Προς το περιεχόμενο

MIDI keyboard (Αγορα)


changel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες ειμαι νεος στο φορουμ!

 

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο...

 

Λοιπον εχω αρχισει εδω και μερικους μηνες μαθηματα πιανου.

το θεμα ειναι οτι εκανα εξασκηση πανο σε ενα αρχαιο μοντελο της casio (φαντασου χαλι)

Και επειδη εχω στο μυαλο μου να στησω ενα home studio λεω να αγορασω ενα midi keyboard...Τι θα μου προτεινατε?Μπορω να διαθεσω μεχρι και 150-170 ευρωπαικα!

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα αρμονία, οπότε μαζί και μαθήματα Πιάνου. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μιας και είμαι κιθαρίστας και δεν είχα κάποιο keyboard να κάνω πρακτική. Τελικά η λύση ήταν να πάρω αρχικά ένα M-audio Oxygen 25 αλλά στην  πορεία διαπίστωσα ότι ενώ μου έκανε σαν midi controller για να γράφω πράγματα και να πειραματίζομαι δυστυχώς η έκτασή του ήταν πολύ μικρή (μόνο 2 οκτάβες)  :P . Οπότε το κράτησα για το home studio που με βολεύει για να κάνω διάφορα που θέλω και πήρα από έναν φίλο ένα Yamaha PSR-400, το οποίο είναι κανονικό standalone Keyboard αλλά μπορεί να συνδεθεί και στην κάρτα ήχου για Midi Controller. Σίγουρα αν θες κάτι που να είναι πιο κοντά στην αίσθηση του πιάνου (όσο κοντά μπορεί να είναι δηλαδή...), θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι βαρυκεντρισμένο αλλά νομίζω πως στα χρήματα που διαθέτεις δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την σειρά της M-audio Oxygen, απλά με μεγαλύτερη έκταση στις οκτάβες. Αν και το μικρό που έχω εγώ τα σπάει, μου έχει χρησιμεύσει πάρα πολύ, αλλά όχι για Πιανο  ;D

 

Π.χ:

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_49_3rd_gen.htm

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_61_3rd_gen.htm

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες changel στο φορουμ,αφου κανεις μαθηματα πιανο οπως λεει και ο akisgr θες βαρυκεντρισμενο κλαβιε με 88 πληκτρα,σε τιμη τουλαχιστον 450 ευρω.Εχει συζητηθει πολυ στο forum το ζητημα της ποιοτητας και αισθησης του κλαβιε σε σχεση με το piano και ακομα και για midi keyboards.Ριξε ενα ψαξιμο και θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

Μην πετάξεις τα ευρώ σου σε 49 και 61.

Υπομονή και μάζεψε άλλα τόσα και παραπάνω. Φτάσε στα 450 έως 550 ευρώ και αγοράζεις ένα αξιοπρεπέστατο stage piano όπως τα Roland Rd που κυκλοφορούν στις αγγελίες και κάνεις την δουλειά σου και την μελέτη σου και το έχεις και για midi controller.

Αναφέρομαι σε μεταχειρισμένο.

Το RD το ανέφερα ως παράδειγμα.

Οτιδήποτε σου κάνει καλό στα αυτιά σου, στην τεχνική σου και στην τσέπη σου, το προτιμάς.

 

Μην βιάζεσαι.  ;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

Μην πετάξεις τα ευρώ σου σε 49 και 61.

Υπομονή και μάζεψε άλλα τόσα και παραπάνω. Φτάσε στα 450 έως 550 ευρώ και αγοράζεις ένα αξιοπρεπέστατο stage piano όπως τα Roland Rd που κυκλοφορούν στις αγγελίες και κάνεις την δουλειά σου και την μελέτη σου και το έχεις και για midi controller.

Αναφέρομαι σε μεταχειρισμένο.

Το RD το ανέφερα ως παράδειγμα.

Οτιδήποτε σου κάνει καλό στα αυτιά σου, στην τεχνική σου και στην τσέπη σου, το προτιμάς.

 

Μην βιάζεσαι.  ;)

 

+1000

Ειμουν και εγω καποτε σε αφτη την αναζητηση καθως ξεκινησα μαθηματα συνχρονου πιανου αρα κανε λιγο υπομονη και μαζεψε κατι παρα πανω για ενα stage piano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνήσω με τους ανωτέρω σε όλα φυσικά. Αν θελεις να έχεις την αίσθηση που επιβάλλεται για πιανίστας στο aftertouch εκει που σου είπαν θα πας όταν εχεις τα χρήματα

 

Η μονη εναλλακτική, αρκετά ρεαλιστικό για φτηνό, αλλά καμμία σχέση με τα "μεγάλα" βαρυκεντρισμενα midi controllers η stage pianos, είναι αυτό που έχω κι εγώ, το keystation 61es.

 

Αλλά περιορίζει το ευρος σου για αρκετα πιανιστικά κομμάτια που θέλουν έκταση σε περισσότερες οκτάβες και με το κουμπί του octave down θα σπαστείς αν ενδιαφέρεσαι καθαρα για πιάνο.

 

Καλυτερα να παρεις τα "καλα"

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Είδα το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι!Εγώ είμαι κρουστός,αλλά θα κάνω ένα βιβλίο μουσικής θεωρίας(του μπλαταζάνη) πολύ απλό και είναι για να εισάγει κάποιον στο χώρο της νότας,των συγχορδιών κτλ.Επειδή εγώ χρειάζομαι ένα πιανάκι μόνο για να κάνω τις ασκήσεις σολφέζ που έχει και για να ακούω κιόλας πως είναι η κάθε νότα,τι θα με συμβουλεύατε να πάρω;Ξαναθυμίζω ότι είμαι κρουστός και το χρειάζομαι μόνο για μελωδικό σολφέζ και τίποτα άλλο.Δεν θα παίξω ποτέ Σοπέν,ή Μότσαρτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δουλειά μπορείς να την κανεις με ενα μικρου βεληνεκους arranger, π.χ. την σειρα psr της yamaha η και άλλων εταιρειων π.χ. roland, technics, casio κλπ ,

 

ενδεικτικα

http://www.skroutz.gr/c/475/synthesizer_keyboard.html?from=catspan&keyphrase=psr

 

(δεν ξερω αν προβλεπεται το γενικο λινκ που παραθετω, αν οχι ας αφαιρεθει και ζητω συγνώμη)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου