Προς το περιεχόμενο

Telespaulcaster και ο Θεός βοηθός


pantooflas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ξεκίνησα και εγώ να προσπαθώ να φτιάξω μια κιθάρα.

Με το ρουτερ μου την σέγα μου και το τριβείο που έχω ήδη καθώς τα ξυλομαστορέματα είναι μικρόβιο που κληρονόμσα από τον φάδερ.

Μέχρι τώρα πιο πολύ με επιπλάκια έχω ασχοληθεί αλλα σαμπώς η κιθάρα που θα φτιάξω δεν θα καταλήξει έπιπλο ? :)

Επειδή ο τρόπος δουλειάς για την κατασκευή κιθάρας διαφέρει από αυτόν ενός ντουλαπιού είπα να ξεκινήσω με ότι εργαλείο έχω χωρίς να αγοράσω τίποτα προκειμένου να καταλάβω πράγματα που διαβάζοντας τα δεν τα φαντάζεσαι καν.

Ετσι χωρίς templates και χωρίς τίποτα πέρα από αυτά που είχα ξεκίνησα σε ένα κοντρα πλακέ ( κρίμα είναι να χαλάω ακριβά ξύλα μέχρι να είμαι σίγουρος ότι μπορώ, και για τα ξύλα και για την τσέπη μου.)

Ενα μπράτσο έχω έτοιμο το οποίο και χρησημοποίησα σαν οδηγό για το neck pocket και ότι φτιάχνω είναι μετρημένο πάνω σε αυτό.

( Πρώτα θα ασχοληθώ με το σώμα και όταν καταλήξουμε ότι εκεί το έχουμε θα πάμε και στο μπρατσο)

 

Επισυνάπτω φωτογραφίες περισσότερο για οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να προκύψει καθώς οι ατέλειες και τα λάθη είναι εμφανή.

Αλλα θα την πάω μέχρι τέλος και για να δω την διαδικασία αλλά και γιατί ακόμα και αν δεν παίξει ποτέ θα έιναι ένα πολύ ωραίο διακοσμητικό :)

 

 

 

IMG_3678.JPG

 

IMG_3682.JPG

 

IMG_3689.JPG

 

IMG_3690.JPG

 

IMG_3692.JPG

 

 

 

το control cavity σκάφτηκε τελείως free hand και για αυτό είναι κάπως ζαβό.

 

IMG_3695.JPG

 

και το βαθυνα με τρυπάνι μεντεσέδων και τώρα ψάχνω τρόπο να λειάνω το μέσα καθώς το ρουτερ δεν φτάνει εκεί :(

 

IMG_3707.JPG

 

 

αυτά για αρχή.

 

το τελικό συμπέρασμα ( μέχρι τώρα φυσικά) είναι ότι είναι εφικτό και για αυτό θα ψάξω να βρώ templates και ένα router bit με οδηγό στο πάνω μέρος ( ήδη μου είπε ο Hellfire που μπορεί να βρώ) προκειμένου να το πάω από την αρχή.

Αλλά αυτό το έπιπλάκι θα τελειώσει και το πολύ πολύ απλά θα μοιάζει με κιθάρα :)

"Everything should be made as simple as possible..... But not simpler "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεί καποιος να βοηθήσει γιατί δεν φαίνονται οι φωτογραφίες θα το εκτιμούσα :)

 

edit: Το βρήκα μετά από πολύ κόπο. Για κάποιο λόγο δεν παίρνει φωτό απο dropbox

"Everything should be made as simple as possible..... But not simpler "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε μην χαλιέσαι που δεν είναι "κατάλληλο" το ξύλο μπορεί με καλούς μαγνήτες να είναι τούμπανο και θα μπορείς να χώνεσαι στις κσυλομαχίες-κοκορομαχείες που κατά καιρούς  γίνονται στην νοιζλαντία  ενάντια στους υπηκόους του "μαόνι καλό για μέταλ" .ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΜΟΥΗΑΗΑ!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θα την πάω μέχρι τέλος και για να δω την διαδικασία αλλά και γιατί ακόμα και αν δεν παίξει ποτέ θα έιναι ένα πολύ ωραίο διακοσμητικό :)

 

pantoofla σε πάω.

 

βρήκες τη σωστή DIY συνταγή!

 

είμαι σίγουρος οτι τα μαστόρια εδω μέσα θα σε βοηθήσουν.

 

Καλή επιτυχία!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια παρατηρηση: απ οτι μπορω να διακρινω απο τη φωτογραφια και χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος γι αυτο, μηπως οι θεσεις που ανοιξες για τον neck k bridge μαγνητη ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους? Νομιζω οτι ο bridge θα επρεπε να ειναι μετατοπισμενος καπως προς τα κατω.?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα πηγαίνεις, φαίνεται οτι έχεις χέρι ξυλουργού τα σκαψίματα για μαγνήτες ειναι άψογα και όπως είπες χωρίς οδηγούς ;D

 

Αυτό το σκάψιμο στη πίσω πλευρά τι είναι?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

όντως ο μαγνήτης της γέφυρας μπορεί να είναι ψηλά.

το φοβήθηκα και εκείνη την στιγμή ( αφού τον εσκαψα). παίζει να έκανα λάθος υπολογισμό στην απόσταση της γέφυρας. Η νεκροψία θα δείξει.

 

Το σκάψιμο από πίσω είναι απλά ένα λάθος :)

απλά για να μην πετάξω το ξύλο το άφησα και θα το κλείσω με ένα κομάτι μπάλωμα.

Το σκεπτικό είναι να βαφτεί στο τέλος οπότε με το μπάλωμα , κόλα και ίσως λίγο στόκο δεν θα φαίνεται ούτε λίγο. ;)

 

"Everything should be made as simple as possible..... But not simpler "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικό συμπέρασμα.

Το γυαλόχαρτο δεν είναι να τόσο τρίψιμο. Εχω δύο πιασμένα χέρια που το υπογράφουν.

Η ράσπα δεν είναι για τόσο μικρή διαδρομή. Εχω σπασμένα νέυρα που το υπογράφουν.

Καλά είναι μέχρι εκεί. Ουτως η αλλως θα μπεί καπάκι. Οταν ξεπιαστώ και ηρεμίσω θα το ξαναπιάσ το συγκεκριμένο σημείο.

 

IMG_3715%255B1%255D.JPG

 

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να με παραπέμψει για το που ακριβώς τοποθετώ την γέφυρα σε σχέση με το μπρατσο που έχω ήδη ?

 

"Everything should be made as simple as possible..... But not simpler "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου