Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM205H vs Evh 5150 III



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, τα 50 βατ δεν τα λες και λίγα και δεν είναι τα βατ αυτά που προτίστως καθορίζουν την απόκριση στις χαμηλές συχνότητες. Στα επίπεδα volume που παίζεις δεν έχεις καν πλησιάσει στο να κινδυνεύεις να εξαντλήσεις το headroom αρα δεν είναι εκεί το θέμα μας. Και οι δύο ενισχυτές έχουν πολύ καλό low end.

 

Άρα που καταλήγουμε ΙΜΗΟ; Ότι τα ηχητικά χαρακτηριστικά τους πηγάζουν κυρίως απ' το ταπεραμέντο τους (απ' την προενίσχυση και τον χαρακτήρα του τελικού σταδίου) και όχι απ' την ωμή δυναμή τους (τα βατ). Ειδικά ο jvm έχει καταφέρει να ακούγεται σαν να έχει 6L6 ενώ έχει EL34.

 

Γενικά η έννοια headroom είναι θύμα αρκετής παρερμηνείας. Συχνά η ανικανότητα ενός ενισχυτή να κρατήσει το σήμα διαυγές εσφαλμένα αποδίδεται στην έλλειψη headroom ενώ συνήθως πρόκειται απλά για λάθος (?) διαχείριση του σήματος στην προενίσχυση. Αν θέλει κάποιος να αποκτήσει εικόνα για το headroom ενός ενισχυτή θα πρέπει να ανεβάσει αρκετά το volume κάτι που σχεδόν κανένας bedroom player δεν μπορεί να κάνει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, τα 50 βατ δεν τα λες και λίγα και δεν είναι τα βατ αυτά που προτίστως καθορίζουν την απόκριση στις χαμηλές συχνότητες. Στα επίπεδα volume που παίζεις δεν έχεις καν πλησιάσει στο να κινδυνεύεις να εξαντλήσεις το headroom αρα δεν είναι εκεί το θέμα μας. Και οι δύο ενισχυτές έχουν πολύ καλό low end.

 

Άρα που καταλήγουμε ΙΜΗΟ; Ότι τα ηχητικά χαρακτηριστικά τους πηγάζουν κυρίως απ' το ταπεραμέντο τους (απ' την προενίσχυση και τον χαρακτήρα του τελικού σταδίου) και όχι απ' την ωμή δυναμή τους (τα βατ). Ειδικά ο jvm έχει καταφέρει να ακούγεται σαν να έχει 6L6 ενώ έχει EL34.

 

Γενικά η έννοια headroom είναι θύμα αρκετής παρερμηνείας. Συχνά η ανικανότητα ενός ενισχυτή να κρατήσει το σήμα διαυγές εσφαλμένα αποδίδεται στην έλλειψη headroom ενώ συνήθως πρόκειται απλά για λάθος (?) διαχείριση του σήματος στην προενίσχυση. Αν θέλει κάποιος να αποκτήσει εικόνα για το headroom ενός ενισχυτή θα πρέπει να ανεβάσει αρκετά το volume κάτι που σχεδόν κανένας bedroom player δεν μπορεί να κάνει.

 

Ρε συ , οσο πιο πολλα βατ ο ενισχυτης τοσο πιο πολυ ογκο εχει... Ε ο 5150 εχει ογκο που εχει συνηθως ενας μεγαλυτερος ενισχυτης σε βατ εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ , οσο πιο πολλα βατ ο ενισχυτης τοσο πιο πολυ ογκο εχει... Ε ο 5150 εχει ογκο που εχει συνηθως ενας μεγαλυτερος ενισχυτης σε βατ εχει...

 

Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτα ακριβές αυτό. Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας (αν και είμαι ομολογουμένως εγκυκλοπαίδεια με μούσια  ;D) έχω βάσιμες αμφιβολίες για το αν τα  βατ καθορίζουν τον όγκο. Μην ξεχνάς ότι το master volume στην ουσία ρυθμίζει την ισχύ εξόδου του ενισχυτή, κοινώς όταν έχεις έναν π.χ. 100watt ενισχυτή και το volume είναι στο μισό τα μεγάφωνα δέχονται μέσες άκρες περίπου 50 watt ισχύος και με άφθονο headroom να περισσεύει (αφού παίζει στο μισό). Γενικά είμαι της άποψης (αφού δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επαρκώς) ότι τα watt δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη στην κρίση ενός ενισχυτή. Να στο πω διαφορετικά. Αν βάλεις την δικιά μου προενίσχυση στον δικό μου τελικό και μετά την βάλεις στον 100άρη αντίστοιχο και ρυθμίσεις εντάσεις κατάλληλα θα έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ήχο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη στις ρυθμίσεις του marshall bass treble μεσαία πόσο τα χεις?

 

Μπασο 6 , μεσαία 6.5 , πριμα 6,5 ,  πρεσενς 7.5 , ρεσοσανς 7,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασο 6 , μεσαία 6.5 , πριμα 6,5 ,  πρεσενς 7.5 , ρεσοσανς 7,5

 

Τώρα το είδα. Μα την άγια πατάτα Μπάτμαν, από τα 1-2Khz και πάνω πρέπει να γίνεται χαμός. Τόσο πολύ "μπουστάρισμα" στις υψηλομεσαίες χρειάζεται για να ακουστεί έτσι; Και μετά μου λες ότι ο ρεκτο δεν έχει μεσαία.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το είδα. Μα την άγια πατάτα Μπάτμαν, από τα 1-2Khz και πάνω πρέπει να γίνεται χαμός. Τόσο πολύ "μπουστάρισμα" στις υψηλομεσαίες χρειάζεται για να ακουστεί έτσι; Και μετά μου λες ότι ο ρεκτο δεν έχει μεσαία.  :)

 

Βασικα εκανα ενα λαθος... Μπασα στο 4... Οχι στο 6,5 που εγραψα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εκανα ενα λαθος... Μπασα στο 4... Οχι στο 6,5 που εγραψα παραπανω...

 

Ακόμα χειρότερα.  :o :o :o

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτερει στα μεσαια ο evh..

 

Για μενα παντως ο marshall δε θα πρεπει να ειναι τοσο για high gain παιξιματα..

Συνεχιζω να πιστευω στη συγκεκριμενη συγκριση πως ο evh αφηνει πισω το marshall παρολου που ψηφιζω marshall,εξακολουθω ομως να στηριζω πως σε πιο low gain καταστασεις ο evh δεν εχει καμια τυχη μπροστα στο marshall!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου