Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα νέο όργανο. Ποιόν θα ρωτήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας υποθέσουμε ότι είστε στη φάση που θέλετε να πάρετε ένα νέο όργανο, καλά τα παλιά αλλά έχετε λεφτά (όχι πολλά όμως) για φάγωμα βρε αδερφέ! :lol:

Συνεχίζοντας την υπόθεση, ας πούμε ότι έχετε βρει διάφορα και ενδιαφέροντα μεταχειρισμένα όργανα που βρίσκονται πάνω-κάτω εντός του budget σας. Δεν έχετε όμως και πολύ μεγάλη ιδέα για το πώς ακούγονται όλα αυτά τα ενδιαφέροντα, ούτε υπομονή και χρόνο για να βρείτε και να ξεψαχνίσετε καθένα από αυτά.

Τι κάνετε τότε; Αρχίζετε να μαζεύετε γνώμες από άλλους φυσικά! Αλλά από ποιούς; :?

 

Αυτό είναι ουσιαστικά το ερώτημα. Πως αποφασίζετε την αγορά ενός οργάνου αν δεν το έχετε ακούσει; Ποιές πηγές εμπιστεύεστε για reviews και γνώμες (εκτός του Noiz βέβαια), πόσο αξιόπιστες είναι οι απόψεις σε sites όπως το Harmony Central και το Sonicstate, τι βάρος έχουν οι κριτικές του ειδικού Τύπου;

 

Γενικά, πού θα βρείτε τη δεύτερη γνώμη που τόσο πολύ ψάχνετε;

Ευχαριστώ όσους γενναίους άντεξαν να μοιραστούν μαζί μου τα υπαρξιακά μου προβλήματα και όσους σοφούς μπορέσουν να τα απαντήσουν... :lol:

 

Edit: εννοείται ότι δεν πρόκειται να πάρετε στα τυφλά το νέο σας παιχνίδι! Αναφέρομαι περισσότερο στην επιλογή ενός συγκεκριμένου οργάνου πριν την hands-on δοκιμή του για time-saving καταστάσεις!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν samples ήχων σε mp3s?

 

Φαντάζομαι ότι ψάχνεις για synth οπότε είναι εύκολο

 

Γνώμη μην παίρνεις από κανέναν

 

Όλα τα όργανα έχουν λόγο υπαρξης αλλά, ο καθένας ψάχνει και ικανοποιείται με διαφορετικά πράγματα...

 

Τα reviews στα διάφορα sites πιστεύω είναι πολύ σχετικά...

Συνήθως τα reviews κάθονται να γράψουν είται οι τρομερά ενθουσιασμένοι, είτε οι τρομερά απογοητευμένοι, οπότε δύσκολα θα διαβάσεις αντικειμενικές κριτικές...

Εγώ για παράδειγμα λατρεύω το nord lead και άλλοι το θεωρούν απαίσιο..

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά κατάλαβες Βαγγέλη αλλά είμαι σε φάση ψαξίματος ενός πολύ φτηνού μεταχειρισμένου synth για να έχω στα live, σκέψου Roland JV-1080, Yamaha CS-2X και Korg X5 ως παράδειγμα. Που να βρεθούν samples από τις αρχαιολογίες;

 

Κυρίως για τα reviews στα διάφορα sites, είδα όντως μεγάλες διαφορές και δεν ξέρω τι να πιστέψω τελικά. Μπλέξιμο... :?

 

Thanks πάντως! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου