Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής, πετάλια και το Overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λαμπατοι ειναι..θελω να μου πεις που κανεις live και προβες να παω και εγω γιατι εγω δεν εχω δει πουθενα ειδικα triple rectifier σε στουντιο  ;D

 

Αν είσαι Θεσσαλονίκη, πήγαινε στο Sonik Ark  ;)

 

http://www.thesonicark.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΧι δεν ειναι και εκανα λαθος  :P αυτος εδω ειναι που εχει τελικα http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mini_rectifier_twentyfive_top.htm

αλλα ενα πιο καινουργιο μοντελο καπως ετσι ειναι τελος παντων το θεμα μας δεν ειναι αυτο :p με το overdrive τι κανω?? οντως ισχυει αυτο να βαζω οτι gain εχει ο ενισχυτης και μετα απο πανω το overdrive για να δινει αυτον τον μεταλ - thrash ηχο που θελω εφοσον ειναι λαμπατοι και οι δυο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα οβερνταραιβ μπροστα μπορει να σου σφιξει τον ηχο σε περιπτωση που εχεις χαλαρο ενισχυτη(mesa boogie).

 

Άστοχη και εντελώς άτοπη γενίκευση πως οι Mesa ακούγονται όλοι "χαλαροί".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστοχη και εντελώς άτοπη γενίκευση πως οι Mesa ακούγονται όλοι "χαλαροί".

 

Σ'ακουω...

Aφου βεβαια ψαξεις και δεις τι παιζει το παλικαρι και τι ενισχυτες παιζει...

Εγω δεν εχω βρει σφιχτο mesa boogie(single,dual,triple,mini,mark IV,mark V)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμπίνες της Mesa (ή γενικά σε οποιαδήποτε ποιοτική 4x12 με βαρΓιά μεγάφωνα) και να μην είναι σφικτοί? Εγώ ειδικά αυτούς που είπες (πλην τoυ Μini) θα τους χαρακτήριζα ιδιαίτερα σφικτούς έως και "razor sharp".

 

Λοιπον παιδια καταρχην θελω να σας ρωτησω το εξης : Οντως χρησιμευει να βαζεις οτι Gain εχει ο ενισχυτης και απο πανω να χωσεις ενα πεταλακι Overdrive αντι για Distortion??

 

Χρησιμεύει από την άποψη του "μαζέματος" των πολλών μπάσων (μιας και ένα τυπικό tubescreamer θα σου κόψει μερικά), με συνεπακόλουθο τον έλεγχο των συνήθως "χύμα" μπάσων που υπάρχουν σε καταστάσεις high gain. Eπιπλέον, θα προσθέσουν μεσαία και λίγο δικό τους gain, καταλήγοντας σε πιο βρώμικο ήχο τον οποίο μπορείς να καθαρίσεις σετάροντας τον ενισχυτή σου να δίνει λιγότερο δικό του. Αλλά όλα αυτά είναι φιλολογικές συζητήσεις λεπτών ισορροπιών που δεν έχουν αξία πριν τα δοκιμάσεις εσύ στο δικό σου σετάπ και τα κρίνεις με τα δικά σου αυτιά.

 

Για τα άλλα πεταλάκια... στο ψαχτήρι υπάρχουν πολλλλές γνώμες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



  φιλοι μου θα ελεγα να μην ξεφευγουμε απο το θεμα ωστε να βοηθησουμε αποτελεσματικα το φιλο μας..εγω οπως σου ειπα και πριν δεν αξιζει να χασεις το γαιν του ενισχυτη των 1000 για το διστορζιον απο ενα πεταλι..απλα κοπανα ενα οβερδριβ αποο πανω που ταιριαζει στον ηχο σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπαμπη αυτο το εχω καταλαβει και το καταλαβα πολυ καλα  ;D απλως τωρα θελω να μαζεψω αποψεις για τα διαφορα πεταλια που τους εδειξα βεβαια εγω θ απαω να τα δω αλλα θελω αποψεις ( πραγμα που δεν κανετε  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμπίνες της Mesa (ή γενικά σε οποιαδήποτε ποιοτική 4x12 με βαρΓιά μεγάφωνα) και να μην είναι σφικτοί? Εγώ ειδικά αυτούς που είπες (πλην τoυ Μini) θα τους χαρακτήριζα ιδιαίτερα σφικτούς έως και "razor sharp".

 

Τι ειναι τα βαρΓια μεγαφωνα?

Πολλων βαττ?μεγαλης ευαισθησιας?

Και σε δικες της και σε μαρσαλ και οπου θελεις...

razor sharp δε σημαινει σφιχτος ενισχυτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου