Προς το περιεχόμενο

To καλυτερο CONCERT RIDER ever!!(Iggy Pop)


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nikola, γι αυτό ανέφερα ότι έπιασα το φτυάρι μου και ΞΕΘΑΨΑ νεκρό θέμα, αλλά είναι όντως κορυφαίο. Το άνοιξα επειδή ΓΕΛΑΣΑ διαβάζοντάς το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αν και μπάφιασα να διαβάσω τόσες σελίδες... θα πω αυτό: Ο τύπος που το έγραψε πρέπει να κάνει καριέρα σεναριογράφου κωμικών ταινιών στο Χόλιγουντ! Απλά απίστευτος...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με αυτον τον τροπο αντιμετωπισης της εταιριας PA , δεν νομιζω οτι θα τυχει ιδιαιτερα θερμης ή εξυπηρετικης μεταχειρησης ο αρχιηχοληπτης συντακτης της λιστας.

Με τοση ειρωνια που σταζει (σαφως καταλοιπο απο προβληματα που εχει αντιμετωπισει στο παρελθον), ειρωνια και αρνητικη σταση θα λαβει και εκει,και αν χρειαστει κατι εκτος λιστας(ενα ζευγαρι ακουστικα πχ,κατι απλο), ακομα και ενα φορτηγο ακουστικα να εχουν εκει τα @@ τους θα παρει. ;D

Γνωμη μου βεβαια, μπορει αλλος να το αντιλαμβανεται αλλιως. ::)

 

Δικιά μου γνώμη είναι πως οι μεγάλοι διοργανωτές και τα μεγάλα venues έχουν μπαφιάσει τόσο από τα diva-λίκια που είναι πιθανότερο να τον έχουν μες στην καρδιά τους. Γεγονός είναι πάντως πως μόνο αν έχεις αυστηρό και ανατριχιαστικά ακριβές rider θα πάρεις αυτά που χρειάζεσαι - συνήθως οι απαιτήσεις χάνονται στις ανακρίβειες και στα "έλα εσύ και βλέπουμε".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατανοήσεις την απαίτηση ενός καλλιτέχνη να βγει στο live ο ήχος που θέλει ακόμη κι αν παίζει πρώιμο punk. Τα τραγούδια είναι δημιουργήματά του και θέλει να βγουν προς τα έξω έτσι όπως τα έχει στο μυαλό του. Αυτό είναι σεβαστό.

Το να φτάνει όμως στα άκρα, ζητώντας της …παναγιάς τα μάτια, ε, αυτό είναι κάπως… Ακόμη πιο περίεργο είναι να το κάνουν καλλιτέχνες που έχουν περάσει στον κόσμο άλλη εικόνα, πιο απλή ή rebel.

 

Αύριο θα πάω σε ένα φιλαράκι να τζαμάρουμε με τις κιθάρες μας. Νισάφι πια με τις πίτσες που παραγγέλναμε μέχρι τώρα! Το σκέφτηκα καλύτερα. Θέλω ένα ζουμερό αργεντίνικο T-bone, κόκκινο ξηρό του 1987 από τις πλαγιές της Τοσκάνης και δυο βραζιλιάνες χορεύτριες να μας φτιάξουν το κέφι! Του στέλνω mail τώρα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου γνώμη είναι πως οι μεγάλοι διοργανωτές και τα μεγάλα venues έχουν μπαφιάσει τόσο από τα diva-λίκια που είναι πιθανότερο να τον έχουν μες στην καρδιά τους. Γεγονός είναι πάντως πως μόνο αν έχεις αυστηρό και ανατριχιαστικά ακριβές rider θα πάρεις αυτά που χρειάζεσαι - συνήθως οι απαιτήσεις χάνονται στις ανακρίβειες και στα "έλα εσύ και βλέπουμε".

 

Πάντα όταν παίρναμε ένα rider στα χέρια μας ήταν λιτό, κατανοητό, σαφές και όχι αυστηρό (με την έννοια ότι πάντα προτείνονται εναλλακτικές λύσεις και πάντα υπάρχει συννενόηση όταν διαφέρει το gear από τα ζητούμενα)

 

 

Οι καλοπροαίρετοι δεν έχουν πρόβλημα αν δεν τους παρέχεις βάθος tc electronic π.χ. που ζητάνε αλλά τους δίνεις lexikon ή yamaha. Aπλά θέλουν, οι εναλλακτικές που τους προσφέρεις να είναι γνωστές και εξίσου καλές.

 

Θα μου επιτρέψετε να πω πως ο συγκεκριμένος είναι καθαρά ένας καραγκιόζης. Το rider είναι επαγγελματική αλληλογραφία. Δεν μιλάς έτσι λες και απευθύνεσαι σε δούλους ή τρόφιμους ιδρυμάτων (που και πάλι κατακριτέο θα ήταν). Είναι σαν να στέλνεις βιογραφικό π.χ. και μιλάς με παρόμοιο στυλ.

Μπορείς να βγεις για ποτά με τους διοργανωτές και να κάνεις όση πλάκα θέλεις, αλλά μην περιμένεις να σε πάρει κανείς στα σοβαρά όταν γράφεις έτσι σε επαγγελματικό έγγραφο αλληλογραφίας. :P

 

EDIT: Tώρα είδα ότι το θεματάκι είναι ..ολόφρεσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι ότι είχε ξαναγίνει μια συζήτηση για τις απαιτήσεις των διαφόρων μπαντών

--> http://www.noiz.gr/index.php?topic=157156.0

 

φυσικά το συγκεκριμένο rider του Ιγκι έχει πολύ χιούμορ μέσα και αυτο σε κάνει να του τα... "δώσεις όλα με χαρά" ...συμφωνώ ότι έπρεπε να είναι πιο καλά γραμμένο και φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποια επίσημη clean version...

 

θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μας πει για τις απαιτήσεις ελληνικών συκγροτημάτων...

Τα μόνα παραδείγματα που έχω εγώ είναι όταν πριν από 8-9 χρόνια, ως φοιτητές στη Μυτιλήνη θέλαμε να φέρουμε τους X και τους Ψ, πως είχαν ζητήσει εκτός από μεγάλα ποσά και πολλά ποτά κλπκλπ στο ξενοδοχείο, ενώ οι "Κοντραφούρης Τριο" ΤΙΠΟΤΑ πέρα από εισητήρια και πολυ χαμηλότερη αμοιβή σε σχέση με τους υπόλοιπους... Για την ιστορία μόνο θα πω ότι τελικά απόφαση συνέλευσης κλπ μόνο οι Χ ήρθαν...  

 

εμένα και μόνο αυτο το "σταριλίκι" που είδα στις απαιτήσεις, με χάλασε αρκετα... :-X

 

EDIT >> να πω ότι έχουν περάσει χρόνια, δεν έχω κανένα χαρτί στα χέρια μου, δε θέλω να θίξω τις μπάντες, δεν έχω κανένα συμφέρον, αλλάζω τα ονόματα των πρώτων σε Χ και Ψ

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, εγω εχω να σου πω ιστοριες να τραβας τα μαλλια σου! :)

σου ειχα πει και μερικα απο κοντα....!

και πολλες φορες βεβαια ειναι και ευχαριστη η εκπληξη του ποσο ''καλος''και ''λογικος'' ειναι καποιος καλλιτεχνης!

αλλα δεν ξερω κατα ποσο γινεται να αναφερουμε συγκεκριμενα ονοματα.....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για την ιστορια να πω πως τα ελληνικα τουλαχιστον ονοματα δεν εχουν τετοιου ειδους απαιτησεις, πραγμα που ειναι και λογικο αν σκεφτεις πως ειναι στην ουσια σπιτι τους!

ας πουμε δεν θα εχουν συγκεκριμενες απαιτησεις για μαρκα νερο, η χρωμα δωματιου, η τηγανητα αυγα...! :P

αλλα και παλι κανουν εντυπωση μερικες συμπεριφορες ''σουπερσταρ''!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ΤΙΠΟΤΑ το εξωφρενικο δεν διαβασα,οι απαιτησεις του τεχνικου εξοπλισμου ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ & το catering χρειαζεται μια και αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να....φανε.....μια και ειναι στο δρομο για ΜΗΝΕΣ,μπερδευομαστε μερικες φορες μια και στην Ελληνικη πραγματικοτητα τουρνε τετοιου μεγεθους απλα δεν υπαρχουν...που να σας πω οι REM τι ειχαν κουβαλησει/απαιτησει (ωραια ηταν... ;D φαγαμε και τζαμπα μαμω τα φαγια στο ΜΤV date.... ;D)

 

Ακόμη πιο περίεργο είναι να το κάνουν καλλιτέχνες που έχουν περάσει στον κόσμο άλλη εικόνα, πιο απλή ή rebel.

 

Τι θελετε ρε παιδια?Σουπερ σταρ ειναι ο ανθρωπος να του βγαλουνε ψωμι & ελιες? ;D ;D ,στο εξωτερικο εχεις δικαιωμα να εισαι απλος και ρεμπελος ΚΑΙ σουπερ σταρ δεν εχουν κομμουνισμο οπως η Ελλας.... ;D

 

Εξαλλου δε ζητησε και τιποτα τρομερο για φαϊ και πιοτι ;D,λαχανοσουπα & ενα κρασακι της προκοπης και οχι ξυδια.... ;D

 

Παντως οταν ειχε παιξει ο ΒΒ ΚING στο Λυκαβηττο ειχε κερασει ΟΛΟΥΣ τους εμπλεκομενους (ηχοληπτες,roadies κτλ.) σουβλακια...ΠΟΛΛΑ σουβλακια....ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σουβλακια ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου