Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο Grill Cloth καμπίνας ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, έχω μια framus dragon 4x12, με καφέ απόχρωση grill cloth, εγώ όμως ΘΕΛΩ ΜΑΥΡΟ :'(..... Πέρα απο την αλλαγή  (κόστος και αρκετή εργασία :-\)  έχω δεί βαφές υφασμάτων μαύρες που τις απλώνεις και με σπόγγο (για να μην το αφαιρώ)  και το αποτέλεσμα δεν αφήνει σκληρή υφή  (ετσι λένε)....έχει κανείς  εμπειρία ?

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Προσωπικη εμπειρια απο την βαφη που λες δεν εχω αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με κατι "καινουργιο".... Απο περιεργεια ποσο σου ειπαν για αλλαγη του grill cloth ?

 

Αυτη ειναι η καμπινα σου ?

framus-dragon-4x12-312757.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή είναι η καμπίνα.....δεν ρώτησα  τιμή κάπου,  στον thomman  εχει κομμάτι νομίζω 900*1000mm (της marshall)  στα 30€,  και  το να το αλλάξω μόνος , μου φαίνετε  λίγο  χρονοβόρο  και  δύσκολο.

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή είναι η καμπίνα.....δεν ρώτησα  τιμή κάπου,  στον thomman  εχει κομμάτι νομίζω 900*1000mm (της marshall)   στα 30€,  και  το να το αλλάξω μόνος , μου φαίνετε  λίγο  χρονοβόρο  και  δύσκολο.

Τοσο κοστιζουν τα grill cloth πανω κατω να ξερεις.....Παρε και παραδειγμα εδω

http://www.banzaimusic.com/Grill-cloth-Black-Basket.html

 

Χρονοβορο ειναι.....για το ποσο δυσκολο απο την αλλη μερια δεν γνωριζω αλλα μου μοιαζει σαν "ευκολη" διαδικασια με καποια DIY tutorials αν ψαχτεις στο ιντερνετ

http://www.youtube.com/watch?v=daVRe1IsYSY

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεν αφηνουν, οι περισσοτερες βαφες μαλακη υφη, αλλα το αποτελεσμα εξαρταται απο το υφασμα,

διαφορετικο αποτελεσμα θα εχεις σε π.χ.:

-100%  Βαμβάκι

-70% Βαμβάκι - 30% Πολυεστερ

 

Αυτος που λες χρωμμα, ειναι μεγαλλο ζητημα. εσυ μπορεις να θελεις μαυρο 100% και να σου βγει μαυρο στο 90% ή στο 70%. Κανονικα κανεις αρκετα πειραματα πριν βρεις την καταλληλη βαφη και διαδικασια για το καθε υφασμα.

Αρα πρωτα να μαθεις το υφασμα που εχεις και υστερα να βρεις την καταλληλη βαφη για αυτο.

 

Οσο για το βαψιμο με σφουγγαρι, υπολογισε οτι πιθανοτερο ειναι να τρεξει παντου, ακολουθωντας τον νομο της βαρυτητας σε συνδιασμο και τη οποια αποροφητικοτητα του υφασματος και παραλληλα να εχεις αβαφα σημεια σε συνδυασμο με κακοβαμενες γωνιες και πιθανοτατα μικρα σημεια με μπογια στα σημεια οπου το υφασμα ειναι κολλητα στην καμπινα.

Επισης, αρκετα χρωματα θελουν ειδικη επεξεργασια μετα την βαφη, για να σταθεροποιηθουν.

 

 

οποτε καλυτερα να παρεις το καινουριο υφασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοστος το εχω ψαξει και  εγω  και με τα μεταφορικα βαραινει περισσοτερο, για να τη ντυσω  θα πρεπει να τη διαλυσω και το βαριέμαι να πω την αληθεια. 

 

Για τη βαφη που εψαξα λιγο, δεν χρειαζετε καποια περαιτερω διαδικασια, δεν χρειαζετε ψησιμο πχ, αλλα το αποτελεσμα ειναι ρισκο σιγουρα (γι αυτο ζηταω εμπειριες). Να τρεξει το χρωμα δε νομιζω...θα σπογγιστει  με μικρο σφουγγαρακι μακιγιαζ (να ειναι καλα η γυναικα εχει πολλα εργαλεία - κατι θα σουφρωσω  ;D)  και θα το ποτίζω σιγα σιγα με προσοχη. Τωρα τι υλικα εχει στην υφανση η καμπινα....δεν νομιζω να μαθω ποτε (αν και πιστευω το ναυλον υπερτερει  και με φοβιζει).

 

Κανενα υφασματακι απο το Ελαντα  λετε να παιζει ?

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν φανταστηκα οτι θα το εκανες με κανα σφουγγαρι μπανιου, αυτο που εννοω ειναι οτι δυσκολα θα παρεις το χρωματικο αποτελεσμα που θελεις, και ειδικα για μια καμπινα που εχει ενα καλουτσικο κοστος και ποιοτικο φινιρισμα, ενα ελαχιστα κακο βαψιμο θα με χαλαγε, ακομα και εαν πηγαινε λιγο πανω στο σωμα σε καποιο σημειο, παλι θα με χαλαγε αλλα και σε συνδιασμο με τα μαυρο που δεν θα βγει μαυρο (σπανια βγαινει να ξερεις), ε το λιγωτερο ειναι οτι θα εβγαζα το τελλαρο να βαψω ( ψεμματα υφασμα θα αλλαζα ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλεπω να παραγγελνω υφασμα.....να δω πως θα βγαλω το μπροστινο τελλαρο, εχει και κολλεσ απο πισω......βρε λες το καφε να ειναι ωραιο χρωματακι τελικα ???....τωρα που το ξαναβλεπω ;D

 

Παιδια  χιλια ευχαριστω για την ενασχοληση με τισ αποριες μου !!

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου