Προς το περιεχόμενο

προβλημα με πολυ δυνατη εξοδο μπασου


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα active μπασο με ΠΟΛΥ δυνατη εξοδο και θελω να την κατεβασω. Με μια αντισταση στο jack μπορω να το πετυχω? Με τι τιμες να δοκιμασω? Το μπασο ειναι ενα SUB series, Sterling by Musicman. Η συνδεσμολογια παει ως εξης: μαγνητης (humbucker) -> volume pot -> active προενισχυση (πριμα, μπασα) -> jack.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα active μπασο με ΠΟΛΥ δυνατη εξοδο και θελω να την κατεβασω. Με μια αντισταση στο jack μπορω να το πετυχω? Με τι τιμες να δοκιμασω? Το μπασο ειναι ενα SUB series, Sterling by Musicman. Η συνδεσμολογια παει ως εξης: μαγνητης (humbucker) -> volume pot -> active προενισχυση (πριμα, μπασα) -> jack.

 

Ευχαριστω!

Με το volume δεν γίνεται τίποτα;

Ο ενισχυτής μήπως έχει pad για active;

Δεν ξέρω αν θα βαζα αντίσταση...

 

Στο Talkbass το έχουν συζητήσει αλλά δεν μπορώ να ποστάρω links τώρα.

Αργά το απόγευμα ίσως.

 

Αλλά γιατί να περιμένεις; Καλυτερα να το βρεις εσύ πιο πριν.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα στο Τalkbass ολο το post. Aπλα δεν θελω να επεμβω σημαντικα στο οργανο για να μην το πειραξω πολυ και ελεγα μηπως με μια αντιστασουλα μονο κανω την δουλεια μου. Βασικα εχω θεμα με την πεταλιερα η οποια δεν εχει input level να πειραξω. Καρφι σε ενισχυτη δεν εχω θεμα, κοβω απο το gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο δοκιμες απο 10Κ μεχρι 1Μ εφτιαξα ενα καλωδιο οπου ενσωματωσα μια αντισταση 33Κ. Στην καρτα ηχου ειναι παλι δυνατη η εξοδος (οχι ομως οπως ηταν) και στον ενισχυτη ειναι λιγο πιο δυνατο απο ενα passive οργανο. Υπαρχει κατι αλλο που δεν σκεφτομαι, μηπως κανω καμια ζημια στην προενισχυση του μπασου ή του ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς με τον τρόπο που πας να το κάνεις θες δύο αντιστάσεις και όχι μία! Πρέπει να φτιάξεις ένα διαιρέτη τάσης.

 

Γιατί, όμως, δεν χαμηλώνεις απλά το volume του μπάσου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνηθισει να παιζω με το volume wide open. Θελω να εχω σταθερη εξοδο απο το οργανο. Οταν λες 2 αντιστασεις, μπορεις να με βοηθησεις? Δηλαδη τι συνδεω και που? Και τι τιμες θα βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνηθισει να παιζω με το volume wide open. Θελω να εχω σταθερη εξοδο απο το οργανο.

 

Αν το κρατάς π.χ. στο 3/10 σταθερά, πάλι σταθερή έξοδο θα έχεις.

 

Μήπως ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να ξεσυνηθίσεις!  ;D

 

Αλλά αφού θες να φτιάξεις pad,

lpad.jpg

 

Κάνε κάτι σαν το L-pad, το πρώτο δηλαδή. Υπ'όψη ότι αυτό θα έχει μεγαλύτερη επίπτωση στον ήχο σου από το να χαμηλώσεις το volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα τα λες, αλλα επειδη παιζω και με το volume μεσα σε κομματια, απο το 0 μεχρι το 3 δεν εχεις και πολλη διαδρομη, θα ειναι σαν on off διακοπτης παρα σαν volume. Οποτε θελω να ριξω την εξοδο και να εχω το volume με ολη του την διαδρομη. Υπαρχουν πεταλακια τετοια (EXH Signal Pad κλπ) που κανουν τετοια δουλεια. Αλλα πριν αγορασω κατι τετοιο ελεγα να το δοκιμασω. Πιο πολυ θεμα εχω με την πεταλιερα που δεν εχει input level...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου