Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με pickguard!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.θα ηθελα τα φωτα σας στο παρακατω προβλημα που προεκυψε.ειμαι στα τελειωματα ενος SQUIER STRAT UPDATE PROJECT κ εχω ενα mismatch στο pickguard.Η κιθαρα εχει το κλασσικο 8βιδο pickguard ενω εγω της εχω φτιαξει απο ξυλο το 11βιδο.δεν εχω προβλημα να της ανοιξω νεες τρυπες το θεμα μου ειναι οτι η τελευταια κατω βιδα (προς τη μερια του input jack) πεφτει σε κενο μεσα στο cavity κοινως δεν εχει ξυλο απο κατω της να βιδωθει...υπαρχει η λυση του να βαλω locktight σε μια βιδα απλα να υπαρχει εκει να μη φαινεται η τρυπα (την οποια λυση δεν προτιμω γιατι πεταει πολυ πολυ λιγο στην ακρη το pickguard κ οσο ανεπαισθητο κ αν ειναι κ μονο που το ξερω μου τη δινει) υπαρχει κ η λυση να κολλησω "τσοντα" ενα ξυλακι στο εσωτερικο τοιχωμα του cavity ωστε να εχει καπου να πιασει η βιδα.εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

παραθετω κ μερικες φωτογραφιες.(εδω τα εξαρτηματα ειναι απλα τοποθετημενα πανω της οχι βιδωμενα.οι μαγνητες που της εχω βαλει ειναι οι

http://www.guitarfetish.com/GFS-Pro-Tube-Lipstick-Pickup-GOLD_c_190.html)

 

ευχαριστω εκ τςν προτερων για τον χρονο σας.

2013-05-22_16_14_39.thumb.jpg.59270420e91aa0c30603e53e71a928a7.jpg

2013-06-10_02_15_18.thumb.jpg.30fc44c73ae9660f0049f827fe9da6cb.jpg

2013-06-10_02_15_09.thumb.jpg.c892e17f25f69bf35731c16106985937.jpg

2013-06-10_02_19_11.thumb.jpg.a83681f37fd4e139b47efcdfa3c961a4.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε! Εγώ να σου πω την αλήθεια θα το άφηνα έτσι!! Όπως το είδα κιόλας το όργανο στην τελευταία φώτο που είναι λίγο μακρινή, ειδικά άμα βάλεις μαύρες βίδες ούτε που θα φαίνεται!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε ναι, αυτό που περιγράφεις είναι η καλύτερη λύση.

Μπορείς και (αντί να το κολλήσεις) να το βιδώσεις με μια εγκάρσια βίδα ώστε να μπορείς να το βγάλεις εύκολα αν ποτέ θελήσεις.

Εννοείται ότι πρώτα θα το στερεώσεις και την τρύπα για το pickguard θα την ανοίξεις στο τέλος - αφού βεβαιωθείς ότι αφενός είναι στο ίδιο "ύψος" με το υπόλοιπο σώμα και αφετέρου δεν εμποδίζει το ποτενσιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι τα ηλεκτρικα εχουν περαστει κ το pickguard εχει ηδη βιδωθει.(θα την παραλαβω σε 2-3 μερες την ειχα δωσει να μου περασουν τα ηλεκτρικα κ service ).Κ ρωταω εγω τωρα....

 

1.αξιζει να την ξαναανοιξω για να της βαλω το ξυλο τσοντα η να την αφησω με μια χρυση βιδα η οποια δεν θα πιανει πουθενα αλλα θα ειναι πιασμενη με licktight?

 

2.αν αποφασισω να το κανω....μπορω?η θα πρεπει να ξηλωσω παλι τιποτε καλωδια για να δινει χερι?

 

απ οτι βλεπω στη φωτο που μου εστειλε γνωστος μαστορας που την εστειλα για ηλεκτρικα κ σεταρισμα....δεν πεταει σχεδον καθολου το pickguard στην ακρη αλλα φοβαμαι επειδη εκει διπλα ειναι το volume knob με τον καιρο κ την χρηση μηπως αρχισει κ αναβαινει κ γινει σαν τσαρουχι...ισως κ να υπερβαλλω δεν ξερω...

photo18586876.thumb.JPG.4655b4ac8f10d69d648933a004759e51.JPG

photo74767457463.thumb.JPG.777ea837ea0feb6bdeb132bdbdaa2d30.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να ξεκολλήσεις. Ξεβίδωσε το pickguard και νομίζω θα έχεις αρκετό χώρο. Κρίμα είναι να το αφήσεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου