Προς το περιεχόμενο

Η ανακάλυψη του αυτονόητου


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα λίγο με αυτό:

Ηταν η πρώτη φορά που δεν προσπάθησα να αντιγράψω το παίξιμο και τον ήχο ενός καλλιτέχνη.Το ζητούσε το ίδιο το κομμάτι,ίσως...

Λοιπόν,η μουσική είναι ακριβώς σαν την ομιλία.Μπορείς να πείς το ίδιο πράγμα με πολλούς διαφορετικούς τρόπους.Ο τρόπος που θα σηκώσεις,μια αρμονική που θα προσθέσεις,ενα λεγκάτο που θα φανταστείς,μια οκτάβα που θα κατέβεις...τόσα,μα τόσα πολλά.

Και μάντεψε...υπάρχει η πιθανότητα να το παίξεις καλύτερα από τον Satriani. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάντεψε...υπάρχει η πιθανότητα να το παίξεις καλύτερα από τον Satriani. ;)

Καλά αυτό δεν γίνεται  ;) ;D ;D ;D

Αλλά αυτό που πόσταρες  είναι δική σου προσπάθεια ή του καράφλα  ???

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό δεν γίνεται  ;) ;D ;D ;D

Αλλά αυτό που πόσταρες  είναι δική σου προσπάθεια ή του καράφλα  ???

 

Φίλε μου...Ανήκω στη subhuman pc race. :-[

Δεν έχω ούτε τα μέσα,ούτε τις γνώσεις για να ανεβάσω κάτι δικό μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου...Ανήκω στη subhuman pc race. :-[

Δεν έχω ούτε τα μέσα,ούτε τις γνώσεις για να ανεβάσω κάτι δικό μου. :P

Εντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα  ;)

Μια απλή κάρτα ήχου σαν αυτή http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm την οποία έχω και εγώ , ένα μικρόφωνο εαν ο ενισχυτής δεν έχει line out γραμμή και ένα δωρεάν πρόγραμμα εγγραφής σαν το aydacity, λίγο you tube να μάθεις τα βασικά, λίγο πειραματισμός από εσένα και έτοιμος  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey βαριές οι δηλώσεις σου μιας και το αντικειμενικά καλύτερο δεν ειναι και πολυ καλα ορισμενο και μιας και μιλαμε για τον καραφλα και οχι οποιοδηποτε κιθαριστα...Αλλα νομιζω ξέρω τι εννοεις,ειδικά στο κομμάτι της συνθεσης (και στιγμιαια,γιατι να φτιαξεις ολοκληρο κομματι καλύτερα λιγο δύσκολο :-X).Στο κομματι της εκτελεσης ο καράφλας δεν παλεύεται ειδικά live που μας παταει ολους κατω σαν σκουλικια... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey βαριές οι δηλώσεις σου μιας και το αντικειμενικά καλύτερο δεν ειναι και πολυ καλα ορισμενο και μιας και μιλαμε για τον καραφλα και οχι οποιοδηποτε κιθαριστα...Αλλα νομιζω ξέρω τι εννοεις,ειδικά στο κομμάτι της συνθεσης (και στιγμιαια,γιατι να φτιαξεις ολοκληρο κομματι καλύτερα λιγο δύσκολο :-X).Στο κομματι της εκτελεσης ο καράφλας δεν παλεύεται ειδικά live που μας παταει ολους κατω σαν σκουλικια... ;D

 

Δεν αναφέρομαι στην εκτέλεση αλλά στην,ας πούμε,διασκευή.Ο μεσιέ Satriani απο τη στιγμή που θα ηχογραφήσει ένα κομμάτι,πόσες φορές ακόμα θα ασχοληθεί μαζί του;Δεν έχει το χρόνο να το κάνει.Αλλωστε,γι'αυτό οι live εκτελέσεις του είναι σχεδόν πάντα καλύτερες από τις studio.Kάτι παραπάνω θα είδε,κάτι παραπάνω θα σκέφτηκε.

Ετσι λοιπόν,έχοντας κάποιος από εμάς τους κοινούς θνητούς την πολυτέλεια να ασχοληθεί με ένα τραγούδι όσο καιρό θέλει,μπορεί να το πάει κάποια βήματα παρακάτω.Το αποτέλεσμα βέβαια πάντα θα είναι αμφιλεγόμενο,εξ'ού και μίλησα για πιθανότητα στο αρχικό post.

 

Υ.Γ.Με ενοχλεί λίγο αυτό το "καράφλας" που χρησιμοποιείται κατά κόρον...Αλλά δεν έχει να λέει,κάντε δουλειά σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ.Με ενοχλεί λίγο αυτό το "καράφλας" που χρησιμοποιείται κατά κόρον...Αλλά δεν έχει να λέει,κάντε δουλειά σας. :)

Καλά το ότι τον λέμε χαϊδευτικά "καράφλα" δε σημαίνει ότι τον κοροϊδεύουμε ή ότι δεν μας αρέσει.

Εμένα προσωπικά, όπως φαίνεται και από το avatar μου, είναι my number 1!!!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στην εκτέλεση αλλά στην,ας πούμε,διασκευή.Ο μεσιέ Satriani απο τη στιγμή που θα ηχογραφήσει ένα κομμάτι,πόσες φορές ακόμα θα ασχοληθεί μαζί του;Δεν έχει το χρόνο να το κάνει.Αλλωστε,γι'αυτό οι live εκτελέσεις του είναι σχεδόν πάντα καλύτερες από τις studio.Kάτι παραπάνω θα είδε,κάτι παραπάνω θα σκέφτηκε.

Ετσι λοιπόν,έχοντας κάποιος από εμάς τους κοινούς θνητούς την πολυτέλεια να ασχοληθεί με ένα τραγούδι όσο καιρό θέλει,μπορεί να το πάει κάποια βήματα παρακάτω.Το αποτέλεσμα βέβαια πάντα θα είναι αμφιλεγόμενο,εξ'ού και μίλησα για πιθανότητα στο αρχικό post.

 

Υ.Γ.Με ενοχλεί λίγο αυτό το "καράφλας" που χρησιμοποιείται κατά κόρον...Αλλά δεν έχει να λέει,κάντε δουλειά σας. :)

Εννοειται το "καραφλα" χωρις ιχνος κοροιδίας.

Ναι μπορώ να πω και γω οτι συμφωνώ ετσι οπως το θέτεις,απλα ειναι πολλες φορές δυσκολό να διαχωρίσεις μεταξύ καλύτερου και πιο πολύπλοκου.Το "less is more" ισχύει πιο πολλες φορες απ οσες θελαμε να παραδεχτουμε εμεις οι κιθαροτετοιοι...Και φυσικα εννοειται τα σχολια για το "ατρυχο κομματι" του satch μονο καλοπροαιρετα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το κομμάτι με το οποίο έχω πάθει πλάκα ως προς το πόσο καλύτερα το έχει παίξει ζωντανά, είναι το "Andalusia" στο Satchurated. Παραθέτω το αυθεντικό και μετά το live.

 

 

Joe Satriani - "Andalusia" Satchurated (Live in Montreal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου