Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής, πετάλια και το Overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη η παραμορφωση που υπαρχει στον ηχο σε ολο το βιντεο,,,

εκτος απο τις στιγμες που δεν παιζετε. ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι ενισχυτες κανουν οτι τους λες μεχρι εκει που μπορουν.

Αυτο που ακουμε ειναι το προβλημα της συσκευη ηχογραφησεως (τηλεφωνο?)

που δεν μπορει να ανταπεξελθει στην ισχυ (S.P.L) του χωρου.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειχες τον ενισχυτη απο πισω σου θα καταλαβαινες γενικα θελω να φτιαξω δικο μου ηχο και οχι κατευθειαν στον ενισχυτη γενικα το συγκροτημα θελουμε ενα δικο μας ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες παρα πολυ φιλε μου μια ερωτηση ή οποια παιζει να ειναι και ασκοπη Thrash Metal ποιο πεταλι ειναι το καλθτερο για αυτην την κατηγορια πανω κατω

 

 

Καλησπερα,

 

Χαιρομαι παρα πολυ αν βοηθησα,

Για Thrash ολα τα πεταλια κανουν εχω την εντυπωση,το θεμα ειναι το υφος των δαχτυλων σου,αλλα σε γενικες γραμμες ο ηχος που αναζητας ειναι κατι σχετικα ευκολο,το λεω επειδη ειδα το βιντεακι σου.

Κατα την αποψη μου θα σου πω 2 τροπους τι θα εκανα εγω στην θεση και αν νομιζεις το ακολουθεις:

 

1. Πεταλι Blackstar ΗΤ - Dual λαμπατο 200€ παιζει απο την πιο ακυρη καφριλα μεχρι το "δεν σου κανω τον αγιο" σε πανυγηριτζιδικη εκτελεση με κλαρινα ;D.ακουσε το στο youtube.Και εγω τελος του μηνα το παιρνω.

 

2. Μαγνητες EMG 81 & 85 Active.εκει να δεις απογειωση που παιρνει η κιθαρα.βαλε κ αυτο στο youtube και μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη τώρα.....

 

ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ oVERDRIVE ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ THRASH?

 

Πάρε αγόρι μου το blackstar distx και τους emg Που σου πρότεινε το παιδί απο πάνω και όπου και να συνδεθείς θα έχεις ατελείωτο γκάζι και ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΗΧΟ. Εννοώ με το τελευταίο ότι επειδή δεν ξέρεις που θα είναι η επόμενη σου πρόβα-λάιβ, μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να παίζει πάντα σε mesa και λοιιπούς καταπληκτικούς ενισχυτές, ξεκιίνα με αυτά τα 2 που σου είπε το παλικάρι για να αρχίζεις να σταντάρεις κάποια πράγματα. Μετά παίρνεις και μια high gain κεφαλή δική σου που τη κουβαλάς παντού με μία 212 καμπίνα και τελείωσες. Προτείνω κανένα απο αυτά τα θηρία της bugera και μια harley benton 212 (celestion v30 loaded) και καθάρισες. Ολα μαζί θα σου κοστίσουν800 ευρώ (όσο μια κιθάρα της προκοπής) και θα είσαι μαμάτος. Ευτυχώς η μουσική που παίζεις δεν έχει εναλλαγές ήχων και δεν χρειάζεσαι να μαζεύεις πεταλάκι-πεταλάκι τον εξοπλισμό του ....Gilmor, οπότε είσαι τυχερός...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη τώρα.....

 

ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ oVERDRIVE ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ THRASH?

 

Πάρε αγόρι μου το blackstar distx και τους emg Που σου πρότεινε το παιδί απο πάνω και όπου και να συνδεθείς θα έχεις ατελείωτο γκάζι και ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΗΧΟ. Εννοώ με το τελευταίο ότι επειδή δεν ξέρεις που θα είναι η επόμενη σου πρόβα-λάιβ, μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να παίζει πάντα σε mesa και λοιιπούς καταπληκτικούς ενισχυτές, ξεκιίνα με αυτά τα 2 που σου είπε το παλικάρι για να αρχίζεις να σταντάρεις κάποια πράγματα. Μετά παίρνεις και μια high gain κεφαλή δική σου που τη κουβαλάς παντού με μία 212 καμπίνα και τελείωσες. Προτείνω κανένα απο αυτά τα θηρία της bugera και μια harley benton 212 (celestion v30 loaded) και καθάρισες. Ολα μαζί θα σου κοστίσουν800 ευρώ (όσο μια κιθάρα της προκοπής) και θα είσαι μαμάτος. Ευτυχώς η μουσική που παίζεις δεν έχει εναλλαγές ήχων και δεν χρειάζεσαι να μαζεύεις πεταλάκι-πεταλάκι τον εξοπλισμό του ....Gilmor, οπότε είσαι τυχερός...

 

Θα συμφωνησω με αυτο που λεει το παιδι,και εγω ετσι εκανα απο παλια και πολλες φορες εφαγα το κεφαλι μου με διαφορες επιλογες.

 

Για παραδειγμα το 2005 πηρα το MT-2 Metal zone BOSS (κοιταξε το ισως σε εξυπηρετησει γιατι παιζεις ανετα στο καθαρο και ο ηχος τρελενεται,αν και επιμενω στο "Μαυρο αστερι") ενω δεν επαιζα τοσο δυνατο ηχο που παιζεις εσυ,καταλαβα οτι ειχα δωσει ασκοπα λεφτα,και μια ωραια ημερα αποφασισα να διαθεσω λιγα παραπανω και να παρω κατι αξιοπρεπη,οπως και μεταχειρισμενα απο τις αγγελιες,και σε πληροφορω τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα...φυσικα πουλησα ολα τα υπολοιπα και κρατησα 2 κλασσικα..SD-1 και DS-1 BOSS,ασχετα οτι μπορει να τα βαζω 1 φορα το μηνα για να παιξω.Στα ειπα ολα αυτα γιατι αν δωσεις μια φορα και παρεις κατι καλο δεν θα χρειαστει να δινεις επιπλεον για να αναβαθμιζεις...ξεχωριστα οτι με αυτα αν καποια στιγμη αλλαξεις υφος μουσικης θα σου μεινουν και θα χρησημεψουν στην αλλαγη αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες για "δικος μου ηχος" δεν υπαρχει...

Ενισχυτης ειναι...

Οτι παιζειςν το ενισχυει...

αρα δικος σου ηχος ειναι...

Η αποψη μου:

Δε χρειαζεσαι οβερντραιβ πεταλι για να παιξεις γρας...

Οι slayer παιζουν με ελαχιστο gain(κι ομως)...

Απλως εχουν χερουκλες...

Μια χαρα το εχεις απ'οσο ειδα στο βιντεο...

Παρε μια μαρσαλοκεφαλη και τελεωνεις...

ουτε πεταλια ουτε τπτ...

Κανενας απ αυτους που ακους δε παιζει με πεταλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου