Προς το περιεχόμενο

ποιο drum machine για reaper


sakisbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους,εχω κολλησει το μικροβιο των εγγραφων στον υπολογιστη,θελω να γραψω στο reaper γιατι το θεωρω πιο ευκολο για αρχαριο,παιζω με τα vst plunings του guitar rig 5 αλλα δεν ξερω να βαλω drums,εχει το reaper ενσωματωμενα;αν οχι ποιο προγραμα να βαλω;προσπαθησα να κανω κατι με το ezdrammer αλλα δεν μου δουλεψε,οι πιο εμπειροι σε αυτα τι προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ το jamstix, το οποίο παίζει σαν drum machine (μπορείς δλδ να φορτώσεις ένα συγκεκριμένο είδος ρυθμού και πατώντας το play στο project του reaper αυτό να ξεκινήσει να παίζει χωρίς να το προγραμματίσεις περαιτέρω) και μάλιστα έχει και επιλογή περισσότερων στυλ από drummers.

Το demo του (βλ. rayzoon.com) είναι αρκετά ικανοποιητικό και οι βασικοί του περιορισμοί είναι ότι

- έχει περιορισμένο αριθμό drumsets, αν χρησιμοποιείς μόνο το βασικό είσαι ο.κ.

- κάνει έναν ελαφρό θόρυβο (white noise) κάθε τόσο, o ο οποίος προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου

- νομίζω ότι δεν μπορεί να δώσει σήματα midi στο reaper (ουσιαστικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως midi input για να παίζεις με άλλους ήχους πλην των δικών του).

 

Η τρέχουσα έκδοσή του (ΙΙΙ) είναι ίσως λίγο πιο μπελαλίδικη από την προηγούμενη αλλά είναι μέχρι να το μάθεις.

Αυτά από εμένα!

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Reaper δεν έχει ενσωματομένο κάποιο drum vst.

 

Προσωπικά αυτά που'χω χρησιμοποιήσει και προτείνω είναι τα Superior Drummer της Toontrack (Avatar, Metal Foundry, και Evil Drums) και τα Steven Slate Drums (σε λίγο διάστημα θα μπορώ να σου πω και για την καινούρια έκδοση). Υπάρχει επίσης το BFD, αλλά δεν έχω δουλέψει καμιά του έκδοση, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

Τι είδους παραγωγές έχεις κατά νου? Τα Metal Foundry πχ έχουν τα τεράστια μεταλάδικα σετ με πολλά πιάτα και 5 τομ, ενώ τα Evil Drums έχουν σετ των 3 τομ και λιγότερων πιάτων κι είναι γενικότερα διαφορετικής "φιλοσοφίας" ήχου.

 

Αν θέλεις, μπορείς ν'ανεβάσεις κάποιο midi και να το περάσω απ'τα προαναφερθέντα, ώστε να πάρεις μια ιδέα πώς ακούγονται αμιξάριστα και να δεις τι μπορεί να σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους,εχω κολλησει το μικροβιο των εγγραφων στον υπολογιστη,θελω να γραψω στο reaper γιατι το θεωρω πιο ευκολο για αρχαριο,παιζω με τα vst plunings του guitar rig 5 αλλα δεν ξερω να βαλω drums,εχει το reaper ενσωματωμενα;αν οχι ποιο προγραμα να βαλω;προσπαθησα να κανω κατι με το ezdrammer αλλα δεν μου δουλεψε,οι πιο εμπειροι σε αυτα τι προτεινετε;

 

αν εχεις 64bit windows τρεξε το reaper σαν administrator. Απο οτι ειδα αν δεν το κανεις δεν σε αφήνει να κανεις drug n drop patterns απο το ezdrummer. Μολις το τρεξεις με φουλ δικαιωματα δεν εχει προβλημα.....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη που αργησα αλλα ελειπα για δουλειες στο εξωτερικο,

δεν ασχολουμαι καθολου πια με metal φιλε teddyboy,ασχολουμαι και θελω να γραψω καποια δικα μου κοματια rock,alternative rock και blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου