Προς το περιεχόμενο

Live σε μικρό μαγαζί και φυσικά τύμπανα


panosmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Σε λίγες μέρες θα παίξω για 2ή φορά σε ένα μικρό μαγαζί τύμπανα. την πρώτη φορά είχα παίξει με ηλεκτρονικά, αλλά θέλω να το αποφύγω και να παίξω με τα φυσικά αυτή τη φορά . Το μαγαζί είναι πολύ μικρό (μπαράκι) θα παίζουμε κοντά όλοι κ επίσης ο κόσμος θα είναι σχετικά κοντά , μπορείτε να με συμβουλέψετε τι μικρόφωνα να χρησιμοποιήσω και πως ? έχω ακούσει διάφορα 1. μόνο κάσα ταμπούρο  2. condenser (η κάπως έτσι) απο πάνω.  Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία παρακαλώ τα φώτα σας :)

επίσης από φίλο αλλά κ από μέλος του συγκροτήματος έχω αρκετές επιλογές σε μικρόφωνα απλά δεν ξέρω τι και πώς θα με βοηθήσει να βγάλουμε το πιο σωστό ήχο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν βαράτε δυνατά τότε ίσως χρειαστεί να βάλεις μικρόφωνο στην μπότα, ένα ανάμεσα στα τομ και ένα στο βαθύ και να τα βγάλετε ισορροπημένα από τα ηχεία σε σχέση με το ταμπούρο και τα πιάτα που θα ακούγονται φυσικά χωρίς ενίσχυση.

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τον ντράμμερ και το πόσο ισορροπημένο ήχο έχει από μόνος του.

 

Πάντως όπως και να παίζετε, φτιάξτε πρώτα τον ήχο από τους ενισχυτές σας και τα monitor 

σας σε σχέση με τα τύμπανα ώστε να ακούτε καλά ο ένας τον άλλο και μετά πηγαίνει κάποιος στο σημείο που πιθανότατα θα έχει τον περισσότερο κόσμο και λέει στους άλλους τι λείπει και ανάλογα το ενισχύετε από την κονσόλα.

Works for me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ harry  για της πληροφορίες,

γενικά δεν βαράω πολύ δυνατά  μ αρέσει το χαλαρά οσο γίνεται κ να δίνω όταν χρειαστεί.

τα όργανα θα είναι

1 κιθάρα les paul custom ή stratocaster με mesa dual rectifier κεφαλή (όχι με τη καμπίνα φυσικά)

1 μπάσο επίσης με mesa κεφαλή

κ τα τύμπανα. παίζουμε post/grudge ροκ, αρκετά δυνατά τραγούδια δηλαδή

τα όργανα κ η 1 φωνή θα είναι σε κονσόλα με 2 ηχεία 12" η 15". ο χώρος θα σε γελάσω πρέπει να είναι καμια 40ρια τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ harry  για της πληροφορίες,

γενικά δεν βαράω πολύ δυνατά  μ αρέσει το χαλαρά οσο γίνεται κ να δίνω όταν χρειαστεί.

τα όργανα θα είναι

1 κιθάρα les paul custom ή stratocaster με mesa dual rectifier κεφαλή (όχι με τη καμπίνα φυσικά)

1 μπάσο επίσης με mesa κεφαλή

κ τα τύμπανα. παίζουμε post/grudge ροκ, αρκετά δυνατά τραγούδια δηλαδή

τα όργανα κ η 1 φωνή θα είναι σε κονσόλα με 2 ηχεία 12" η 15". ο χώρος θα σε γελάσω πρέπει να είναι καμια 40ρια τμ.

Ωραιος εξοπλισμος :D

Κοιτα με βαση αυτα που μου ειπες θα χρειαστεις το max 2 μικροφωνα...ενα σιγουρα στη  μποτα και ισως (που δεν νομιζω) ενα αναμεσα σε ταμπουρο και hi-hat...

Κατα 90% δεν χρειαζεται κατι αλλο....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε. :)  το στήσιμο που έχω είναι λίγο περίεργο σ βάζω μία φωτό  να καταλάβεισ.. υπολόγισε οτι υπάρχει άλλο ένα βαθύ κ ότι το ride είναι δίπλα στο hi hat το crach απο πάνω  (είμαι αριστερόχειρας k δεξιοπόδαρος  :P )  δεν εχω όλα αυτα τα πιάτα που δείχνει

topview2.jpg.621a4aabf676567ad61a7192a2806232.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ μικρο το μαγαζι..δεν εχεις κανενα θεμα...μονο με ενα στην μποτα εισαι υπερκομπλε...τωρα αν εχεις κολληματα βαλε και ενα αναμεσα στο ταμπουρο και Hi-hat και βαλε και ενα over...αλλα θα δεις οτι δεν χρειαζεται...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω σε τετοιοα μικρα μαγαζια δε χρησιμοποιω ποτε μικροφωνα.Μην ξεχνας οτι αρπαζουν και απο τα μικροφωνα των αλλων εξαλλου.

Καλο θα ηταν να κανατε μια προβα στο μαγαζι πριν παιξετε απλα να λαβετε υποψιν οτι με γεματο κοσμο αλλαζει και ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω σε τετοιοα μικρα μαγαζια δε χρησιμοποιω ποτε μικροφωνα.Μην ξεχνας οτι αρπαζουν και απο τα μικροφωνα των αλλων εξαλλου.

Καλο θα ηταν να κανατε μια προβα στο μαγαζι πριν παιξετε απλα να λαβετε υποψιν οτι με γεματο κοσμο αλλαζει και ο ηχος

 

δεν έχεις άδικο αλλά επειδή έχω ακούσει μια φορά τύμπανα φυσικά εκεί χωρίς καθόλου ενίσχυση η μπότα πραγματικά δεν την άκουγα κ ας ήμουν μπροστά... χανόταν λογω της όλης έντασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου