κουπι μονο σε κατι φτηνιαρικες κιθαρες των 100¤ εχω δει...(αληθεια δεν ειρωνευομαι..)

για πες μου λοιπον κυριε αντικειμενικε... :)

 

Όχι βρε....ερωτύλε,δεν είπα πως δεν είσαι αντικειμενικός γι'αυτο το λόγο :lol:

Απλώς έχεις μια τάση να αλλάζεις εύκολα γνώμη βρε παιδί μου...αυτό εννοούσα με την αντικειμενικότητα :wink:

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος κατασκευαστής-τεχνίτης που να μην έχει φτιάξει κακή κιθάρα.Ένα τέτοιο ρίσκο συμπεριλαμβάνεται όταν φτιάχνεις ένα custom όργανο.Αλλά είναι καθαρά θέμα αναλογίας (και εμπειρίας).Πχ τα κουπιά που έχει φτιάξει ο Παπάζογλου τα ξέρω καλύτερα από εσένα :wink:,όμως άλλο πράγμα να έχει φτιάξει κάποιος 50 κιθάρες και οι 5 να είναι κουπιά,και άλλο 10 και οι 3 να είναι κουπιά.Και το "είναι νέος στη δουλειά" δεν είναι δικαιολογία στη συγκεκριμένη περίπτωση,γιατί δεν στη φτιάχνει τζάμπα,έτσι;

Τέλωσπάντων,για να μην πλατειάζουμε,η προσωπική μου άποψη είναι πως αν θέλεις ένα custom όργανο στο στυλ μιας Anderson σε λογική τιμή,και θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πως θα αυτό που θα πάρεις θα είναι το καλύτερο δυνατό κατασκευαστικά,παραγγέλνεις μια κιθάρα από την Carvin.

 

math2014,έλα με το καλό βρε παιδί μου και βλέπουμε...ακόμα έρχεσαι :D

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roy ειναι αληθεια οτι τα τελευταια χρονια εχω αλλαξει πολλες αποψεις για τον ηχο...αλλα νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο αυτο..

 

τελοσπαντων σε ολα τα αλλα συμφωνουμε...αλλα νομιζω οτι και εσυ στο θεμα..καζακης vs παπαζογλου :lol: δεν μπορεις να εισαι τελειως αντικειμενικος οπως και εγω γιατι εχουμε παιξει με πολυ λιγες κιθαρες του καθενος.πχ εγω με 4 καζακη μια του παπαζογλου.απο περιεργεια και μονο εσυ με ποσες; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ,δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα ρε Τάκη.Εγώ δεν βρίσκω το λόγο να δώσω *πολλά* λεφτά για μια κιθάρα,ακόμα και αν είναι φτιαγμένη από τον...Suhr :wink: (αν θυμάσαι,στο είχα πρωτοπεί αυτό σπίτι σου,όταν είχες αγοράσει την Suhr σου).Τις δικές μου κιθάρες τις ξέρεις...μεταχειρισμένες τις έχω αγοράσει,και μια χαρά με βολεύουν,παρά τις αδυναμίες τους.Καλό το custom όργανο,δε λέω,αλλά μήπως δημιουργούμε πολύ κακό για το τίποτα;

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου