Προς το περιεχόμενο

Πρώτη προσπάθεια για ηχογραφιση


andro79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς ήρθες στο noiz κουμπάρε!!!

 

Μέχρι τώρα ''αναλάμβανα'' με άλλοτε άλλη επιτυχία εγώ τις ηχογραφήσεις και τα παιξίματα αλλά ο κουμπάρος έχει ξεφύγει λέμε  ;D ,ειδικά εκεί που άρχισε να μαθαίνει ξανά κιθάρα αριστερόχειρα αυτή τη φορά!!! (Βλέπε Κλεοπάτρα project) Τώρα έχεις και στη μπάντα τους δύο γιους σου! Ζηλεύω!

 

Το καινούριο πυκνωτικό τα σπάει , πρόσεχε αυτά που σου λένε οι προλαλήσαντες και δούλευέ τα kommatia...κομμάτι κομμάτι (πάνω στα τύμπανα γράψε πχ μπάσο ή μπασοκιθαρογραμμή μέχρι να το πετύχεις... όταν είναι συγχρονισμένα και καλά -όσο καιρό και αν σου πάρει- μετά γράψε με τον ίδιο τρόπο πρώτη κιθάρα, δεύτερη κιθάρα κλπ το αποτέλεσμα θα σε αποζημειώσει. Μετά διάβασε στα άρθρα του noiz για τη μίξη κάποια βασικά και είσαι κομπλέ- τα λέω για να τα ακούσω ΕΓΩ κυρίως που δεν τα πολυεφαρμόζω και προσπαθώ να τα τελειώσω σε ένα απόγευμα....)

 

Ο κουμπάρος έχει συνθέσει και άλλα και άντε ας βάλω κανα δυο να γουστάρουμε!

 

 

Οι μπύρες!! Νίκος Ανδρόνικος Κρομμύδας Αργύρης!

 

Σε επίπεδο rough δεμο είναι και οι δικές μου ηχογραφήσεις ε!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Και προ garage band....

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο noiz κουμπάρε!!!

 

Τώρα έχεις και στη μπάντα τους δύο γιους σου! Ζηλεύω!

 

 

Μη ζηλεύεις καθόλου κουμπάρε γιατι το πυκνωτικό πιάνει όλους τους ήχους με αποτέλεσμα να πρέπει να γράψω ούτως η άλλως 100 φορές για να μην έχω φωνές ή κλαματα για background :-\.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη μου ενσταση στις εντασεις είναι στις παιδικες φωνες, πανε στο peak, εκει θελει λιγο compression με καταστολη των ψηλων συχνοτητων, δεν ειναι καθολου άσχημο, τα μοτιβα ισως της κιθάρας στην κατάληξη του τεταρτου μετρου στο πρωτο ρεφραιν θελει μια αλλαγή για να μην μπουρδουκλωνει με την μελωδια της φωνης, ισως οπως λεω γιατι δεν ειναι ασχημο , οχι σε όλα για να υπαρχει και αλλαγη στο μοτιβο. Παντως ειναι ευχάριστο, στακατο, οπως πρεπει στο στυλ.

 

Και κοβεται πολυ αποτομα, ασε λιγο κενο ηχου και προσθεσε στο τελος ελάχιστη ουρά ειτε μεσω ενος room reverb, ειτε με ελαχιστο sustain στην κιθαρα οταν σκάς την τελευταία νοτα.

 

Ωραιο ρε παιδια, νομίζω οτι είναι πολύ καλη ιδεα και καλα εκτελεσμενη. ΜΜΜΜΜΜΜπραβοοοοοοοοο

 

Ωραίο

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη μου ενσταση στις εντασεις είναι στις παιδικες φωνες, πανε στο peak, εκει θελει λιγο compression με καταστολη των ψηλων συχνοτητων, δεν ειναι καθολου άσχημο, τα μοτιβα ισως της κιθάρας στην κατάληξη του τεταρτου μετρου στο πρωτο ρεφραιν θελει μια αλλαγή για να μην μπουρδουκλωνει με την μελωδια της φωνης, ισως οπως λεω γιατι δεν ειναι ασχημο , οχι σε όλα για να υπαρχει και αλλαγη στο μοτιβο. Παντως ειναι ευχάριστο, στακατο, οπως πρεπει στο στυλ.

 

Και κοβεται πολυ αποτομα, ασε λιγο κενο ηχου και προσθεσε στο τελος ελάχιστη ουρά ειτε μεσω ενος room reverb, ειτε με ελαχιστο sustain στην κιθαρα οταν σκάς την τελευταία νοτα.

 

Ωραιο ρε παιδια, νομίζω οτι είναι πολύ καλη ιδεα και καλα εκτελεσμενη. ΜΜΜΜΜΜΜπραβοοοοοοοοο

 

Ωραίο

Είχα σκοπό να βάλω τα μικρά να κάνουν και άλλα φωνητικά, άλλα επειδή είναι 3,5 και 2 ήταν δύσκολο να το οργανώσω όπως ήθελα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα καλά σχόλια. Όντως ίσως να έπρεπε να αλλάξει λίγο το μοτίβο. Θα κάνω καμια δοκιμή να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικά σου τα μικρά? Να σου ζήσουν!! Εμένα ο δικός μου (3yo) δεν κάθεται με τίποτα, του τη σπάει η μουσική... λολ δεν πηρε απο τα γονίδιά μου lol

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικά σου τα μικρά? Να σου ζήσουν!! Εμένα ο δικός μου (3yo) δεν κάθεται με τίποτα, του τη σπάει η μουσική... λολ δεν πηρε απο τα γονίδιά μου lol

 

Επίσης να σου ζήσει! Εγώ πήρα στον "μεγάλο" μια  μικρή κιθάρα από τα Jumbo, τον αφήνω να την κάνει ότι θέλει χωρίς άγχος, και ησύχασα, γιατί μέχρι τώρα ήθελε όλο να παίζει με τις δικές μου, πράγμα που δε λέει καθόλου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλησπέρα! Και γω με την σειρά μου θα συμφωνήσω με τον cos_dr! Υπάρχει ένα μικρό μλεξιματάκι μεταξύ κιθάρας φωνής. Εγώ γενικά όταν έχω ένα τέτοιο πρόβλημα θα κοιτάξω πρώτα να ξεχωρίσω εκεί στα υψιλομεσαία-υψηλά  (αν δεν κάνω λάθος) την κιθάρα με την φωνή για να μην μπερδεύονται!! Π.Χ. από τα 900hz μέχρι τα 2khz είναι που μπερδεύονται τα φωνητικά με πιατίνια, κιθάρες (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!) κτλ . επίσεις γύρω στα 9-10khz είναι μία καλή συχνότητα για να δώσεις λίγο αέρα στην φωνή! Γενικά εγώ σε τέτοια θέματα κάπως έτσι λειτουργώ και με βοηθάει!! Σίγουρα τα τσακάλια του Noiz εδώ θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο αλλά ελπίζω να έβαλα ένα λιθαράκι στο να το κάνεις καλύτερο!! ;)

 

Παρεμπιπτόντως το κομμάτι τα σπάει εγώ πώρωσα πάρα πολύ! Θα περιμένω την νέα έκδοση!!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου