Προς το περιεχόμενο

Framus cobra fxloop


Sozos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις λεπτομέρειες για το fxloop των Framus?

Καπου διαβασα οτι δεν ειναι καταλληλο για πεταλιέρες δαπέδου λόγω του

οτι εχουν διαφορετικό σήμα στην εξοδο. Εχω μία vox tonelab se και δεν ξέρω αν θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω με τον Framus Cobra που σχεδιάζω να πάρω από βδομάδα. Αν δεν κάνει στο fxloop μπορώ να την βάζω και στο input του ενισχυτή για την κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο θες να συνδεσεις την πεταλιερα στον ενισχυτη???

 

{Μονο μην μου πεις οτι θες να χρησιμοποιησεις την παραμορφωση της.}

Αυτο ηταν προηδοποιηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο θες να συνδεσεις την πεταλιερα στον ενισχυτη???

 

Όλοι οι κιθαρίστες σε αυτόν τον πλανήτη αυτό αναρωτιούνται !!!!!!! για ποιό λόγο ? 8O

 

{Μονο μην μου πεις οτι θες να χρησιμοποιησεις την παραμορφωση της.}

Αυτο ηταν προηδοποιηση!

 

Μία πεταλιέρα της τάξεως των 450 ευρώ που μπορείς να κάνεις άπειρα σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σαν στήριγμα για να ξεκουράζεις την πατούσα σου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο θες να συνδεσεις την πεταλιερα στον ενισχυτη???

 

Όλοι οι κιθαρίστες σε αυτόν τον πλανήτη αυτό αναρωτιούνται !!!!!!! για ποιό λόγο ? 8O

 

{Μονο μην μου πεις οτι θες να χρησιμοποιησεις την παραμορφωση της.}

Αυτο ηταν προηδοποιηση!

 

Μία πεταλιέρα της τάξεως των 450 ευρώ που μπορείς να κάνεις άπειρα σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σαν στήριγμα για να ξεκουράζεις την πατούσα σου :lol:

 

Κατα καιρους γραφονται κορυφαιες ατακες εδω μεσα!!!

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ειμαι ειδικος στις ατακες....

 

 

Ας σοβαρευτουμε ...

 

απλα δεν τη θεωρω ανταξια να μπει σε εναν ενισχυτη οπως ο cobra,εκτος απο τα εφε tης.

 

ισως βεβαια κανω λαθως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό περι διαφορετικού σήματος που το άκουσες;

Στο site τους δε λέει κάτι τέτοιο τουλάχιστον.Επίσης να θέλεις μόνο τα εφέ απο την Vox και παραμόρφωση Cobra τότε το σωστό είναι να το βάλεις στο Fxloop.

 

Σε άλλη περίπτωση(πχ drive απο τη Vox) γνώμη μου είναι μην πάρεις τον Cobra πάρε κάτι άλλο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σίγουρα είναι οτι θα χρησιμοποιήσω το compressor, το wah, delay και reverb και το acoustic simulator που έχει η πεταλιέρα. H παραμόρφωση σαφώς και δεν σιγκρίνεται με αυτου του ενισχυτή όποια πεταλιέρα και αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αν θες να εχεις ηχο της προκοπης και να χρησιμοποιεις και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου πρεπει να βαλεις την πεταλιερα ΧΩΡΙΣ "καμπινες" & "ενισχυτες" στο EFFECT LOOP για να μπορεις να χρησιμοποιεις σωστα τα delay & modulations.

To compressor ξεχνα το μια και στο effect loop θα καταστρεψει τον ηχο σου (και το wah νομιζω αλλα δοκιμασε το μηπως και δουλευει )

Εννοειται οτι αν θες να χρησιμοποιησεις το βρωμικο καναλι του ενισχυτη δεν μπορεις να βαλεις τη πεταλιερα "μπροστα" του μια και οταν βαζεις delay θα "πεφτει" πανω στο βρωμικο καναλι και ο ηχος θα ειναι χαλια..

Παρε καλυτερα ενα κομπρεσσορακι η βαλε τη πεταλιερα ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη και εχε τον ΚΑΘΑΡΟ βγαζοντας τη βρωμα σου απο τις εξαιρετικες παραμορφωσεις (αν τις προγραμματισεις βεβαια ΣΩΣΤΑ..) & τους "βρωμικους" ενισχυτες της Tonelab.

(ετσι θα μπορεις κανοντας bypass την πεταλιερα να χρησιμοποιεις και σκετο,χωρις εφε,το βρωμικο καναλι του ενισχυτη )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου