Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες αντί τροφοδοτικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φασαριώζοι,  ;D

 

έχω ένα ασύρματο της Line 6 για όργανα... το G30.

 

 

Αποτελείται από έναν πομπό-φορητό με μπαταρίες και έναν δέκτη μικρού μεγέθους που συνοδεύεται από τροφοδοτικό. Κλασσικά...

 

Ήθελα να μάθω αν γίνεται να λειτουργήσω τον δέκτη με μπαταρίες αντί τροφοδοτικού-->πρίζα.

 

Έχω δοκιμάσει το σύστημα και εκπέμπει και δυναμικό μικρόφωνο. Όμως αυτή τη φορά το θελω για on the road. Επομένως δεν έχω τοίχο να βάλω το τροφοδοτικό μου.

Υπάρχει κάποιο συστηματάκι ή κάποια μεγάλη μπαταρία με εισόδους 220V?

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει κάποιο συστηματάκι ή κάποια μεγάλη μπαταρία με εισόδους 220V?

 

Ευχαριστώ :)

 

Τι εννοείς "με εισόδους 220V"? Δες πίσω στο τροφοδοτικό τα στοιχεία που δίνει στο Output, πρέπει να λέει π.χ. 12V, 500mA. Επίσης το πιο σημαντικό είναι τι είδους τάση δίνει (Output) AC/DC. Εάν είναι DC τα πράγματα είναι εύκολα, αν είναι AC θα πρέπει να έχεις ένα πρόχειρο κυκλωματάκι μετατροπής DC>>>AC.

 

Απότι είδα μάλλον θα είναι 9V DC, οπότε ή συνδέεις 6 ΑΑ μπαταρίες ή αλλιώς πέρνεις μια 9V εάν η κατανάλωση ρεύματος είναι χαμηλή. Με τις ΑΑ θα έχεις χοντρικά 5 φορές πειρισσότερη διάρκεια.

 

Δώσε τα στοιχεία του Output να σου πούμε περισσότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ, πώς χρησιμοποιώ τις 6AA όχι με πατέντα που να χρειάζεται 100κιλά ταινία, λίγο σάλιο και τύχη.

Κανονικό εξάρτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ, πώς χρησιμοποιώ τις 6AA όχι με πατέντα που να χρειάζεται 100κιλά ταινία, λίγο σάλιο και τύχη.

Κανονικό εξάρτημα...

  ;D

 

http://www.ebay.com/itm/Battery-Box-holder-Case-for-6-AA-6AA-Batteries-9V-With-wire-/120961484807?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c29ddc807

 

Κάτι τέτοιο, πάνε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά και σίγουρα θα έχει κάτι παρόμοιο. Θα σου πρότεινα αν βρεις να πάρεις κλειστό για σιγουριά και άνεση. Χοντρικά η 9V θα σου πάει 2-3 ώρες οι ΑΑ κοντά στο 10ωρο.

 

Πολύ σημαντικό που ξέχασα είναι να ζητήσεις το κατάλληλο βύσμα ίδιο με το τροφοδοτικό που έχεις (πάρτο μαζί) ώστε να συνδέσεις τα καλώδια. Θα σου πρότεινα να πάς σε ένα μαγαζί με τον εξοπλισμό δέκτη-τροφ/τικό και πιστεύω να στα κάνει ένα συμμαζεμένο πακέτο, προσάρτιση του κουτιού με τις μπαταρίες πάνω στον δέκτη με χαρτοταινία και κόλληση των καλωδίων με το βύσμα. Πάνω από 10€ δε νομίζω να δώσεις.

 

Πιστεύω θα είσαι έτοιμος με αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://us.sanyo.com/Pedal-Juice

 

Σωτηρια για μενα, το αγορασα και γλυτωσα με ρευματα μπροστα και αλλα ρευματα στη λουπα...

Το βαζω σε Wah - overdrive και δεν σκονταφτω πανω σε καλωδια πλεον....

 

ασε που ξεχνας να το φορτισεις.

 

Αν θελεις να το δοκιμασεις πριν αγορασεις αδερφε στειλε πμ να το βαλεις πανω στο μηχανημα σου

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα κατάλαβα ;-)

 

Ευχαριστώ και για τις δύο προτάσεις... Ελπίζω να μην το πήγα πολύ εκτός των θεμάτων του forum.

 

Θα ψάξω σίγουρα κλειστό γιατί δεν λέει να φύγει καμια μπαταρία.

Επίσης, σκέφτομαι επαναφορτιζόμενες... ;-)

 

Ευχαριστώ και πάλι,

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου