Προς το περιεχόμενο

Ποιο Volume pedal στο loop σαν master volume ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν υπαρχουν..γενικα βρισκομαι σε αδιεξοδο με το συγκεκριμενο θεμα αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχω αγορασει κατι μεχρι στιγμης... επισης δεν θα ηθελα να μπλεξω ουτε με di κατασκευες ουτε με επεμβασεις κτλ,ουτε καν με extra buffer..θελω ενα volume pedal που να μην χαλαει το σημα .. δεν φανταζομουν οτι θα ειναι τοσο δυσκολο .. :P :P μαλλον αποτι βλεπω λοιπον ειναι μονοδρομος το jhs ???

 

Δυστηχώς δεν ξέρω  τι παίζεται για τα active ώστε να σε βοηθίσω,όλο και κάποιος θα γνωρίζει για να σου πει και σίγουρα υπάρχει αυτό που θέλεις και μακάρι να το βρεις εύκολα και φτηνά  ;)

 

Καλή ευκολία  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε,

εγω στην θεση σου θα επαιρνα αυτο.

http://ews-us.com/item_volumeCtrl.php?item=custom

 

 

Αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με ένα low impedance volume pedal.

 

Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, αν μιλάμε για τοποθέτηση στο effects loop δεν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να ακούσεις οποιαδήποτε απώλεια. Το σήμα εκεί είναι buffered.

Κατά τη γνώμη μου, πριν μπλέξεις με μόντες και καστομιές, βρες ένα low impedance  volume pedal (25KΩ) να δοκιμάσεις και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα συμφωνήσεις ότι δεν σου χαλάει τίποτα.

Αν βέβαια βάλεις 6 μέτρα καλώδια για να το συνδέσεις ίσως κάτι να ακούσεις, αλλά αυτό το κάτι δεν θα το γλιτώσεις με buffered πετάλι (αν μιλάμε για τοποθέτηση στη λούπα). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα volume απο jam ειχα παρει και το εχω στην λουπα...25 η 30 ευρω μου ειχε κοστισει,,,

 

δεν ειναι πεταλι ομως...ειναι απλα το ποτενσιομετρο και για αυτο που κανει δεν ειναι ασχημο...αν φυσικα "φρεναρεις"πολυ τον ενισχυτη τα πριμα γλυκαινουν πολυ και θολωνει καπως αλλα αυτο ειναι λογικο αν τον γονατιζεις

 

γενικα ευχαριστημενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου