Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε "μεγαλη" ενταση και απορια περι τελικων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μουσικόβιοι!

Θα με υποστειτε ακομη μια φορα με τις ηλιθιες αποριες μου απλως εχω ενα live σε λιγες μερες και με πιεζει ο χρονος..το θεμα περιεχει 2 αποριες οπως θα δειτε παρακατω..

 

[1]

 

Εχω ενα randall rg50tc λαμπατο και μια esp ltd eclipse..ολα καλα και ολα ωραια οταν η ενταση του καναλιου(drive) και του master ειναι στο 3..

Οταν ανεβασω τις εντασεις και δεν παιζω ξεκιναει αργα ή γρηγορα μια βαβουρα και ενα βουητο,που σταματαει μονο οταν ξεκινησω να παιζω..

 

Ερωτησις: 1)Τι μπορει να φταει? (κλασικα).. καποια γειωση,καλωδιο,ενισχυτης? ή ειναι φυσιολογικο?

 

2)Σπιτι παλευεται η κατασταση,σε ενα live που θα χρειαστει να κανω παυση για λιγο χρονο θα ακουγεται αυτο?

 

 

[2]

 

Εχω ψαξει στο φορουμ να δω ακριβως τι ρολο παιζουν οι τελικες στον τελικο ηχο του ενισχυτη αλλα δε βρισκω τιποτα παρα μονο μαρκες και προτεινομενες αγορες..δε μιλαω για μεγαφωνα,κυκλωματα κλπ αλλα μονο για το ρολο του ηχου που παιζουν οι τελικες..για τις προενισχυτριες ξερω,οπως και βρηκα αλλα για τις τελικες δε βρηκα αποτελεσμα!

 

???  ???  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μαλλον αυτο που περιγραφεις λεγεται ''feedback'' και ειναι συντονισμος που παραγεται απο τους μαγνητες της κιθαρας κυριως οταν στρεφεσαι προς τον ενισχυτη η εχεις πολυ gain (distortion)... ειναι πολυ φυσικο και καποιοι το χρησιμοποιουν και σαν εφε ..

 

τροπος να το αποφυγεις ειναι να κλεινεις το volume της κιθαρας σου την ωρα που δεν παιζεις και να το ανοιγεις παλι οταν ειναι να ξεκινησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ψαξει στο φορουμ να δω ακριβως τι ρολο παιζουν οι τελικες στον τελικο ηχο του ενισχυτη αλλα δε βρισκω τιποτα παρα μονο μαρκες και προτεινομενες αγορες..δε μιλαω για μεγαφωνα,κυκλωματα κλπ αλλα μονο για το ρολο του ηχου που παιζουν οι τελικες..για τις προενισχυτριες ξερω,οπως και βρηκα αλλα για τις τελικες δε βρηκα αποτελεσμα!

 

Oι περισσότεροι, ακόμη και αρκετοί με μεγάλη πείρα στον εξοπλισμό, πιστεύουν πως οι τελικές δίνουν έναν τονικό χαρακτήρα σχετικά με τον τύπο τους, πχ. πως οι EL84 έχουν αυτό το κουδουνιστό "chime" με μια χαρακτηριστική "γυαλάδα" στα ψηλά, πως οι EL34 έχουν επιθετικά μεσαία, πως οι 6L6 έχουν πλούσια χαμηλά και ψηλά με μια μικρή απουσία μεσαίων κλπ.

 

Είναι μύθος που δυστυχώς διαιωνίζεται. Πηγάζει από την εντελώς εσφαλμένη εντύπωση που έχουν από τις εκάστοτε λάμπες τοποθετημένες σε ένα συγκεκριμένο κύκλωμα (πχ. ενός Vox, ενός εκ των δεκάδων διαφορετικών Marshall ή Fender κλπ) με συγκεκριμένο tonestack, gain stages, μετασχηματιστές, rectifiers, συνολικό wattage των λαμπών και η ευκολία με την οποία παραμορφώνουν στο τελικό στάδιο κλπ. Αυτό ακούν κυρίως, και όχι τον μουσικό χαρακτήρα των τελικών. O μοναδικός τρόπος να αντιληφθεί κάποιος το πόσο αλλάζει ο ήχος με αλλαγή πχ. των τελικών από 6L6 σε EL34 είναι να υποστηρίζει ο ίδιος ο ενισχυτής αλλαγή τους, με παράλληλη αλλαγή και του bias. Και πάλι όμως, αυτό που θα ακουστεί θα είναι η αλλαγή που θα επιφέρουν στον συγκεκριμένο ενισχυτή, και όχι σε κάποιον άλλο ή ακόμη χειρότερα ως και καλά αντικειμενικό συμπέρασμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ! Δηλαδη αν καποιος θελει να αλλαξει λαμπες στον ενισχυτη του τι κανει? τις αλλαζει με βαση ο,τι ακουγονται σε αλλον ενισχυτη ετσι οπως του αρεσει ή τις παιρνει με κλειστα ματια και τις δοκιμαζει? γιατι μιλαμε για λαμπα κατα συνεπεια και $..αμα ειναι να αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο λαμπες χωρις να "παραδωσουν τα ψωμια τους" τοτε θα μπει "μεσα" το μαγαζι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noise gate? no.. αυτο επιρεαζει τον ήχο ή μονο το feedback?

να ενα προβλημα....

λοιπον το noise gate ειναι ενα πεταλακι που εχουν ολα τα συγκροτηματα οπως οι rotting christ και αλλοι...

λοιπον τι κανει? ειναι οπως ειπα ενα πεταλακι το οποιο καθαριζει αυτον τον θορυβο που σου κανει ο ενισχυτης και ο θορυβος προερχεται αν εχεις ψηλα το gain ή εχεις ενα distortion πεταλ... αν δεν θελει αυτον τον θορυβο(που ειναι λογικο και προτιμοτερο να μην τον θες) πρεπει να παρεις ενα...

πες μου τι ακριβος πεζεις να σου προτεινω...(metal, rock τι?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω ροκ κυριως,αλλα και iron maiden και ολα τα παραπλησια της εποχης! και γι'αυτο ψαχνομαι με τις λαμπες να τις αλλαξω και να εχω λιγοτερο gain γιατι ειναι..υπερβολικο για τα μετρα μου!!!

 

Εχω ενα πεταλακι overdive στο clean ch. και το ηχοχρωμα του ροκ βγαινει πολυ καλα! ευτυχως που ειναι στο clean και δεν εχει το προβλημα του θορυβου..

 

οταν θελω για κατι πιο "σκληρο" βαζω το drive του ενισχυτη και ειναι ολα ενταξει..οταν σταματαω να παιζω και δε μιλαω για τους μαγνητες να κοιτανε τον ενισχυτη ακουγεται αυτο το βουητο,feedback,μητσο ή οπως αλλιως το λενε..Αν καμια φορα θελω να γεμισω το drive του ενισχυτη με το overdrive πεταλακι,εκει γινεται ο κακος χαμος. Ειδικα τοτε εχω πολυ θορυβο..

 

Και σε εντασεις το εχω παρατηρησει μεχρι 3+ μετα βιας 4..Φαντασου στο 6-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ! Δηλαδη αν καποιος θελει να αλλαξει λαμπες στον ενισχυτη του τι κανει? τις αλλαζει με βαση ο,τι ακουγονται σε αλλον ενισχυτη ετσι οπως του αρεσει ή τις παιρνει με κλειστα ματια και τις δοκιμαζει? γιατι μιλαμε για λαμπα κατα συνεπεια και $..αμα ειναι να αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο λαμπες χωρις να "παραδωσουν τα ψωμια τους" τοτε θα μπει "μεσα" το μαγαζι..

 

Τελικές λάμπες αλλάζεις (όταν χρειαστεί, πχ. με μια καθημερινή χρήση ίσως σε ένα-ενάμισι χρόνο) ακριβώς με τις ίδιες χωρίς απολύτως αναγκαία επέμβαση στο bias. Με χοντρικά ίδιου τύπου (πχ. από 6L6GC σε 6L6WGC) ή διαφορετικής μάρκας και άρα πιθανώς ελαφρά διαφορετικές ίσως χρειαστεί μια μικροαλλαγή στο bias από έναν τεχνικό, ή από εσένα αν ξέρεις πώς να το κάνεις χωρίς να ψηθείς ζωντανός, χωρίς προσωπικά να την θεωρώ απαραίτητη. Σε αυτούς που είναι cathode biased, δεν χρειάζεται καμία επέμβαση.

 

Αν θέλεις να αλλάξεις τύπο λυχνίας, μπορείς ή να χρησιμοποιήσεις κάποιον κατάλληλο αντάπτορα που να επιτρέπει την αλλαγή (πχ. Yellow Jackets) ή να ρωτήσεις έναν τεχνικό πόσο θα σου κοστίσει η μετατροπή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικές λάμπες αλλάζεις (όταν χρειαστεί, πχ. με μια καθημερινή χρήση ίσως σε ένα χρόνο) ακριβώς με τις ίδιες χωρίς επέμβαση στο bias από έναν τεχνικό, ή από εσένα αν ξέρεις πώς να το κάνεις χωρίς να ψηθείς ζωντανός. Με χοντρικά ίδιου τύπου (πχ. από 6L6GC σε 6L6WGC) αλλά διαφορετικής μάρκας και άρα πιθανώς ελαφρά διαφορετικές ίσως χρειαστεί μια μικροαλλαγή στο bias, χωρίς προσωπικά να την θεωρώ απαραίτητη. Σε αυτούς που είναι cathode biased, δεν χρειάζεται καμία επέμβαση.

 

Αν θέλεις να αλλάξεις τύπο λυχνίας, πχ. από 6L6 σε ΕL84 ή 6V6, μπορείς ή να χρησιμοποιήσεις κάποιον κατάλληλο αντάπτορα που να επιτρέπει την αλλαγή (πχ. Yellow Jackets) ή να ρωτήσεις έναν τεχνικό πόσο θα σου κοστίσει η μετατροπή.

 

 

Αρχικα ειχε el34 και ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαλε el34GT.. το combo ειναι εμπλουτισμενο με 100% σχεδον απο θεμα gain..εμενα θα με καλυπτε το 70-80%

 

Σκεφτομουν αρχικα να αλλαξω τις προενισχυτριες απο 12ax7 σε 5751 ή 12at7, δεν ξερω αν σκεφτομαι ορθα...και κατα συνεπεια τις τελικες(αν χρειαζεται και αν παιζουν ρολο στην αλλαγη που θελω)

 

οι τωρινες ειναι τωρα τρεις 12ax7 και μια 12at7 και 2 τελικες οπως ειπα el34GT

 

http://www.thetubestore.com/Gain-Factor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου