Προς το περιεχόμενο

Jackson SL2H USA Soloist vs ESP LTD JH-600 Jeff Hanneman Signature


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και απο εμενα.Πιστευω η διαφορα μεταξυ τους ειναι αχανης.

Τωρα εγω ειχα την τυχη να παιξω για κανα 3μερο με μια soloist και ειναι πραγματικα απιστευτα ποιοτικα οργανα.Ο λαιμος ειναι "βουτυρο" και  στεκεις να θαυμαζεις το ποσο προσεγμενη ειναι.

Παρολαυτα δεν μπορω να πω οτι προσφερει ,συγνωμη λαθος,δεν μπορω να πω οτι υπαρχει οργανο που να προσφερει playability που να αξζει 2500..εκτος αν σου δινουν και ενα σετ χερια μαζι .Διαφορα στην ανεση υπηρχε απο αλλα οργανα αλλα οχι τοσο χαωδης οσο θελουμε να πιστευουμε ισως

Τωρα αυτο που μου κανε εμενα εντυπωση ειναι οτι αν και ολα τα χαρακτηρηστικα της θα πρεπε να την κανουν bright κιθαρα εμενα μου φανηκε αρκετα μπασα.Αλλα αυτο ειναι κατι που πιστευω εχουν ολες οι μεταλοκιθαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η jackson ειναι απο τις καλυτερες ποιοτικα κιθαρες που υπαρχουν... Ειναι σαν επιπλο... Το φινιρισμα , το action που εχεις δυνατοτητα να σεταρεις κτλ κτλ... Το ηχητικο ειναι προσωπικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ησασταν όλοι αρκετά κατατοπιστικοί.

Μάλλον που θα προτιμήσω τελικά την Jackson ως ενα ολοκληρωτικά κορυφαίο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μένα .παντως να σκεφτείς και το ενδεχόμενο οτι μια ακριβή κιθάρα δεν είναι για εξάσκηση στο σπίτι τόσο όσο μια πιο οικονομική και να λιωνεις τα ταστα με κλίμακες και ασκήσεις .κανει κυρίως για δεύτερη κιθάρα σε όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μένα .παντως να σκεφτείς και το ενδεχόμενο οτι μια ακριβή κιθάρα δεν είναι για εξάσκηση στο σπίτι τόσο όσο μια πιο οικονομική και να λιωνεις τα ταστα με κλίμακες και ασκήσεις .κανει κυρίως για δεύτερη κιθάρα σε όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι.

Δε συμφωνώ καθόλου gnd.Kαι νομίζω αν ήθελα να αγοράσω εγώ καινούργια ακριβή κιθάρα θα με τρόμαζε λίγο αυτό που γράφεις.Οι κιθάρες είναι για να τις ευχαριστιέσαι και να τις λιώνεις.Τα τάστα τρίβονται ανα μεγάλα σχετικά χρονικά διαστήματα και στην έσχατη λύση μετά απο πολλά χρόνια αλλάζονται κιόλας (χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε άνθρωπο πάντα που ξέρει τι κάνει).Μάλιστα όσο παίζεις στρώνει και το όργανο στα χέρια σου αλλά και το αντίθετο, και σου δίνει άλλη αυτοπεποίθηση.Προσωπικά θεωρώ μεγάλο λάθος να παίζεις με μια φθηνή σπίτι ατέλειωτες ώρες και μόλις πας στη πρόβα ή στο live να πιάνεις την 10 φορές καλύτερη κιθάρα σου και να σου φαίνεται λιγότερο οικείο το πιάσιμο.Ασε που την μαθαίνεις και καλύτερα απο ποντεσιόμετρα-συνδιασμούς κτλ, πράγμα που δυστηχώς πλέον οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν ασχολούνται με το ίδιο το όργανο και το τι μπορεί να κάνει χωρίς να πειράξεις τίποτα απο τις υπόλοιπες ρυθμίσεις σου.

Δεν κάνω αντίλογο.Προσωπική άποψη είναι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω συγκριση την κιθαρα που θα ποσταρω παρακατω με τιν usa soloist  αλλα εδω και λιγο καιρο εχει φερει ο θωμας τις καινουριες soloist που κοστιζουν λιγο κατω απο 1000αρικο και κατεμε συγκρινονται με την ltd που κοιταει ο φιλος .

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2q_pro_soloist_tbk.htm

υπαρχει σε αλλα 2 χρωματα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ καθόλου gnd.Kαι νομίζω αν ήθελα να αγοράσω εγώ καινούργια ακριβή κιθάρα θα με τρόμαζε λίγο αυτό που γράφεις.Οι κιθάρες είναι για να τις ευχαριστιέσαι και να τις λιώνεις.Τα τάστα τρίβονται ανα μεγάλα σχετικά χρονικά διαστήματα και στην έσχατη λύση μετά απο πολλά χρόνια αλλάζονται κιόλας (χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε άνθρωπο πάντα που ξέρει τι κάνει).Μάλιστα όσο παίζεις στρώνει και το όργανο στα χέρια σου αλλά και το αντίθετο, και σου δίνει άλλη αυτοπεποίθηση.Προσωπικά θεωρώ μεγάλο λάθος να παίζεις με μια φθηνή σπίτι ατέλειωτες ώρες και μόλις πας στη πρόβα ή στο live να πιάνεις την 10 φορές καλύτερη κιθάρα σου και να σου φαίνεται λιγότερο οικείο το πιάσιμο.Ασε που την μαθαίνεις και καλύτερα απο ποντεσιόμετρα-συνδιασμούς κτλ, πράγμα που δυστηχώς πλέον οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν ασχολούνται με το ίδιο το όργανο και το τι μπορεί να κάνει χωρίς να πειράξεις τίποτα απο τις υπόλοιπες ρυθμίσεις σου.

Δεν κάνω αντίλογο.Προσωπική άποψη είναι  :)

.       

 

Αν το έλεγες αυτό πριν απο αρκετά  χρόνια που οι ακριβές με τις φθηνές κιθάρες είχαν μεγάλες διάφορες θα έλεγα οτι συμφωνώ . Για παράδειγμα έχω μια jackson Japan slsmg του χιλιαρικου και μια sl2ht custom του τριχιλιαρου και στο παιξιμο συγκεκριμένα δεν είναι και η τρελή διάφορα όσο αυτή στα λεφτά.εκτός αυτο μια ιαπωνεζα ibanez του 96 στο playability ήταν και κατώτερη απο μια ινδονησια του 2011 που είχα.τωρα άμα με ρωταγες αν θα ξανάπαιρνα του τριχιλιαρου θα σου έλεγα όχι, ειδικά για playability ,αλλα για ηχο μπορεί και όχι για μετάλ.κατα την εμπειρία μου πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο τίτλος, ποιά κιθάρα θα αγοράζατε κατά την γνώμη σας?

Προσωπικά ψάχνω μια κιθάρα κυρίως για Thrash Metal και shred , με πολύ άνετο λαιμο και σχετικά bright ήχο.

Τελικά, κατέληξα σε αυτές τις δύο, αφού έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά (alder σώμα, maple neck, neck through κατασκευή και έβενο ταστιέρα με 24 extra jumbo τάστα).

Έκανα και μια σχετική αναζήτηση για τις δύο αυτές κιθάρες και παρατήρησα πως έχουν πολύ καλές κριτικές.

Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, όπου η Jackson έχει την 2σια τιμή απο την LTD, παρ'όλα αυτά τις παρομοιάζουν όμοιες σε τομείς ευχρηστίας και ήχου.

Εσείς ποιά θα επιλέγατε?

Αδερφε,

η κιθαρες που θελεις με τα "ιδια" χαρακτηριστικα δεν εχουν καμια σχεση η μια με την αλλη.

Ειναι και οι δυο καλες κιθαρες αλλα διαφορετικης κατηγοριας.Δεν μπορεις να συγκρινεις την ποιοτητα alder και ebony της jackson με την ltd..καμια σχεση.

 

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.       

 

Αν το έλεγες αυτό πριν απο αρκετά  χρόνια που οι ακριβές με τις φθηνές κιθάρες είχαν μεγάλες διάφορες θα έλεγα οτι συμφωνώ . Για παράδειγμα έχω μια jackson Japan slsmg του χιλιαρικου και μια sl2ht custom του τριχιλιαρου και στο παιξιμο συγκεκριμένα δεν είναι και η τρελή διάφορα όσο αυτή στα λεφτά.εκτός αυτο μια ιαπωνεζα ibanez του 96 στο playability ήταν και κατώτερη απο μια ινδονησια του 2011 που είχα.τωρα άμα με ρωταγες αν θα ξανάπαιρνα του τριχιλιαρου θα σου έλεγα όχι, ειδικά για playability ,αλλα για ηχο μπορεί και όχι για μετάλ.κατα την εμπειρία μου πάντα .

Συμφωνώ σε όλα  :).Απλά προσωπικά δε θεωρώ οτι η ακριβή σου κιθάρα πρέπει να είναι η δεύτερη.Έχεις απόλυτο δίκιο οτι στο playability δεν έχουν τόσο διαφορά μία κιθάρα του χιλιάρικου με μία του 3χίλιαρου όσο τα χρηματά τους.Απλά πιστεύω οτι την κιθάρα και να την λιώσεις δε παθαίνει τίποτα, ίσα ίσα.Όταν είπα να την ''μάθεις'' τη κιθάρα, ενοούσα το ''κάθε'' όργανο που έχει συγκεκριμένο ύφος και προσωπικότητα και συγκεκριμένες δυνατότητες σε σχέση με αυτά, όχι οτι μία φτηνότερη δεν είναι ευέλικτη.Και εγώ επίσης μόνο για θέμα ήχου θα ξανάπαιρνα τόσο ακριβή.Βέβαια στις συγκεκριμένες που ρώτησε ο φίλος οι συνδιασμοί των seymour duncan με των emg νομίζω οτι έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και στο playability με πολύ καλύτερη τη jackson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια στις συγκεκριμένες που ρώτησε ο φίλος οι συνδιασμοί των seymour duncan με των emg νομίζω οτι έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και στο playability με πολύ καλύτερη τη jackson.

 

Τι σχέση έχει ο συνδυασμός μαγνητών με το playability,φίλε μου;

Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου