Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για κατασκευή καμπίνας


koronios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,  έχουν πέσει  στα χέρια μου  κάποια ωραία κομμάτια  κόντρα πλακέ θαλάσσης  20mm ,  έχω και ένα  τόπι δερματίνης  γκρι, και έχει αρχίσει να με τρώει :oι…..

 

1)καταρχάς  το κόντρα πλακέ θαλάσσης  20mm  κάνει  για  καμπίνα  2x12 ή  4x12 ?

 

2)Αν κάνει …..που θα βρω  καλά σχέδια  για να αρχίσω να κόβω ?

 

Ευχαριστω...

 

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,  έχουν πέσει  στα χέρια μου  κάποια ωραία κομμάτια  κόντρα πλακέ θαλάσσης  20mm ,  έχω και ένα  τόπι δερματίνης  γκρι, και έχει αρχίσει να με τρώει :oι…..

 

1)καταρχάς  το κόντρα πλακέ θαλάσσης  20mm  κάνει  για  καμπίνα  2x12 ή  4x12 ?

 

2)Αν κάνει …..που θα βρω  καλά σχέδια  για να αρχίσω να κόβω ?

 

Ευχαριστω...

 

 

Καλησπερα αδερφε,

τσεκ.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197419.0

Φυσικα και κανει,

το θεμα ειναι τι ειδος μουσικης παιζεις και πως θελεις να ακουγεται.

Για παραδειγμα εγω την εκανα με δυο 16αρια plywood=32 επειδη παιζω ακραιο μεταλ,

εαν εισαι του rock-blues 20 ειναι οκ.Βρες σχεδια μια επωνυμης καμπινας και αντεγραψε.

Εγω αντεγραψα boogie rectifier..και βγηκε οκ.

Ειναι πολυ ευκολο και γλυτωνεις ενα καρο λεφτα,αφου το πιο ακριβο κομματι plywwod 1x2 κοστιζει 62 ευρω!!Με τα ρεστα παιρνεις πολυ καλα ηχεια.Βρες ενα ξυλουργο να σου κοψει το ξυλο και ξεκινα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αδερφε,

τσεκ.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197419.0

Φυσικα και κανει,

το θεμα ειναι τι ειδος μουσικης παιζεις και πως θελεις να ακουγεται.

Για παραδειγμα εγω την εκανα με δυο 16αρια plywood=32 επειδη παιζω ακραιο μεταλ,

εαν εισαι του rock-blues 20 ειναι οκ.Βρες σχεδια μια επωνυμης καμπινας και αντεγραψε.

Εγω αντεγραψα boogie rectifier..και βγηκε οκ.

Ειναι πολυ ευκολο και γλυτωνεις ενα καρο λεφτα,αφου το πιο ακριβο κομματι plywwod 1x2 κοστιζει 62 ευρω!!Με τα ρεστα παιρνεις πολυ καλα ηχεια.Βρες ενα ξυλουργο να σου κοψει το ξυλο και ξεκινα.

sotos9  την εχω δει  τη καμπινα σου , και εγω κατι  σε rectifier 4x12 σκεφτομουν.  Το στυλ  που  παιζω ειναι  heavy rock  (πχ Whitesnake).  Η rectifier με τι παχος Plywood ειναι φτιαγμενη  (δεν λεει το site) ?  επισεις  δεν μπορω να βρω σχεδια, εχεις  καποιο Link?  Σε ευχαριστω

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι με τα σχέδια. Ένα μεγάλο ξύλινο κουτί είναι ουσιαστικά. Ακολούθησε χοντρικά τις διαστάσεις και θα είσαι κομπλέ. Δώσε λίγο βάση μόνο στο να είναι στιβαρή, το να βάλεις απλά σε γωνία την μία επιφάνεια πάνω στην άλλη δεν αρκεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 καμπινες που εχω φτιαξει βρηκα το προτεινομενο σχεδιο απο τον κατασκευαστη του μεγαφωνου που χρησιμοποιησα...! Θεωρω οτι δεν θα απεχει τραγικα απο οποιδηποτε αλλο μεγαφωνο...

 

Δες και αυτο....

http://www.noiz.gr/index.php?topic=198634.msg739867#msg739867

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορεσω να κανω finger joint, οποτε  ξυλοβιδεσ  και  τετραγωνικησ διατομης πιχακι, και  αρκετη  κολλα!!  Η κολλα  βοηθαει  το air leakage, ή θα χρειαστει να περασω καποιο  μονοτικο  εσωτερικα  σε  ολο το μηκος  των ενωσεων  (πχ σιλικονη).

 

DiY  steps  βρισκω στο  net πολλα το ξερω....διαστασεις επωνημων καμπινων...δεν

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαγγελη  μελεταω  τη TL806Q  EV , εχει  καποια  extra κολπακια μεσα απ΄οτι βλεπω..

 

Δεν ειναι τιποτα το δυσκολο να γινει κολα και βιδουλες....Εγω εφτιαξα για το EVM 12 L..θα κοιταξω και το συγκεκριμενο σχεδιο και επανερχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα και αυτο το σχεδιάκι  για slant, οποιος  θελει το τσεκαρει για να το εχει. ;)

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις....αν βρει καποιος  και κατι αλλο  το στελνει.....

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου