Προς το περιεχόμενο

Ακούτε μουσική με προσοχή;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία συνειδητοποίησα ότι πλέον δεν ακούω καθόλου μουσική χωρίς να κάνω κάτι άλλο.

Είτε θα οδηγώ, είτε θα διαβάζω στο νετ, είτε θα διαβάζω κανά βιβλίο, είτε θα μαστορεύω, είτε... είτε...

Αλλά δεν έχει πλέον η μουσική την πλήρη αφοσίωσή μου όπως όταν ήμουν πιτσιρικάς και χανόμουν για ώρες στη μουσική και μόνο.

Δεν ξέρω αν είναι σημείο των καιρών, αν φταίει η εξέλιξη / τοποθέτηση της μουσικής πιο κοντά στον υπολογιστή, αν φταίει το γεγονός ότι απλώς γέρασα. Απλώς το συνειδητοποίησα και μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να δω τι κάνετε οι υπόλοιποι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι εδώ λίγο ως πολύ.

Με εξαίρεση τις όλο και πιό σπάνιες φορές που ακούω κάτι εντελώς καινούριο, οπότε και προσπαθώ να είμαι απερίσπαστος, κι εγώ όλο και κάτι άλλο κάνω παράλληλα.

 

Επιλέγω το 50% στο poll, μου φαίνεται πιό κοντά στην πραγματικότητα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνειδητοποίησα πριν κανα χρόνο και με άρχισα στα παοκτσίδικα κλωτσίδια. Με συμπεριφοριστική θεραπεία επανήλθα, αλλά θα ψηφίσω 75% γιατί ακούω και μουσική κάνοντας άλλα πράματα ακόμα (απλά επιλέγω αδιάφορη για να μη μου αποσπά την προσοχή). Πάντως είναι ωραίo να ακούς μουσική ακόμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική με προσοχή θα ακούσω επιλεκτικά.

Αυτό σημαίνει ότι θα εστιάσω μόνο σε είδος/κομμάτια που με ενδιαφέρουν και έχουν να κάνουν με τη μουσική σαν μουσική και όχι στοίχους, χροιές φωνής, ήχος κιθάρας, μπάσσου κλπ.

Τα υπόλοιπα που ακούω χωρίς προσοχή είναι αυτά που βάζω και ακούω όταν έχω δουλείες.

Έτσι το 50% με καλύπτει πλήρως.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνω δουλειές και τέτοια, έχω ανοιχτή τη τηλεόραση (χωρίς να την κοιτάζω) ή το ραδιόφωνο, σε κάποια εκπομπή με συνομιλίες ή ειδήσεις ή κάτι τέτοιο. Η μουσική με ενοχλεί όταν εργάζομαι. Την ακούω μόνο όταν δε κάνω τίποτε άλλο.

 

Βέβαια, στη πορεία των εκπομπών, όλο και κάτι θα παίξει από τραγούδι κλπ, αλλά αυτό δε το μετράω διότι εκείνη τη στιγμή το εισπράττω εντέλώς ακούσια, σαν τις διαφημίσεις.

 

Ακούω μουσική από 0 έως 60 λεπτά ημερησίως.

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50% και δε με πειράζει.

Με προσοχή μπορεί να ακούσω όταν μελετάω ή αν έχω τις μαύρες μου.

Α το να ψάχνω στο νετ δεν το μετράω πολύ γιατί πολύ συχνά απλά καίγομαι και πατάω refresh σε σελίδες (πχ τα φρέσκα στο νοιζ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δεν αντέγραφα παρτιτούρες (που δε χρειάζεται να ακούς, παρά μόνο να κοιτάς), ή κείμενα, θα έβαζα 100%! Πολύ απλά αφού ασχολούμε με τη μουσική, έχει την αμέριστη προσοχή μου (είναι η δουλειά μου).

 

Φυσικά το παραπάνω έχει το κόστος του, αφού δεν ακούω πολλά καινούρια πράγματα, σε οποιοδήποτε στυλ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική, όταν δεν την ακούω προσεκτικά, με ενοχλεί.

Δεν μπορώ να διαβάσω, μιλήσω, κοιμηθώ κτλ. με μουσική. Είτε μου αρέσει αυτό που ακούω είτε όχι, συγκεντρώνει το σύνολο σχεδόν της προσοχής μου. Συνεπώς ακούω σχεδόν 100% με προσοχή.

 

Ο χρόνος που αφιερώνω αυτήν την περίοδο είναι περίπου 1,5 ώρα τη μέρα. Το υπόλοιπο της μέρας ..υποφέρω από τις ξώφαλτσες ακροάσεις. ;D

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως θεωρω οτι ειμαι καταδικασμενος να αναλυω καθε φορα που ακουω μουσικη εφοσον και ασχολουμαι ενεργα,η μονη φορα που σιγουρα ειμαι ''αλλου'' και δεν αναλυω αλλα και αυτο μερικες φορες ειναι οταν ειμαι στενοχωρημενος που απλα ταξιδευω στον κοσμο μου και σκεφτομαι αλλα, προσωπα εικονες και λοιπα..σε αυτην την περιπτωση μπορει και να μην ακουω οταν μου μιλανε..  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου