Προς το περιεχόμενο

Triton Extreme - AKAI samples


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!! ειμαι κατοχος ενος extreme και διαθετω pc,akai cd's, kai usb flashaki! υπαρχει τροπος να τα περασω στο οργανο χωρις εξωτερικο scii drive?εαν ξερετε με βοηθατε πολυυυυυ!!!!!

ευχαριστω!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά να συνδέσεις το extreme με το pc μέσο ενός USB καλωδίου, αν δεν έχεις κάνε το εξής

Βάλε τα akai μέσα στο φλασάκι, βάλτω στο extreme, μετά πάνε MEDIA > Media info > Scan USB devices > Load > kai dialekse to USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Akai's πως θα μπουν στο φλασακιετσι απλα? ;)(υποτιθεται πως ειναι αγνωστο

αυτο το format για τα windows)

Θα πρεπει να το κανει Image πρωτα το δισκακι.

Image διαβαζει το exteme?

Ο αλλος τροπος τον οποιο χρησιμοποιω εγω στο fantom Χ,ειναι

να μετατρεψεις τα δειγματα με το ''chicken traslator''

σε format Korg.Καποιο συνοδευτικο προγραμμα δεν εχει το extreme για αυτη τη δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΑΙ -TA WINDOWS ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ sample's programms(cd extract,translator)!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ pcg!ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΚΑΙ!Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟ image ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟΤΕΡΟΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ!!!ΕΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βηματα για μετατροπη σε image ή πως να τα περασεις μεσα στο οργανο?

(μαλον και τα δυο ε?) :D

Εγω τα μετατρεπω σε Nero image με  Daemon tools.Απο κει και περα...Κοργκακιας ;D

Δοκιμασε και με το chicken translator ::)(εαν το εχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ FANTOM-X ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΣΤΟ LIVE K MOY EMEINAN OI ΚΑΡΤΕΣ!!!!ΣΕ SOFTWARE ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ!!!image ΞΕΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ EXTREME!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Θα πρέπει να ξέρεις καταρχήν ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να διαβάσει το extreme ποτέ image. Οπότε είναι μάταιο να προσπαθείς με αυτόν τον τρόπο.

 

Επί της ουσίας τώρα.....

 

Αν θέλεις να υπάρχουν τα δείγματα σου μέσα στο όργανο πάντα σε μορφή ΑΚΑΙ θα χρειαστείς απαραίτητα ένα εξωτερίκο (USB και όχι SCSI-το extreme έχει θύρα USB, τα υπόλοιπα triton έχουν scsi) cd-rom drive για να τα φορτώνεις κάθε φορά από το/τα CD σου. Πρακτικά αυτό δε σε συμφέρει έαν τα δείγματα που θες να υπάρχουν στο όργανο προέρχονται από διαφορετικά AKAI CDs γιατί είσαι υποχρεωμένος, όπως καταλαβαίνεις, κάθε φορά να βάζεις και να βγάζεις διαφορετικά CD. Εξάλλου δε βρίσκω και το λόγο που θες τα δείγματα να διατηρούνται σε μορφή ΑΚΑΙ αν σκεφτείς ότι η ποιότητα δειγμάτων έχει ανύπαρκτες -στα αυτιά σου- διαφορές, άσε που κάνει και περισσότερη ώρα να τα φορτώσει.

 

Η λύση που προτείνω είναι το Awave Studio. Με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να μετατρέψεις οποιαδήποτε μορφή δειγμάτων σε μορφή Korg ή και αντίστροφα. Βάζεις λοιπόν το ΑΚΑΙ cd σου στο pc, μετατρέπεις τα δείγματα που θες και το αποθηκεύεις ως korg μορφή πια στο usb stick σου. Τα περνάς μια φορά στο όργανο, κάνεις ενα save και από τότε και στο εξής είσαι υποχρεωμένος να φορτώνεις μόνο ένα αρχείο κάθε φορά που ανοίγεις το όργανο, το οποίο θα μεταφέρει στη ram σου όλο το set με samples που έχεις ήδη φτιάξει.

 

Σημείωση....... Τα αρχεία δειγμάτων της korg έχουν προέκταση .ksf, .kmp. Τα .pcg αρχεία περιλαμβάνουν απλά πληροφορίες για τις τράπεζες.

 

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία μη διστάσεις....  :) :)

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΙΚΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ!ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΜΕΙΛ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!ΜΟΛΙΣ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ!!!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ Η/Υ ΑΠΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ KORG ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου