Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fret Buzz - Action σε κιθάρα με Floyd Rose.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έβαλα καινούργιες χορδές στην κιθάρα μου (10άρες σε D κούρδισμα) και στην Μπάσα Μι ακουγόταν εώς και το τρίτο τάστο Fret Buzz. Αφού είχα ήδη φτιάξει το Intonation και το μπράτσο το έκανα όσο πιο ίσιο γινόταν, αποφάσισα να υψώσω το Floy Rose (Original) για να μειώσω το Fret Buzz. Αποτέλεσμα ήταν μην έχω πια Fret Buzz αλλά οι χορδές μαζί με το Floyd rose πήγαν αρκετά ψηλά. Η απόσταση από το 12 τάστο με την χορδή είναι 5μμ και το Floyd Rose έχει πάει αρκετά ψηλά. Πού έχω κάνει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κανει καπου λαθος...ο συνδυασμος drop d και 10ρες,φερνει αυτο το αποτελεσμα...θα δεις καλυτερα αποτελεσματα αν βαλεις 11ρες ή 12ρες...αλλιως θα μαθεις να ζεις με λιγο τριξιμο,αρκει να μην περναει στον ενισχυτη

Εχε υποψιν σου,οτι το τριξιμο στα ψηλα ταστα ειναι κ θεμα νατ...αν το σηκωσεις λιγο(πραγμα που ισως να μην μπορεις να κανεις μονος σου,αν δεν εχεις εμπειρια)ισως να σου λυσει το προβλημα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ίσιωμα ....θέλει ριλίφ(μικρή καμπύλη). μελέτησε στο noiz υπάρχουν ποστ για το πως γίνεται το σέταπ μπορεί να είναι και το νατ αλλά κοίτα το ριλίφ πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κανει καπου λαθος...ο συνδυασμος drop d και 10ρες,φερνει αυτο το αποτελεσμα...θα δεις καλυτερα αποτελεσματα αν βαλεις 11ρες ή 12ρες...αλλιως θα μαθεις να ζεις με λιγο τριξιμο,αρκει να μην περναει στον ενισχυτη

Εχε υποψιν σου,οτι το τριξιμο στα ψηλα ταστα ειναι κ θεμα νατ...αν το σηκωσεις λιγο(πραγμα που ισως να μην μπορεις να κανεις μονος σου,αν δεν εχεις εμπειρια)ισως να σου λυσει το προβλημα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Για την ακρίβεια την έχω σε D standard αλλά όπως φαίνεται και στην φωτογραφία, είναι ήδη πολύ ψηλά...μάλλον θα κατεβάσω λίγο τις χορδές και ας έχω τρίξιμο όπως είπες.

IMG_20130418_194203.thumb.jpg.75dcfdcca4c88644f9a368af1ce64749.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ίσιωμα ....θέλει ριλίφ(μικρή καμπύλη). μελέτησε στο noiz υπάρχουν ποστ για το πως γίνεται το σέταπ μπορεί να είναι και το νατ αλλά κοίτα το ριλίφ πρώτα.

αυτο αν δεν κανω λαθος βοηθει στο τριξιμο στα ποιο κατω ταστα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν είναι "απόλυτο" το ένα πράγμα επηρεάζει το άλλο και κάθε κιθάρα είναι διαφορετική αλλά αυτό το

Αφού είχα ήδη φτιάξει το Intonation και το μπράτσο το έκανα όσο πιο ίσιο γινόταν,

με προϊδέασε επίσης η φώτο είναι στο λάθος μέρος...κάτι απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πατήσεις μια χορδή στο πρώτο τάστο και  την ίδια στο τάστο που ενώνεται με το σώμα (χοντρικά)αν δεν υπάρχει κενό μεταξύ ταστιέρας και χορδής έστω και λίγο το έχεις ισιώσει πολύ . τώρα για το πως πρέπει να είναι σωστά πρέπει να μελετήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To buzz στα πρώτα τάστα είναι μόνο στην μπάσα Μι?

 

Αν το κάνει και στις άλλες χορδές είναι πράγματι θέμα relief περισσότερο. Μπορεί να είναι και άλλοι παράγοντες φυσικά αλλά το να έχεις ολό-ισιο το μπράτσο προκαλεί buzz στα πρώτα 3 τάστα.

Δώσε του λίγο relief (χαλαρώνεις λίγο τη βέργα), ξανακούρδισε και δες πως ανταποκρίνεται.

 

Αν είναι μόνο στην Μι το θέμα και οι άλλες παίζουν άριστα, τότε μπορεί να είναι και θέμα χορδής (έχω δει νέες χορδές με μικρά τσακίσματα, δεν είναι απίθανο) ή και θέμα του nut.

Πάντως, αρχικά πιστέυω πως είναι το relief της βέργας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut παίζει ρόλο μόνο στις ελεύθερες όσον αφορά στο τρίξιμο. Από το πρώτο τάστο και μετά είναι θέμα ρύθμισης . Πάντως, όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω, είναι φυσιολογικό το τρίξιμο με τις 10ρες και το κούρδισμα που δοκίμασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To buzz στα πρώτα τάστα είναι μόνο στην μπάσα Μι?

 

Ναι το τρίξιμο είναι μόνο εκεί. Η τωρινή χορδή, έχει πάχος 46 και δεν φαίνεται να έχει τσακίσματα. Μάλλον θα δοκιμάσω να βάλω μια χορδή πάχους 48 ή 50 να δω αν θα φτιάξει ή αν θα μειωθεί το τρίξιμο. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου