Προς το περιεχόμενο

Γυάλισμα-επιδιόρθωση vintage κιθαρας


tiramollas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω τωρα οτι δεν εχω ιδεα....... :)

 

 

Είναι όλοι μικροί?

Δεν μπορείς να βρεις το μοντέλο της κιθάρας σου στο διαδύκτιο μήπως λέει τπτ?

 

Εσύ χρησιμοποιούσες π,χ, μόνο έναν για την αλλαγή των μαγνητών?

 

Έτσι όπως μου φάνηκε(ότι έχει τρεις μικρούς)μου ήρθε στο μυαλό η κιθάρα του brian may που έχει on/off για κάθε μαγνήτη

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι όλοι μικροί?

Δεν μπορείς να βρεις το μοντέλο της κιθάρας σου στο διαδύκτιο μήπως λέει τπτ?

 

Εσύ χρησιμοποιούσες π,χ, μόνο έναν για την αλλαγή των μαγνητών?

 

Έτσι όπως μου φάνηκε(ότι έχει τρεις μικρούς)μου ήρθε στο μυαλό η κιθάρα του brian may που έχει on/off για κάθε μαγνήτη

οντως ειναι ολοι μικροι τριπλης διαδρομης,η κιθαρα στα χερια μου δεν εχει παιξει ποτε απλα μου φανηκε περιεργη και την πηρα να κατσω να κανω πειραματα   ;D τα ηλεκτρικα δε (καλωδια) ηταν ολα ξηλωμενα,στην ουσια εχω χρησιμοποιησει μονο σκαφος και λαιμο τπτ αλλο........οσο για το μοντελο.....ειναι καποιας ιαπωνικης εταιρειας ονοματι maya και απλα δεν εχω βρει τιποτα για το συγκεκριμενο μοντελο νομιζω ST-1 ή ST-2 κατι τετοιο........
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

οι humbuckers είναι με 4 καλώδια ή με δύο ο καθένας?

Καλημερα,εχει 3 humbuckers ο ενας ειναι με 4 και οι αλλοι 2 με 2 καλωδια...ο ενας ειναι ο dimarzio x2n power plus με τα 4 καλωδια και οι αλλοι 2 ειναι της gotoh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα βρηκε καποιος καμια ακρη με τα ηλεκτρικα,αν δεν ειναι εφικτο μπορω να τους συνδεσω με καποιο αλλο σχεδιο?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα βρηκε καποιος καμια ακρη με τα ηλεκτρικα,αν δεν ειναι εφικτο μπορω να τους συνδεσω με καποιο αλλο σχεδιο?ευχαριστω

 

Πρώτα πρέπει να μάθεις αν οι διακόπτες σου είναι on/off/on ή on/on/on τσέκαρέ τους και τους τρεις γιατί μπορεί να έχεις και από τα δύο είδη,δες και να δούμε πως μπορείς αν τα δουλέψεις.

 

Υ.Γ sorry για την καθυστέρηση 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να ειναι οι διακοπτες πρεπει να αλαχτουν αμα εχουν παλιωσει.....Τα mini toggle switches χαλανε ευκολα,ποσο μαλλον οταν ειναι χρονων και οταν ειναι πολυδουλεμενα (εφοσον δεν εχει switch ) για την θεση των μαγνητων.

 

Η πιο ευκολη λυση (για να μην αφησεις τρυπες στο σωμα) ειναι να παρεις 3 switch καινουργια on/off και να κανεις τον καθε μαγνητη να ανοιγει ξεχωριστα και καθαρισες....Αντε και στο τσακιρ κεφι το 1 switch να το παρεις off/on/on για να σπλιταρεις τον bridge με τα 4 καλωδια....

 

My 2 cents

Υ.Γ. αν σου ειναι ευκολο ανεβασε καμια πιο καθαρη και μεγαλυτερη φωτογραφια απο το οργανο και μπρος και πισω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να ειναι οι διακοπτες πρεπει να αλαχτουν αμα εχουν παλιωσει.....Τα mini toggle switches χαλανε ευκολα,ποσο μαλλον οταν ειναι χρονων και οταν ειναι πολυδουλεμενα (εφοσον δεν εχει switch ) για την θεση των μαγνητων.

 

 

 

Δεν ξέρουμε αν το κάθε διακοπτάκι είναι για on/off του κάθε μαγνήτη γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε λογικά τα διακοπτάκια θα ήταν δύο θέσεων.

Εκτός αν την μία θέση την έχουν νεκρή αλλά θα ήταν λίγο περίεργο να το έχουν έτσι.

 

Αν τσεκάρει τι διακοπτάκια είναι τότε θα φανεί αν υπάρχει ζημιά ή όχι.

 

 

 

Η πιο ευκολη λυση (για να μην αφησεις τρυπες στο σωμα) ειναι να παρεις 3 switch καινουργια on/off και να κανεις τον καθε μαγνητη να ανοιγει ξεχωριστα και καθαρισες....Αντε και στο τσακιρ κεφι το 1 switch να το παρεις off/on/on για να σπλιταρεις τον bridge με τα 4 καλωδια....

 

 

+1

 

Καλή λύση φαίνεται εξαρτάται αν ο φίλος είναι πρόθημος να τα αλλάξει ή να δει πως δουλεύουν τα ήδη υπάρχον και να αποφασίσει,ή μπορεί να θέλει έναν διακόπτη επιλογέα των μαγνητών και τους άλλους δύο να τους κάνει ότι τον βολεύει.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα και ευχαριστω πολυ.....τα διακοπτακια ειναι on off on αλλα δεν με πειραζει καθολου να κανω πειραματα μπορω να δοκιμασω καθε εκδοχη και με τα ιδια,αν λειτουργουν ακομα,αλλα και με αλλες ιδεες για πιο τρελους ηχους..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα και ευχαριστω πολυ.....τα διακοπτακια ειναι on off on αλλα δεν με πειραζει καθολου να κανω πειραματα μπορω να δοκιμασω καθε εκδοχη και με τα ιδια,αν λειτουργουν ακομα,αλλα και με αλλες ιδεες για πιο τρελους ηχους..... :)

 

Τότε πρέπει να δούλευε ο κάθε μαγνητης on off αν σε βολεύει αυτό δες αυτό που είπε ο messalion

 

 

Η πιο ευκολη λυση (για να μην αφησεις τρυπες στο σωμα) ειναι να παρεις 3 switch καινουργια on/off και να κανεις τον καθε μαγνητη να ανοιγει ξεχωριστα και καθαρισες....Αντε και στο τσακιρ κεφι το 1 switch να το παρεις off/on/on για να σπλιταρεις τον bridge με τα 4 καλωδια....

 

 

Αν δουλεύουν τα δικά σου πάλι μπορείς να τα δουλέψεις απλά σε δύο θέσεις και σπλιντάρισμα νομίζω πως μπορείς να κάνεις.

 

Ο χρωματικός κώδικας των dimarzio είναι αυτός

 

humbuck.gif

 

Σου έκανα ένα σχεδιάκι on/off/on

 

dimarzio_zpscb9f222d.png

 

όπου στις δύο άκρες με το κόκκινο έχεις το σήμα απλά στην θέση που κοιτάει προς τα κάτω η ένωση των δύο πηνίων κάνει επαφή με τη γείωση και δουλεύει μόνο το ένα πηνίο  ;)

 

Επίσης το μπλεντάζ (ή η θωράκηση αν θέλεις) του καλωδίου πάει στην γείωση.

 

Τα χρώματα στο σχέδιο δεν στέκουν και τελείως π,χ, το άσπρο το άλλαξα αλλά σου γράφω ποιά είναι ποιά.

Ας το τσεκάρει και κανένας άλλος αλλά πρέπει να είναι ΟΚ

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου