Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Dual Rectifier VS Blackstar Ht-5



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιμενα οτι θα υπηρχε καποιος που θα φανταστει πως

μου χρειαζεται μια τετοια υποδειξη. :(

 

Ας με συγχωρεσουν οι συνφουρμητες μου. Δεν εχω διαβασει

τις απαντησεις ολων, οποτε μπορει να γραψω κατι το οποιο

εχετε γραψει.

 

Στην παρουσα φαση το θεμα ειναι η συγκριση 2 ενισχυτων.

Ξεκιναω λεγοντας οτι ολα αυτα τα video που ως στοχο εχουν

να παρουσιασουν μια υποτιθεμενη συγκριση, δεν προσφερουν

τιποτε αλλο απο μια γενικη εικονα του τι περιπου συμβαινει,

με αποδεκτες εμας, να λαμβανουμε μια ασαφη και ατεκμηριωτη

εικονα για το οποιο προιον.

Οι αγνωστες μεταβλητες που υπαρχουν καθε φορα, μπορουν

να οδηγησουν λανθασμενα στην επιλογη η την απορριψη,

αφου αναλογα με τις συνθηκες, προβαλουν, η προσβαλουν

τα συγκρινομενα.

Δεν ειναι ορθο το οποιο συμπερασμα εαν δεν υπαρχει ενας και

μονο ενας αγνωστος καθε φορα.

Ειναι γνωστο σε ολους μας οτι δεν μπορει να λυθει εξισωση με

περισσοτερους απο εναν αγνωστους.

 

Εαν πραγματικα ηθελα να συγκρινω τους 2 ενισχυτες θα

ακολουθουσα αλλες διαδικασιες που θα μου επετρεπαν

πραγματικα να τους χαρακτηρισω ως προς την ισχυ, αρμονικη

παραμορφωση, κλιση φιλτρων, βαθμονομηση των ποτενσιομετρων,

γραφημα ως προς αποκριση συχνοτητας, περαν του τυπικου,

απο τοσο εως τοσο +/-3db.

Τοτε και μονο τοτε θα εμπαινα στην διαδικασια να βρω ποιος

μου κανει, συνδιαζοντας τις παραπανω πληροφοριες για

να βρω τελικα τι χαρακτηρα εχει αυτο που μου αρεσει.

 

Παρα ολα αυτα επρεπε να γινει ενα video. Με οτι υπαρχει.

Χωρις την πολυτελεια του χρονου ετσι ωστε να υπαρξουν

τα "απαραιτητα". Κι εγινε. Λυπαμαι που δεν σας αρεσε.

Υποψιαζομαι βεβαια οτι δεν σας αρεσε διοτι δεν εγινε

με τον "ορθο", η μαλλον συνηθη τροπο.

 

Ας δουμε ομως λιγο, την σημαντικοτητα της "βλακειας".

 

Το κειμενο που παρεθεσε ο theoctapus περιγραφει μεν την

διακασια αλλα δεν επεξηγει το γιατι συμβαινει.

Οριζει τελικα κανονες, οι οποιοι ισχυουν, αλλα μπορουν

διαμορφωθουν, η να παραμερισθουν.

Η βασικη αντιθεση νομιζω οτι πηγαζει απο τη φραση

unwanted side-effects such as input-stage distortion, treble loss or overemphasis,

and ground-loop hum; thus there is sometimes a need for impedance conversion,

level-matching, and ground alteration.

εαν κατα την γνωμη σας υπαρχει και καποιο αλλο σημειο

παρακαλω να μου το υποδειξετε.

 

Τα προβληματα που περιγραφει ειναι

input-stage distortion

treble loss or overemphasis

ground-loop hum

 

Και συνεχιζει λεγοντας

thus there is sometimes a need

δηλαδη με βαση τον συγγραφεα, μερικες φορες υπαρχη αναγκη

των

impedance conversion

level-matching

ground alteration

 

Εχουμε τελικα

αναφορα προβληματων_________και την επιλυση

input-stage distortion___________level-matching

treble loss or overemphasis______impedance conversion

ground-loop hum_______________ground alteration

 

Για το video του Αρη, το μονο που δεν εγινε ειναι η ωμικη

προσαρμογη που ως αποτελεσμα ειχε

treble loss or overemphasis

Δεν ξερω τι απο τα 2 εγινε και κατα ποσο εγινε, λογο

του οτι δεν ημουν παρων. Ανετα βεβαια μπορουμε

να το ξεπερασουμε αυτο, δεχομενοι την υποθεση οτι

ηταν αλλη κιθαρα. Μια αλλη κιθαρα που ειναι απλα

πιο πριμα η πιο μπασσα.

Εχουμε κερδισει, αυτο το τοσο σημαντικο,

τον ιδιο παικτη, την ιδια πηγη, σε ιδιες συνθηκες.

Με λιγα λογια, εχουμε σταθερο σφαλμα.

 

Υπαρχει ανοικτη προσκληση για ανορθοδοξο reamp για

οποιον θελει. Επι τον τυπον των ηλων!

Με π.μ. παρακαλω.

 

Οσο για τα DI theoctapus τα γνωριζω αρκετα καλα.

Τοσο ωστε, εαν χρειαστει, μπορω να σου κατασκευασω

ενα με βαση τα δικα σου μηχανηματα ετσι ωστε να εχεις

την απολυτη προσαρμογη.

Χορηγια στις πιθανες αναγκες σου.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτά είναι. Χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους που έχουν γνώσεις (γι'αυτό και δεν μιλάω στον εαυτό μου. Εεε; )

 

Αρα καταλήγουμε στο ότι η μεθοδολογία είναι λάθος γιατί εισάγει ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά στον ήχο. Αρα συμφωνούμε.

 

Επίσης, νομίζω ότι έχουμε και θέμα με το level-matching αφού το σήμα απ'το line out είναι πιο hot απ' αυτό που παράγει η κιθάρα.

 

Που διαφωνούμε. Ενώ θεωρητικά έχεις δίκιο όσον αφορά το ότι έχουμε σταθερό σφάλμα, εγώ διαφωνώ για την ελαφρότητα με την οποία αυτό αγνοείται. Σταθερό σφάλμα θα είχαμε και αν προσθέταμε στα σήματα ίδιου επιπέδου λευκό θόρυβο, αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζε κάποιος ότι το τεστ θα συνεχίζε να είναι έγκυρο. Και μην ξεχνάς ότι ο Άρης αρχικά δεν ανάφερθηκε στα περί σταθερού σφάλματος, αντ' αυτού το βίντεο παρουσιάστηκε σαν έγκυρη δοκιμή. Το τέστ θα είχε νόημα αν η ερώτηση ήταν "ποιό ακούγεται πιο χάλια". Τι συμπέρασμα να βγάλεις αν το συχνοτικό περιεχόμενο έχει αλλοιωθεί (ακόμα και ομοιόμορφα) ; Τελικά, αν είναι να κάνεις μια δουλειά, κάν' τη σωστά.

 

Επίσης, αν είναι να το παίζουμε λάτρεις του ψαγμένου ήχου, δεν μπορούμε να παρουσιάζουμε ως έγκυρο ένα τεστ ενώ έχει σαφή λάθη στην μεθοδολογία ηχογράφησης.

 

Οσο για τα DI theoctapus τα γνωριζω αρκετα καλα. Τοσο ωστε, εαν χρειαστει, μπορω να σου κατασκευασω ενα με βαση τα δικα σου μηχανηματα ετσι ωστε να εχεις την απολυτη προσαρμογη.

 

Ευχαριστώ, αλλά το κάνω και μόνος μου  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackstar γιατι με το 1/ 6ο των χρημάτων του Boogie εχεις τον καλύτερο και τόσο κοντινό ήχο στον τεράστιο μεν πανάκριβο κ δυσκολο στη ρύθμιση δε..ήχο του Αμερικάνου Θεού! 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι. Χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους που έχουν γνώσεις (γι'αυτό και δεν μιλάω στον εαυτό μου. Εεε; )

 

Αρα καταλήγουμε στο ότι η μεθοδολογία είναι λάθος γιατί εισάγει ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά στον ήχο. Αρα συμφωνούμε.

 

Επίσης, νομίζω ότι έχουμε και θέμα με το level-matching αφού το σήμα απ'το line out είναι πιο hot απ' αυτό που παράγει η κιθάρα.

 

Που διαφωνούμε. Ενώ θεωρητικά έχεις δίκιο όσον αφορά το ότι έχουμε σταθερό σφάλμα, εγώ διαφωνώ για την ελαφρότητα με την οποία αυτό αγνοείται. Σταθερό σφάλμα θα είχαμε και αν προσθέταμε στα σήματα ίδιου επιπέδου λευκό θόρυβο, αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζε κάποιος ότι το τεστ θα συνεχίζε να είναι έγκυρο. Και μην ξεχνάς ότι ο Άρης αρχικά δεν ανάφερθηκε στα περί σταθερού σφάλματος, αντ' αυτού το βίντεο παρουσιάστηκε σαν έγκυρη δοκιμή. Το τέστ θα είχε νόημα αν η ερώτηση ήταν "ποιό ακούγεται πιο χάλια". Τι συμπέρασμα να βγάλεις αν το συχνοτικό περιεχόμενο έχει αλλοιωθεί (ακόμα και ομοιόμορφα) ; Τελικά, αν είναι να κάνεις μια δουλειά, κάν' τη σωστά.

 

Επίσης, αν είναι να το παίζουμε λάτρεις του ψαγμένου ήχου, δεν μπορούμε να παρουσιάζουμε ως έγκυρο ένα τεστ ενώ έχει σαφή λάθη στην μεθοδολογία ηχογράφησης.

 

Ευχαριστώ, αλλά το κάνω και μόνος μου  ;)

 

 

Ρε συ the octapus που εγραψα οτι το τεστ ειναι εγκυρο ? Τελικα τι σημαινει εγκυρο τεστ ? Πες μου που εγραψα οτι

 

`` παιδια θελετε να σκουσετε πως ακουγονται οι ενισχυτες ? Ε μπειτε στο channel μου...``

 

Ειναι ενας ηχος που εφτιαξα εγω με τον boogie . Δεν υπαρχει κανενας ανθρωπος στον πλανητη που μπορει να σου δωσει εγκυρο τεστ για το πως ακουγεται ενας ενισχυτης... boogie οι metallica boogie και οι amon amarth , boogie και οι mastodon... Ποιος ειναι ο εγκυρος ηχος τωρα του dual rectifier γιατι και οι 3 καμια σχεση στον ηχο τους...

 

Αυτο το βιντεο αποτελει την δικη μου προσεγγιση στο ηχο των ενισχυτων... Εχεις δικαιωμα να μην σου αρεσει... Τωρα το αν ειναι λαθος η σωστο δεν εισαι σε θεση να το κρινεις... Εσυ σε θεση να κρινεις αν σου αρεσει το τελικο αποτελεσμα...

 

Λαθος ομως δεν μπορεις να το πεις γιατι ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο εμενα μου αρεσει για παραδειγμα το τελικο αποτελεσμα αλλα και στους 35 που ψηφισαν... Ειναι τραγικο να κανει καποιος μια προσπαθεια και να ακουει ολη την ωρα οτι ειναι αισχος... Ξερεις οτι ειμαι τραγικα ανεκτικος στην σκληρη κριτικη που υποκειμαι μεσα στο φορουμ τοσα χρονια και δη απο ατομα τα οποια δεν εχουν παρουσιασει την δουλεια τους ποτε , παρολαυτα παντα μια γκρινια... Δεν αναφερομαι προφανως σε εσενα και το λεω με καθε ειλικρινια που με διεπει...

 

 

Δεν εχω κανενα κωλημα να μου πεις τι εκανα λαθος , ομως οφειλεις πιστευω να πεις και την αποψη σου για μια δουλεια που μου πηρε τοσο χρονο να φτιαξω... Μου στελνουν καθημερινα ατομα στο youtube για το τροπο που ηχογραφω κτλ και τους απανταω... Αρα προφανως υπαρχουν και καπιοι οι οποιοι αρεσκωνται... Και τελικα οχι μονο ανιδαιοι  , αλλα και Ηχοληπτες οπου εχουν γνωσεις , βρισκουν τα βιντεο μου τιμια...

 

 

Ξεχνας παντα το δεδομενο οτι καποιος προσπαθει να κανει κατι και καποια στιγμη χρειαζεται και μια επιβραβευση μαζι φυσικα και με τα σχολια κατατοπισμου για το μελλον... Εξαλλου την τεχνικη που χρησιμοποιησα δεν την εβγαλα απο το μυαλο μου , αλλα μου την προτεινε επαναλαμβανω ενας διαπρεπης Ηχοληπτης με δικο του στουντιο και δικες του δουλειες οπου κυκλοφορουν .

 

 

Επι πλεον ως προς την εγκυροτητα να πω και παλι οτι αυτος ο ηχος ειναι ενας απο τους πολλους που βγαζουν αυτοι οι ενισχυτες . Και ρωτω αν δεν το ηξερες τι εκανα , σου ακουγονται χαλια ? Με το σκεπτικο οτι δεν εχει γινει η παραμικη διαδικασια mastering αλλα και γενικοτερα post processing... Ουτε καν κομπρεσορες , ουτε καν eqing ουτε καν maximizers , ουτε τιποτα... Ετσι εγραψαν οι ενισχυτες.... ακουγεται χαλια ?

 

 

Δεν υπαρχει λαθος και σωστο στην μουσικη... Εφοσν δεν κανει καποιος κατι που θα χαλασει εναν ενισχυτη ας πουμε η μια καρτα ηχου η θα καψει κατι εν κατακλειδι , εφοσον μπορει να πειραματιστει μπορει να κανει οτι θελει αρκει να φτιαξει ενα ηχο που γουσταρει... Με οποιον τροπο και αν το κανει...

Αν για παραδειγμα εμενα με τρελενει αυτος ο ηχος του βιντεο , θα πρεπει να μην ηχογραφω με αυτον τον τροπο γιατι ειναι λαθος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου