Προς το περιεχόμενο

Ξύλα B.C Rich


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν ξερω γιατι αλλα ολοι μου λενε ποπο ξυλα B.C Rich αισχος τα χειροτερα ξυλα κλπ

 

Εσεις τι πιστευετε γιατι δεν καταλαβαινω καθολου τι γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι "όλοι" που στα λένε αυτά είναι, κατά κάποιο τρόπο, ειδικοί στα ξύλα ή στις κιθάρες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως φτιαχνουν επιπλα?

εαν εννοουν οι φιλοι σου πως η κιθαρα θα φτασει στο σημειο να σαπισει τι να πω????

γινεται και καποια επεξεργασια στα ξυλα

τωρα εαν σε ενδιαφερει το ξυλο τις κιθαρας εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο περνεις αυτο που σου αρεσει στο ματι

περνεις μαζι και  ενα EQ  και μετα καπου παρακατω ξανααποκτας προβληματα οι μαρσαλ τιγκα στα πριμα οι οραντζ  πολλα μπασα οι μπουγκι πολλα$$$ και παει λεγοντας....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ξερω γιατι αλλα ολοι μου λενε ποπο ξυλα B.C Rich αισχος τα χειροτερα ξυλα κλπ

 

Μετρά και "ποιος" το λέει... Έχουμε ακούσει ΤΑ τρελά κατά καιρούς.

Επειδή έχω πιάσει και σημερινές και 80'ς, 90'ς rich διαφόρων budget, δε νομίζω ότι οι σημερινές τους έχουν θέμα με τα ξύλα τους να είναι χάλι, "σαπίλα" κλπ.

 

Οκ, κάποια παλιά πάμθηνα μοντέλα απ τα 90'ς είχα κοντραπλακέ στο σώμα αλλά να σου πω την αλήθεια πολλές εταιρίες τότε έβαζαν κοντραπλακέ στα φτηνά. Είχαν δε τόσο καλό shredding μπράτσο και τόσο hot pickups που δεν καταλάβαινες τρελή διαφορά στο tone.

Ποιο πολύ με την εμφάνιση προκαλούσαν ποικίλες αντιδράσεις παρά με τα υλικά.

 

Σήμερα δε, όταν παίρνεις καλό floyd τρέμολο με καλους μαγνήτες rockfield/duncan/emg , grover tuners και μασίφ ξυλεία σε καλές τιμές, δε μπορείς να πεις ότι οι bc rich είναι "αίσχος".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δε σκευρωσει η κιθαρα μια χαρα ειναι τα ξυλα. ;)

τωρα απο θεμα ηχου....αν στο σημα περνωντας απο τις χορδες στους μαγνητες,απο εκει στα πεταλια/πεταλιερα/εφε και απο εκει στον ενισχυτη και απο εκει στο μεγαφωνο και απο εκει στα αυτια σου... εσυ μπορεις να καταλαβεις την απειροελαχιστη διαφορα που ΙΣΩΣ να εχει ενα <<καλο>> με ενα <<κακο>> ξυλο,συγχαρητηρια αλλα δεν εχεις αυτια αλλα παλμογραφο και μπορεις να αναλυσεις και να επεξεργαστεις τα σηματα  ;D

αποψη μου δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο το ξυλο στον ηχο παρα μονο ισως στο sustain.

απο κει και περα θα ηθελα να μου πει καποιος πως προσδιοριζει το <<καλο>> ξυλο ή να το παω παραπερα πως ξερει καποιος οτι το δεντρο που θα κοψει εχει καλο ξυλο ή τα μαδερια που προοριζονται για οργανα ειναι απο <<καλο ξυλο>>.τα περνανε απο καποια τεστ πρωτα ? και τι τεστ?προσδιοριζονται οι ηχιτικες ικανοτητες του ξυλου ετσι ???

εννοειται πως η ερωτηση εναι καθαρα ρητορικη.δεν περιμενω απαντηση,αλλωστε το θεμα εχει χιλιοσυζητηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου. Συμφωνώ με thundersteel. Πλέων τα ξύλα είναι περισσότερο θέμα sustain, και κάπως χροιάς. Και ναι αλλο μαόνι αλλο alder και ολα τα υπόλοιπα. Αλλα απο την στιγμή που κάποιος παίρνει μια απλή και θνητή κιθάρα παραγωγής... Απλα ελπίζει το ξύλο η μάλλον τα ξύλα τις κιθάρας του να είναι καλά επιλεγμένα. Αν πας να φτιάξεις σε κατασκευαστή ίσως να εχεις την πιθανότητα να διαλέξεις μεταξύ 2 -3 πχ. Αλλα εργοστασιακά...kleine.. ;D

Εξάλλου με τόσα πράγματα ανάμεσα απο τα χέρια σου και το τελικό σήμα που βγαίνει απο το ηχείο η οτι αλλο... Πολλά μπορούν να συμβούν στον ήχο.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν πέρα απο ΤΡΑΓΙΚΑ παραδείγματα εξαιρέσεων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα ξύλα τους, δεν έχεις θέμα, καλό βέβαια είναι αν ενδιαφέρεσαι για

bc rich να αποφύγεις το nato που είναι λίγο καλύτερο από το κόντρα πλακέ που ανέφερε παραπάνω ο Sottos και να κοιτάξεις για κάποια neck-through κιθάρα, συνήθως είναι εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου