Προς το περιεχόμενο

ηχόχρωμα με ROUNDFFUSOR 1 (R1) ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το R1, κάνει πραγματικά αυτά τα φοβερά και τρομερά πράγματα (με χαμηλό κόστος) όπως λέει το site ?

Aπό όσο έχω καταλάβει η ακουστική είναι ένα δαπανηρό κομμάτι της κατασκευής ενός studio και σύμφωνα με το site http://www.zainea.com/ το R1 έχει χαμηλό κόστος και υψηλή ποιότητα σε ηχόχρωμα και στερεοφωνική εικόνα ακόμα καταργεί τις μπάσοπαγίδες κτλ. τι λέτε :?: :?: :?: :?:

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Tuff_P τοποθετησα πριν κανα χρονο στο ταβανι ενος δωματιου 3χ3 σε δικη μου βαση 9 μαυρα R1. Ειχα ψαξει αρκετα το θεμα της μονωσης αλλα και της ομαλης αποροφησης ηχου και για ενα τοσο μικρο δωματιο οπου το μονο που κανω ειναι να ακουω δυνατα ταινιες και μουσικη η πιο φτηνη,καλη αλλα κ ομορφη λυση ηταν τα R1.

Μου προτειναν να βαλω 4 για τον χωρο που εχω και για τον σκοπο που τα θελω αλλα διαλεξα 9 για να κλεινουν πιο ωραια το χωρο. παραπονα απο τουσ γειτονεσ δεν εχω,ενω οι κραδασμοι και τα ενοχλητικα τριξιματα των μπασων στα αντικειμενα του υπολοιπου χωρου ανοικουν στο παρελθον...

Θα σου προτεινα λοιπον να συνενοηθεισ με τον ιδιοκτητη των Roundfussor,τον κυριο Λιβιο...(ειναι λιγο τρελιαρης και πολυλογας ανθρωπος),αλλα θα βγαλεις στο τελος καποια ακρη για το τι ακριβως χρειαζεται ο χωροσ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Minosnikas σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

Τα R1 τα χρειάζομαι για ανάλογο χώρο με τον δικό σου και βασικά τα θέλω σαν αρχή για το home studio που θέλω να κάνω.

Για το control room πιστεύω είναι η καλύτερη λύση αλλά Αν σου είναι εύκολο και γνωρίζεις μπορείς να μου πεις αν τα R1 κάνουν και για το δωμάτιο ηχογράφησης; Για να δίνουν ωραία ακουστική. Και αν μπορείς να μου πεις τι χρησιμοποίησες για την ηχομόνωση του δωματίου σου γιατί θέλω να ηχομονώσω 2 δωμάτια και δεν μου φαίνεται εύκολο αυτό το box in a box. ( το δωμάτιο ηχογράφησης σίγουρα θα είναι box in a box αλλά θα είναι κάπου στο 1,5τ.μ. μόνο για φωνή )

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το δωματιο για το οποιο ειναι φτιαγμενα ειναι περισσοτερο το δωματιο ηχογραφησης παρα το control room. Αν θες απλα να κανεις ερασιτεχνικες ηχογραφησεις με την παρεα σου δεν νομιζω να σου ειναι τοσο απαραιτητη η μονωση του control room...

Τωρα η ηχομονωση που εχει χρησιμοποιηθει στα δωματια δεν ξερω απο τι ειναι γιατι το σπιτι ειναι νοικιασμενο,αλλα παραπονα απο τους γειτονες δεν εχω λαβει...

Πριν εναμιση περιπου χρονο ειχα παει στην εκθεση hi-end που ειχε λαβει χωρα σε ενα ξενοδοχειο στην Λ.Αλεξανδρας οπου κ πρωτοειδα τα R1 να καλυπτουν εναν ολοκληρο τοιχο σε συνδιασμο χρωματος σκακιερας

(μαυρο-απρο),πραγματικα ενυπωσιακα.Ειχα συμβουλευτει τον Ζαινεα κ μου ειχε πει πως οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιουν σε studio ή σε αλλους χωρους για ηχομονωση,οπως οι αυγοθηκες ,αν εχεις δει,δεν φερουν κανενα αποτελεσμα. Με τα R1 καταφερε λεει να μονωσει αποτελεσματικα δωματια,τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο. Παντως δεν θα ημουν διατεθημενος να γεμισω τους τοιχους του δωματιου με R1,με βασικοτατο μειονεκτημα τη μειωση του χωρου.Το μονο σιγουρο ειναι οτι μονο απο κατασκευης του το κτιριο μπορει να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα μονωμενο βαση των υλικων τα οποια τοποθετουνται κατα την ανεγερση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ενδείκνυται το R1 για ηχομόνωση από μόνο του δεν το είχα καταλάβει εάν είναι έτσι τότε είναι πολύ καλό και φυσικά κάνει και για τα δύο δωμάτια. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δεν το ακούσώ μήπως ξέρεις κανένα μέρος στη Θεσσαλονίκη για να το ακούσω;

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων :D

 

 

___________________________________________________

Μας τα πρήξατε με τις κιθάρές :x

Αν αγαπάτε τόσο πολύ την κιθάρα παίξτε καμία μουσική 8)

Και αφήστε το setup – έλεος και Peace! :D

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω ψαχνομαι για ακουστικη χωρου αλλα η διαφορα μου ειναι οτι δεν υπαρχουν γειτονες επειδη ειναι λιγο...απομονωμενω το εξοχικο μου μου ειχε προτεινει ο feather αυτα...για πειτε μου αποψεις... :wink:

 

http://www.primacoustic.com/london.htm

 

Tuff_P εχεις δικιο για τις κιθαρες και εγω κουραστικα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

¶λλο μόνωση και άλλο απορόφηση.

 

Προσοχή και μη τα μπερδεύετε.

 

Η μόνωση αφορά την κατασκεύη του κτιρίου / δωματίου έτσι ώστε να μη μεταφέρεται ο ήχος και οι κραδασμοί από το Α σημείο στο Β.

 

Η απορόφηση και η διάχυση αφορούν την διόρθωση του ήχου στον χώρο.

 

Τα παραπάνω επιτυγχάνονται με διαφορετικά υλικά και μεθόδους το καθένα, σύμφωνα με τους κανόνες της φυσικής, και όχι με "μαγικές" πατέντες.

 

Στην συγκεκριμμένη περίπτωση το R1 ανήκει στη κατηγορία απορόφησης / διάχυσης. (απ'όσο μπόρεσα να καταλάβω στο site τους.)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tuff_P εχεις δικιο για τις κιθαρες και εγω κουραστικα :wink:
Παρότι και εγώ το είχα πει αυτό πριν από κάποιο διάστημα... τελικά άλλαξα γνώμη διότι με τόσα που λένε οι μπαγάσηδες με έχουνε ψήσει... θα πάω να πάρω και εγώ μία (δεν κάνω πλάκα) και θα αρχίσω να την γρατσουνάω προκειμένου α) να μπορώ να συμμετέχω στις συζητήσεις και β) να μπορώ επιτέλους να παίξω με overdubbing κάποια guitar parts που πάντα αναρρωτιόμουνα ποιος θα τα παίξει στα κομάτια μου.

 

Υ.Γ. (με πολύ κομπλάρισμα): οι Stratocaster καλές είναι??

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. (με πολύ κομπλάρισμα): οι Stratocaster καλές είναι??

μπααααα!!!καθολου... :lol: :wink: πλακα κανω...εννοειται οτι θα σε καλυψει... :wink: αντε καλη αρχη και αν θες παμε και μαζι(μενεις θεσσαλονικη νομιζω ε; :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τοποθετήσει roundffusors στο χώρο μου και είδα βελτίωση.

Διαχέουν τον ήχο ομοιόμορφα,δεν κάνουν για ηχομόνωση.

Νομίζω οτι για τα λεφτά τους είναι καλά.

Ο Λίβιου είναι λίγο εκκεντρικός αλλά πολύ συζητήσιμος,

ήταν αντιπρόσωπος των RPG παλιά τα οποία θεωρούνται κορυφαία

αλλά είναι πανάκριβα(www.rpginc.com).

Είναι μηχανικός ήχου.

Μια κουβέντα μαζί του μπορεί να σας κατατοπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου