Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση Strat Hum/Buzz - χωρίς αλλαγές στην κιθάρα ούτε στον περιβάλλοντα χώρο


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια στρατ με μονούς. Παίζει κυρίως μέσα από το Guitar Rig. Το PC είναι μονίμως σε UPS. Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ την παρουσία ενός βόμβου περίπου στο ένα τρίτο της έντασης του σήματος στο fader, χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα στο περιβάλλον ούτε στην κιθάρα (το καλώδιο αλλάχτηκε χωρίς αποτέλεσμα / δεν έχω άλλη κιθάρα με μονούς για να τσεκάρω). Τι μπορεί να συντελεί στο πρόβλημα αυτό;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

mscmkr, ριξε μια ματια στο tremolo cavity, ερχεται ενα καλωδιακι το οποιο συνηθως ειναι κολλημένο με καλάϊ στο claw του τρεμολο...τσεκαρε αν ειναι ακόμα κολλημένο (ευκολος και γρήγορος ελεγχος)...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. Βασικά είναι hardtail αλλά το καλώδιο πάει κάτω από τη γέφυρα οπότε θα κάνω αυτό.

Το γεγονός ότι ο θόρυβος είναι μόνιμος είτε αγγίζω τις χορδές είτε όχι είμαι σίγουρος ότι σημαίνει κάτι. Αλλά τι, δεν θυμάμαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι ο θόρυβος είναι μόνιμος είτε αγγίζω τις χορδές είτε όχι είμαι σίγουρος ότι σημαίνει κάτι.

 

Αυτο ακριβώς "γευομαι" οταν μου φευγει η γειωση στις στρατ...δεν εχω προβλημα με τον κλασσικο θορυβο των μονοπηνιων, ισα ισα που οταν δεν τον ακουω νομιζω οτι κατι επαθε ο ενισχυτής...αλλα καθε μια απο τις φορες που μου εχει φυγει η γειωση (φυσικο επακολουθο του συνδιασμου των αισχρών κολλησεων που κανω και της ανιερης χρησης του τρεμολο) το αποτελεσμα ηταν ο ιδιος βομβος ενισχυμένος επι χ φορες και καμια βελτιώση οταν ακουμπαω τις χορδες (ή την γεφυρα, ή τα κλειδιά κοκ)...anyway, μπορει να ειναι μια στο εκατομυριο η πιθανοτητα αλλα τουλαχιστον μπορεις να το δεις πολυ ευκολα, γρήγορα και ανεξοδα...

 

Καλή τυχη... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν, με σώζεις! Αλλά λογικά στο πρόβλημα της γείωσης δεν θα έπρεπε να αλλάζει ο βόμβος όταν την ακουμπάω; Δεν ξέρω, ρωτάω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν, με σώζεις! Αλλά λογικά στο πρόβλημα της γείωσης δεν θα έπρεπε να αλλάζει ο βόμβος όταν την ακουμπάω; Δεν ξέρω, ρωτάω.

 

Χολντ γιορ χορσες βρε...απλα καθε φορα που ειχα τα συμπτωματα που ανεφερες (χωρις να εχει αλλαξει τιποτα, ανεξήγητη αυξηση βομβου και καμια βελτιωση οταν ακουμπας μεταλλικά μερη της κιθαρας) παντα -στην περιπτωση μου- ηταν η γειωση της κιθαρας...απλα τσεκαρε αν εχει φυγει κάπου η γειωση και μετά το συζητάμε...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Όταν πιάσω τα άλογα, θα το δοκιμάσω και θα σε αφήσω να ξέρεις ;) :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Όταν πιάσω τα άλογα, θα το δοκιμάσω και θα σε αφήσω να ξέρεις ;) :)

 

Λολ, καλή τυχη μαν, αν οντως ειναι αυτό τοτε το λύνεις ευκολα... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου