Προς το περιεχόμενο

Fender guitars "bye bye binding" !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Οπως μου ηρθε σας το δειχνω ...'cause the times they are a changin  ;)

 

 

 

Μάλιστα... μάλιστα... Δουλειά δεν είχε ο devil, άντε να κάνει κάτι μπας και ανεβάσει τις πωλήσεις;

 

Θα χυθούν τόνοι μελάνι για το κατά πόσο αυτή η πατέντα είναι καλύτερη ηχητικά. Αλλά (κατ εμέ) η ουσία είναι στην «ταμπακιέρα»: Πόσο (περισσότερο) θα κοστίζει το κούτσουρο; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case study: Η εν λόγω πατέντα περνά και στους κατασκευαστές licenced parts. Ψάχνουμε μπράτσο για την partscaster μας. Το μπράτσο που θέλουμε το βρίσκουμε με 250 $. Ένα μπράτσο με τα ίδια specs αλλά "χωνευτή" ταστιέρα κάνει π.χ. 400 $. Το παίρνουμε; Αν ναι, γιατί;  ;)

 

Υ.Γ: Ε ρε γλέντια να σου αλλάξει κανένας αλμπάνης τάστα σε τέτοιο neck. ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φαίνεται φάση τύπου "πως θα φτιάξουμε κάτι ποιο φτυνό που θα το πουλάμε ως τρομερή βελτίωση και θα βγάζουθμε ακόμα ποιο πολλά?" στις ποσότητες που πουλάει η φένδερ τις κιθάρες μια τέτοια μείωση στο rosewood που όλο και ακριβαίνει δεν θα είναι αμελητέα, ποσό μάλλον αν έχει  επιτυχία να το προσφέρουν σε 2 -3 χρονάκια  στα φτηνότερα όργανα ως δήθεν upgade... μπορεί βέβαια να υπερβάλω  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα το ..ασβεστο μισος για τη Fender σας εχει κανει να μπερδεψετε τα...μπουτια σας... ;D

 

Την συγκεκριμενη "τεχνολογια" κατασκευης την προσφερει η Fender MONO στην πολυ ακριβη σειρα σε select (και παλι μονο σε ορισμενα μοντελλα της)...οχι σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες που βγαζει...το ΚΟΣΤΟΣ της ειναι αλλωστε τεραστιο σε σχεση με την κατασκευη ενος κανονικου bolt on μπρατσου...

 

;)  

 

μπορεί βέβαια να υπερβάλω  

 

σαφως και υπερβαλεις...καθοτι το rw ειναι παμφθηνο ως κοστος (γενικα η...ξυλεια ειναι παμφθηνη  ως κοστος) ενω αντιθετα τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ και ο ΧΡΟΝΟΣ που αυτη η τεχνολογια απαιτει ειναι πανακριβα.

 

παντως ωραια ιδεα ειναι μονο που δυστυχως αισθητικα ειναι χαλια (οπως αλλωστε και ολη η σειρα select με τα φρικτα maple tops)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα το ..ασβεστο μισος για τη Fender σας εχει κανει να μπερδεψετε τα...μπουτια σας... ;D

με κατάλαβες!  ;D

σαφως και υπερβαλεις...καθοτι το rw ειναι παμφθηνο ως κοστος (γενικα η...ξυλεια ειναι παμφθηνη  ως κοστος) ενω αντιθετα τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ και ο ΧΡΟΝΟΣ που αυτη η τεχνολογια απαιτει ειναι πανακριβα.

 

την εποχή του ψημένου maple τουλάχιστον για την gibson νομίζω κάτι δείχνει για τα ξύλα...  ΕΡΓΑΤΙΚΑ και ο ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι μέρος της συνάρτησης λόγω  των τεράστιων υπερσύγχρονων CNC  ελπίζω με την τρίτη τροποποιήση να βγάζουν νόημα αυτά που λέω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταλαβετε οτι ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να βγαλεις κατι εντελως καινουριο και πρωτοποριακο οταν εχεις ηδη καθιερωθει (και λιγα λεω ) παγκοσμιως με προιοντα απο το παρελθον.Μια καινουρια μικρη εταιρια μπορει (μην πω επιβαλεται) να το κανει για να ξεχωρισει.Κανανε λοιπον αυτην την πατεντουλα για ανανεωση.

Ηχητικες διαφορες?Δεν εχω ιδεα ,ισως καποια στιγμη στο μελλον...καταφερω ν ακουσω κατι.

Αισθητικες διαφορες ?Να το συζητησουμε.Εμενα ας πουμε δεν μου πολυαρεσουν οι Fεnder με φιλετα στο μπρατσο οποτε αφου αυτο μοιαζει με τετοιο δεν τρελαινομαι.

Μ αρεσει πολυ η ιδεα ομως κατασκευαστικα.Δεν ξερω οταν θα ερθει η ωρα για ταστα τι γινεται βεβαια... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου