Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση μικρής true all around κεφαλής.


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δοκίμασα το studio devil για 2 ώρες και όντως έχει ωραίο αποτέλεσμα.

 

 

Και δεν πληρωσες φραγκο.Συνδιασε το και με τα καταλληλα virtual πεταλια(η και κανονικα πεταλια) και εφφε(που και αυτα υπαρχουν) η βρες διαφορετικο virtual amp για ολες σου τις χρησεις-πχ αλλο για marshall αλλο για soldano- και φορτωνε τα σε ενα daw και κανε δουλεια σου.

 

Πηγαινε πρωτα εδω http://lepouplugins.blogspot.gr/ κατεβασε amp sims και καμπινες.

 

Κατεβασε το tse x-30 που ειναι προσομειωση του engl E 530 rack αλλα και τo overdrive πεταλι tse 808

 

http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm(free προπαππους του overloud αψογα marshalloειδη αλλα και boss overdrives)

 

AN λοιπον τα δοκιμασεις αυτα(σημειωτεον ολα τζαμπα  ;)) και ΔΕΝ νιωθεις οτι σβηνουν τα pod απο το χαρτη η οτι ακομα δεν παιρνεις τον ρεαλιστικο ηχο που θες τοτε και ΜΟΝΟ τοτε σκαστα για κεφαλη ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ακουγεται ωραιο το marshall..1000+

θα προτεινα εαν ο φιλος otto## εχει κιθαρα με alder body να ψαξει ενισχυτη με 6l6 λαμπες,εαν εχει κιθαρα με mahogany body σε el34 η el84 .

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

1. Δεν αντέχω άλλο με το pod 2.0 και τον spider 75W. Ό,τι κιθάρα και να κουμπώσω πάνω ακούγεται το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο.

2. Θέλω κεφαλή με λίγα watt για οικιακή χρήση που να είναι all around. Παίζω κυρίως heavy blues (γκάλαχερ, γκριν, κλπ κλπ) αλλά ψάχνομαι και με modal παιξίματα οπότε χρειάζομαι την έξτρα παραμόρφωση.

3. Μιλάω για κεφαλή διότι αν γίνεται θέλω να είναι portable αφού σε 2 μήνες θα μετακομίσω στο εξωτερικό και δεν θέλω να πουλάω και να αγοράζω συνέχεια. Για ηχείο ας κοιτάω στο εκάστοτε μέρος ή δώστε ιδέες πως να το χειριστώ.

4. Τα καθαρά δεν με ενδιαφέρουν πολύ διότι δεν πολυπαίζω με καθαρά κανάλια εκτός από εξαιρέσεις όποτε και θα βολευτώ με κάτι λιγότερο καθαρό από crystalclean.

5. Το budget δεν θέλω να περάσει τα 500-600 ευρώ.

6. Δε με ενοχλεί να πάρω και ένα δυο πεταλάκια αλλά όχι να αγοράσω έναν ενισχυτή που θα παίζει μόνο με 5 πεταλάκια.

 

Για πείτε γνώμες για να αρχίσω να δοκιμάζω πράμα.

Ξέρω ότι ίσως να έχουμε "πλατιάσει",ή ξεχειλώσει το θέμα αλλά βρήκα όλως "τυχαίως" αυτό και το έβαλα  youtube.com/watch?v=9J0EZddav2o,                                                        η tele ακούγεται σαν γαιδούρι με τους emg,προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν έχουν χροιά-τόνο αλλά από sustain,τι να πεί κανείς,η lespaul ακούγεται πιο καλά,ο ενισχυτής μου ακούγεται καλά, και η τιμή κάπου στα 500€.Συνολικά όπως βλέπω το πακέτο του ενισχυτή με το ηχείο, μου φαίνεται αξιοπρεπές φίλε otto # #. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πραγματικά με συγκινείτε που ασχολείστε τόσο επισταμένα. Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση. Ακόμη κι αν ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση του ήχου και γούστο οι προτάσεις σας είναι πολύ ποιοτικές και μόνο καλό μου κάνατε διότι δεν είχα ιδέα. Το καλό είναι ότι δεν βιάζομαι να αγοράσω κάτι αλλά προσανατολίζομαι για αγορά μέσα στο επόμενο πεντάμηνο. Οπότε υπάρχει άπλετος χρόνος να ακούσω πράμα.

 

Φιλε otto##

στις αγγελιες παιζει αυτο MESA BOOGIE DC 2 700 ευρω.

Παρτο με κλειστα ματια,δεν θα το μετανιωσεις το εχει ενα φιλος και γα...ει!

Απο clean-blues μεχρι γκαζια.

 

690 euro thomann

 

 

clean και drive channel

 

1w και 5 watt

 

Πως θα τα βάλω στο αερόπλανο αυτά ρε παιδιά; Για αυτό λέω για κεφαλή.

 

Και δεν πληρωσες φραγκο.Συνδιασε το και με τα καταλληλα virtual πεταλια(η και κανονικα πεταλια) και εφφε(που και αυτα υπαρχουν) η βρες διαφορετικο virtual amp για ολες σου τις χρησεις-πχ αλλο για marshall αλλο για soldano- και φορτωνε τα σε ενα daw και κανε δουλεια σου.

 

Πηγαινε πρωτα εδω http://lepouplugins.blogspot.gr/ κατεβασε amp sims και καμπινες.

 

Κατεβασε το tse x-30 που ειναι προσομειωση του engl E 530 rack αλλα και τo overdrive πεταλι tse 808

 

http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm(free προπαππους του overloud αψογα marshalloειδη αλλα και boss overdrives)

 

AN λοιπον τα δοκιμασεις αυτα(σημειωτεον ολα τζαμπα  ;)) και ΔΕΝ νιωθεις οτι σβηνουν τα pod απο το χαρτη η οτι ακομα δεν παιρνεις τον ρεαλιστικο ηχο που θες τοτε και ΜΟΝΟ τοτε σκαστα για κεφαλη ;).

 

Τα πρώτα που γράφεις είναι freeware standalone ή plugins για το studio devil; Θα τα ψάξω και θα σε ενημερώσω για τις εντυπώσεις.

 

Πάντως τσάμπα δεν το λες αν δε θες να σε κόβει κάθε 3 λεπτά. Φυσικά δεν είναι ακριβό 100 ευρώ αλλά δωρεάν δεν είναι. Κάνω λάθος;

 

Ξέρω ότι ίσως να έχουμε "πλατιάσει",ή ξεχειλώσει το θέμα αλλά βρήκα όλως "τυχαίως" αυτό και το έβαλα  youtube.com/watch?v=9J0EZddav2o,                                                         η tele ακούγεται σαν γαιδούρι με τους emg,προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν έχουν χροιά-τόνο αλλά από sustain,τι να πεί κανείς,η lespaul ακούγεται πιο καλά,ο ενισχυτής μου ακούγεται καλά, και η τιμή κάπου στα 500€.Συνολικά όπως βλέπω το πακέτο του ενισχυτή με το ηχείο, μου φαίνεται αξιοπρεπές φίλε otto # #. ;)

 

Τον είχα υπόψιν αλλά δε μου πολυαρέσει αυτό που ακούω.

 

ακουγεται ωραιο το marshall..1000+

θα προτεινα εαν ο φιλος otto## εχει κιθαρα με alder body να ψαξει ενισχυτη με 6l6 λαμπες,εαν εχει κιθαρα με mahogany body σε el34 η el84 .

 

 

Έχω fender με alder και gibson με μαόνι. Τι κάνω   ???;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια καλη λυση στο προβλημα σου,

εγω επαιζα στο σπιτι με ενα laney cub 10 και suhr riot pedal.

Eιμουνα απολυτα ικανοποιημενος και το κοστος περιπου 400 ευρω.

Φυσικα μπορεις να βαλεις ενα καλο drive της αρεσκιας σου,οτι και να βαλεις το υποστηριζει καλα ο μικρος laney.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα πρώτα που γράφεις είναι freeware standalone ή plugins για το studio devil; Θα τα ψάξω και θα σε ενημερώσω για τις εντυπώσεις.

 

Πάντως τσάμπα δεν το λες αν δε θες να σε κόβει κάθε 3 λεπτά. Φυσικά δεν είναι ακριβό 100 ευρώ αλλά δωρεάν δεν είναι. Κάνω λάθος;

 

 

 

Αυτα ειναι freeware απλα οχι standalone, θελουν host.Host μπορει να ειναι ενα πανακριβο daw οπως το cubase,ενα πολυ οικονομικο οπως το reaper η ακομα και free vst hosts οπως πχ το liveProfessor.Aρα και εντελως δωρεαν(απο software παντα) μπορεις να εχεις τον ηχο που θες.Αν θες και να παιζεις και να ηχογραφησεις αλλ και οικονομικα παιρνεις το Reaper που τα κανει ολα και συμφερει και φορτωνεις ολα τα free vst σου εκει.

Το studio devil δινει και δωρεαν standalone εκδοση αν κανεις subscribe νομιζω:http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=1&t=13317

 

Για ολα αυτα και ακομα περισσοτερα τσεκαρε το φορουμ του αποπανω λινκ-guitarampmodeling- εκει εχει πληροφοριες για τα παντα δωρεαν και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι freeware απλα οχι standalone, θελουν host.Host μπορει να ειναι ενα πανακριβο daw οπως το cubase,ενα πολυ οικονομικο οπως το reaper η ακομα και free vst hosts οπως πχ το liveProfessor.Aρα και εντελως δωρεαν(απο software παντα) μπορεις να εχεις τον ηχο που θες.Αν θες και να παιζεις και να ηχογραφησεις αλλ και οικονομικα παιρνεις το Reaper που τα κανει ολα και συμφερει και φορτωνεις ολα τα free vst σου εκει.

Το studio devil δινει και δωρεαν standalone εκδοση αν κανεις subscribe νομιζω:http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=1&t=13317

 

Για ολα αυτα και ακομα περισσοτερα τσεκαρε το φορουμ του αποπανω λινκ-guitarampmodeling- εκει εχει πληροφοριες για τα παντα δωρεαν και μη.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Επειδή έτσι κι αλλιώς γράφω με μια maudio κάρτα και pro tools, υπάρχουν αυτά σε rts (free όχι demo) για τα pro tools; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Επειδή έτσι κι αλλιώς γράφω με μια maudio κάρτα και pro tools, υπάρχουν αυτά σε rts (free όχι demo) για τα pro tools; 

Θες μαλλον το VST to RTAS Adapter pack απο fxpansion και καθαρισες.Μετα θα φορτωνεις οτι vst θες ;).Αφου εχεις ηδη pro tools και καρτα ηχου εισαι ηδη ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποκάλυψη τώρα.

 

Με τεράστια προκατάληψη και αρνητική διάθεση άρχισα να ψάχνω τα pc simulators μετά από την προτροπή του φίλου dreamdancer. "Στο κάτω κάτω είναι ο μόνος τρόπος να δοκιμάσω κάτι άμεσα" σκέφτηκα. Και

 

Αποκάλυψη τώρα.

 

;D ;D ;D th2 overloud ;D ;D ;D

 

Μου πήρε 10 λεπτά να καταλάβω τι παίζει και ενώ είχα αρχίσει να ξενερώνω ότι είναι μάπα κλπ κλπ, ξαφνικά άρχισα να παίζω και να κοτσάρω πετάλια, και να ξαναμανακοτσάρω πετάλια. Μετά από 2.5 ώρες μανιώδους παιξίματος ο απολογισμός είναι μία σπασμένη χορδή (είχε να μου συμβεί τουλάχιστον 1 χρόνο) και ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.

 

Όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει σας προτρέπω να το κάνετε άμεσα. Θα δοκιμάσω και με monitors και ίσως να μην χρειάζομαι τίποτα άλλο. Δεν θέλω να προτρέξω οπότε και θα τα δοκιμάσω έντονα τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποκάλυψη τώρα.

 

Με τεράστια προκατάληψη και αρνητική διάθεση άρχισα να ψάχνω τα pc simulators μετά από την προτροπή του φίλου dreamdancer. "Στο κάτω κάτω είναι ο μόνος τρόπος να δοκιμάσω κάτι άμεσα" σκέφτηκα. Και

 

Αποκάλυψη τώρα.

 

;D ;D ;D th2 overloud ;D ;D ;D

 

Μου πήρε 10 λεπτά να καταλάβω τι παίζει και ενώ είχα αρχίσει να ξενερώνω ότι είναι μάπα κλπ κλπ, ξαφνικά άρχισα να παίζω και να κοτσάρω πετάλια, και να ξαναμανακοτσάρω πετάλια. Μετά από 2.5 ώρες μανιώδους παιξίματος ο απολογισμός είναι μία σπασμένη χορδή (είχε να μου συμβεί τουλάχιστον 1 χρόνο) και ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.

 

Όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει σας προτρέπω να το κάνετε άμεσα. Θα δοκιμάσω και με monitors και ίσως να μην χρειάζομαι τίποτα άλλο. Δεν θέλω να προτρέξω οπότε και θα τα δοκιμάσω έντονα τις επόμενες μέρες.

Φιλε otto##

χαιρομαι πως κατι σου αρεσε,

εγω στο σπιτι παιζω με iphone , jamup pro xt και peavey ampkit..

Παρε ενα monitor της προκοπης και μια καρτα focusrite και εισαι ετοιμος..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου