Προς το περιεχόμενο

First world problems - Σβήνει το laptop


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν που λέτε, πάω και παίρνω μία εξαιρετική μνήμη 1 γίγα για να τα κάνω 2 τα γίγα του λάπτοπ, και είμαι καταχαρούμενος. "Τούρμπο θα την κάνω την παλιατζούρα..."

 

Διαπιστώνω ότι η υποδοχή του δεύτερου τσιπακίου, αντί να είναι ωραία, καλή και εύκολα προσβάσιμη στην κάτω πλευρά, όπως αυτή του πρώτου, βρίσκεται κάτω από το πληκτρολόγιο.

Ας είναι... I'm always in for a challenge.

 

Διαβάζω το γ@μωμάνιουαλ, βγάζω και τις 67 γ@μωβίδες που συγκρατούν το καπάκι (και μερικές ακόμα, έτσι για να είμαι σίγουρος) και πάω να το σηκώσω σύμφωνα με τον εύκολο τρόπο που περιγράφει το γ@μωμάνιουαλ, αλλά και διάφορα βίντεο στο γιουτιούμπ.

 

Δεν ανοίγει. Με τίποτα. Έχει μουλαρώσει. Δεν κουνιέται λέμε.

"Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου, άνοιξε να σου βάλω μνήμη να κάνει παρέα με την άλλη και να πηγαίνεις σφαίρα..."

No frakking way.

 

"Ρε άνοιξε λέμε, μην σου #*μήσω το ταμ-τιριρίμ!"

Πέη κυανά...

 

"Δεν μου λες, τη βλέπεις τη βαριοπούλα; Θα ανοίξεις ή θα γίνεις πουρές από πυρίτιο και πλαστικό;"

Εδώ, δεν ξέρω πώς, αλλά για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος ότι it gave me the finger.

 

ΟΚ, τα παρατάω. Δεν θα το κάψω τελετουργικά στον κήπο τραγουδώντας "Βurn motherfucker, burn", γιατί μου χρειάζεται ακόμα κι έτσι, αργό και ψόφιο.

 

Ξαναβάζω τις 67 γ@μωβίδες (και τις άλλες), και το ανοίγω για να δουλέψω ο άνθρωπος.

 

Και σε 10 λεπτά σβήνει! Γιατί σβήνει; Γιατί είναι καλοκαίρι, ζεσταίνεται και ζορίζεται επειδή ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 1 Γ@ΜΩ GB RAM, ΓΙ' ΑΥΤΌ!  Του γ*μείς τώρα ότι του 'χει μείνει αγ*μητο;

 

Τι; Να το πάω στο μάστορη; Και  να γίνω ρεζίλι που δεν μπορώ να βάλω ένα τσιπάκι μνήμης στον υπολογιστή; Ποιος εγώ, ο Ελληνάρας που τα ξέρει όλα και που αν χαθεί στη μέση της Σαχάρας, δεν θα καταδεχτεί να ζητήσει οδηγίες από το μοναδικό βεδουίνο που υπάρχει σε ακτίνα 2000 χιλιομέτρων;

 

Όχι κύριοι. Δεν θα του περάσει. Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ έτσι όπως είναι, θα σβήνει κάθε λίγο και λιγάκι, θα μου σπάει τα @@ και δεν θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Και ούτε cooler θα του πάρω.

 

Έτσι, για να μάθει...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Έλα μωρέ τώρα και εσύ... πως κάνεις έτσι βρε αδερφέ... νταξ μωρέ... χαλαρά.

 

Και αφού εξαντλήσαμε τα κλισέ, ποιο είναι το χρέπι;

 

Πάντως η μια λύση είναι να πάρεις βάση με ανεμιστήρα- είπες όμως ότι δεν θες να του τα ακουμπήσεις. Η άλλη είναι απλή: Το ακουμπάς με τέτοιο τρόπο ώστε να μην πατάει όλο κάτω- να έχει μια μικρή γωνία ώστε να περνάει αέρας από κάτω. Ξέρεις τώρα... η πατέντα του Έλληνα βεδουίνου  ;D 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλως αν στην αποσυναρμολόγηση είσαι τόσο τσάκαλος όσο εικονολήπτης ,αντιλαμβάνομαι την αιτία που σου συνέβει το κακό  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβαίνω να απαντήσω τώρα γιατί το 'πιασαν οι καλές του και δεν έχει σβήσει εδώ και μισή ώρα, οπότε λέω να τελειώσω τη ρημαδομετάφραση, αλλά θα επανέλθω.

 

Σάμυ, έπρεπε εκείνο το βράδυ να είχα την κάμερα για να μπορώ να σε εκβιάζω! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μιλάς βρε Χαρούλη.

Πέρνα το απόγευμα να σου δώσω εγώ ένα portable που δεν κολλάει στη ζέστη.

 

Φτάνει να ξέρεις λίγα από line editors και CP/M

PRODPIC-14769.jpg

 

Μη φοβάσαι. Έχω και floppies να σου δώσω. ;)

 

Άντε, πάλι σε έφτιαξα....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάμυ, έπρεπε εκείνο το βράδυ να είχα την κάμερα για να μπορώ να σε εκβιάζω! ;D

Ποιά απ' όλες, όλο ανομήματα κάνει. :P

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μιλάμε για σβήσιμο...

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Βασικά όχι εγώ αλλά η γυναίκα μου.Το χρησιμοποιεί πιο πολύ,εγώ δουλεύω τον σταθερό.

Είναι όντως πρόβλημα η ζέστη για ένα λάπτοπ;Είναι δηλ. κάτι σαν αυτοπροστασία της μονάδας το σβήσιμο προκειμένου να αποφευχθεί μεγαλύτερη ζημιά λόγω υπερθέρμανσης;

Και επίσης έχει να κάνει και η χρήση;Σε μένα δεν έχει τύχει ποτέ να σβήσει καθώς κάνω μόνο περιηγήσεις,τίποτα σπουδαίο.

Βρίσκεται ακόμα εντός εγγύησης αλλά τρέμω το μακελειό μέχρι να επιστρέψει από το service...Ένας υπολογιστής για πέντε άτομα;Θα αναγκαζόμαστε να παλεύουμε και μαντεύετε ποιος θα νικήσει*...

 

 

 

 

 

*Η γυναίκα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μιας που μιλάμε για σβήσιμο...

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Βασικά όχι εγώ αλλά η γυναίκα μου.Το χρησιμοποιεί πιο πολύ,εγώ δουλεύω τον σταθερό.

Είναι όντως πρόβλημα η ζέστη για ένα λάπτοπ;Είναι δηλ. κάτι σαν αυτοπροστασία της μονάδας το σβήσιμο προκειμένου να αποφευχθεί μεγαλύτερη ζημιά λόγω υπερθέρμανσης;

Και επίσης έχει να κάνει και η χρήση;Σε μένα δεν έχει τύχει ποτέ να σβήσει καθώς κάνω μόνο περιηγήσεις,τίποτα σπουδαίο.

Βρίσκεται ακόμα εντός εγγύησης αλλά τρέμω το μακελειό μέχρι να επιστρέψει από το service...Ένας υπολογιστής για πέντε άτομα;Θα αναγκαζόμαστε να παλεύουμε και μαντεύετε ποιος θα νικήσει*...

 

 

 

 

 

*Η γυναίκα μου.

 

Επειδή τα πράγματα μέσα στα laptop είναι εντελώς compact ανεβάζουν αβέρτα θερμοκρασίες- και αυτός είναι ένας λόγος που βαράνε οι δίσκοι τους πιο συχνά από τα pc.  Ψήνονται...

 

Η καλύτερη δουλειά είναι μια βάση για laptop με usb ανεμιστήρες, να το ακουμπάς επάνω και να ψύχεται.

 

Η αλήθεια είναι ότι οι ζέστες πλάκωσαν- και προσωπικά για την ώρα δεν έχω θέμα με τα κομπιούτερ του σπιτιού, αλλά με τα μπράτσα στα μπάσα, που άρχισαν τα πέρα δώθε. Κλασική «ένδειξη» ότι μπήκαμε για τα καλά στο καλοκαίρι.    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου