Προς το περιεχόμενο

Γιάννης Γκουγκουρέλας: Ο Έλληνας bluegrass flatpicker


epikouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Αναμφίβολα, υπάρχουν πολλές heavy Metal μπάντες στην Ελλάδα. Υπάρχουν αρκετές Ροκ μπάντες επίσης. Υπάρχουν αρκετά jazz σχήματα και αρκετά συγκροτήματα που παίζουν μπλουζ. Γενικά υπάρχουν απ' όλα στην Ελλάδα! Ακόμα και bluegrass, μόνο που αυτό (απ' ότι γνωρίζω) εκπροσωπείται μονάχα από έναν μοναχικό και πολύ ταλαντούχο μουσικό. Μία καλή μου φίλη, τον βρήκε και του πήρε συνέντευξη. Μου άρεσαν ιδιαίτερα όσα είπε και θέλω να το μοιραστώ και με όλους του φίλους εδώ. Παραθέτω λοιπόν τη συνέντευξη:

 

http://www.rhythmichorizons.blogspot.gr/2013/02/rhythmic-horizons.html

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εκπληκτικός και ιδιαίτερος κιθαρίστας ο Γιάννης και τρομερό παιδί.....από τους πιο ευγενικούς μουσικούς που έχω γνωρίσει. Είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί του πριν πολλά χρόνια στο πρώτο album των Λουδίας, στους οποίους τότε συμμετείχε.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O Γιάννης, πέρα από εκπληκτικός άνθρωπος και εξαιρετικός κιθαρίστας σε ένα είδος που θεωρείται ο βασιλιάς της ακουστικής κιθάρας (αν και τον έχω ακούσει να χτυπάει κάτι Danny Gatton στην ηλεκτρική) είναι και ο απόλυτος Steel string guitar conoisseur στην Ελλάδα.

 

Έχουν περάσει από τα χέρια του εκπληκτικά όργανα ( pre war Martins, banner Gibsons ) ενώ πιθανόν είναι και ο μεγαλύτερος Έλληνας συλλέκτης vintage και boutique οργάνων.

 

Είχα την τύχη να συνεργαστώ κι εγώ μαζί του πρόσφατα, στην κατασκευή ενός οργάνου, για το οποίο σύντομα θα γίνει παρουσίαση εδώ.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω τη χαρά και την τιμή να τον γνωρίζω.

Ένας εξαίρετος κιθαρίστας και άνθρωπος, με πλούτο γνώσεων και αξίες σε κάθε επίπεδο.

Για τις κιθάρες του δε, πίκρα μεγάλη... :o :'(

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ την τιμή και τη χαρά να είμαι φίλος με το Γιάννη εδώ και δεκαπέντε περίπου χρόνια, όταν άρχισα να ψάχνομαι σοβαρά με την ακουστική. Τότε στη Θεσσαλονίκη ήταν πολύ λίγα τα άτομα που είχαν μεράκι στην ακουστική κιθάρα και ήταν επόμενο να γνωρίσω τον Γιάννη. Αυτό που τον χαρακτηρίζει είναι η αγάπη και η προσήλωση του στο bluegrass και στην ακουστική κιθάρα χωρίς να κάνει κανένα συμβιβασμό στο δρόμο που διάλεξε. Παίζει και παπάδες :o

Όσο για τις κιθάρες του, όπως είπε και ο ez και παρότι δεν μου αρέσουν οι dreadnought, είναι να σου τρέχουν τα  σάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρομοίως, έχω τη χαρά και την τιμή να τον γνωρίζω πάνω από 10 χρόνια. Σπάνιος χαρακτήρας-μουσικός-άνθρωπος. Με βοήθησε πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς και έψαχνα μουσικές για τις οποίες ήταν αδύνατον να βρεις υλικό στην Ελλάδα (Danny Gatton , Arlen Roth κ.ά.).

Το επίπεδό του στη bluegrass κιθάρα έχει αναγνωριστεί στη γενέτειρα του είδους, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι...

Ωστόσο, είχα την τύχη να τον γνωρίσω σε περίοδο που έπαιζε πολλή ηλεκτρική κιθάρα

στην οποία επίσης κεντάει! Δεν έπαψα ποτέ να τον "τσιγκλάω" να κάνει και ένα ηλεκτρικό σχήμα!

Keep on pickin' Yannis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου