Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για το Live5 - επείγον


yannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες

εχω απορία με το edirol orchestral και την θέτω στο forum μπας και κάποιος χρήστης μπορεί να βοηθήσει (δεν βγάζω άκρη ούτε με το on line manual)

λοιπόν

τρέχω το edirol στο live5 ως απλό vst. Το πρόβλημα είναι πως για να παίξει δύο διαφορετικά όργανα μαζί (λ.χ. φλάουτο και βιολί) πρέπει να ανοίξω δύο φορές το edirol στο ίδιο midi κανάλι του live, ενώ λογικά θα έπρεπε να μπορώ σε ένα να ανοίγω μέχρι 16 όργανα ταυτοχρόνως αφού η επιφάνεια εργασίας του edirol έχει μέρχι 16 midi outs. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να αναθέσω midi εξόδους στα όργανα του edirol και για να παίξω 4 όργανα ταυτοχρόνως, λ.χ., πρέπει να ανοίξω το edirol 4 φορές -πράγμα που τσακίζει το CPU του λάπτοπ μου.

Ξέρει κανέις τι μπρώ να κάνω για να αναθέτω περισσότερο από ένα όργανα μαζί στο ίδιο VST?

αυτά και ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo live δεν ξέρω,

πάντος στο Cubase θα πρέπει να κάνεις διαφορετικό μίντι τράκ

που το αναθέτεις και αυτό στο όρκεστρα αλλά σε άλλο μίντι κανάλι.

 

Δηάδή θα κάνεις 16 midi κανάλια

που θα τα οδηγήσεις στο όρκεστρα αλλά το καθένα σε άλλο μίντι κανάλι.

 

Πχ Μίντι κανάλι 1 στο όρκεστρα κανάλι 1 Oboe

. .Μίντι κανάλι 2 στο όρκεστρα κανάλι 2 flute

 

Κλπ κλπ

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα τι θες να κανεις, χρειάζεται να φτιαξεις άλλο ενα midi κανάλι στο live , και στο midi out του νέου καναλιού να ορίσεις edirol midi in 2 χωρίς να ανοίξεις κι άλλο edirol. To νέο midi κανάλι δε θα έχει φορτωμένο όργανο, απλά θα οδηγεί το δεύτερο midi κανάλι του ήδη ανοιχτού οργάνου. Ομοίως και για επιπλέον κανάλια.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα τι θες να κανεις' date=' χρειάζεται να φτιαξεις άλλο ενα midi κανάλι στο live , και στο midi out του νέου καναλιού να ορίσεις edirol midi in 2 χωρίς να ανοίξεις κι άλλο edirol. To νέο midi κανάλι δε θα έχει φορτωμένο όργανο, απλά θα οδηγεί το δεύτερο midi κανάλι του ήδη ανοιχτού οργάνου. Ομοίως και για επιπλέον κανάλια.

Ελπίζω να βοήθησα.[/quote']

 

ayth akribws einai h lysh kai douleyei sigoura ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σας υπερευχαριστώ!!! Ολα έγιναν όπως λέτε και πολύ πιο απλά!!

Μερσί για την βοήθεια - θα μου παίρνε έναν μήνα να το βρς μόνος και Σάββατο παίζω ένα πολύ σημαντικό gig για να κάνω οποιαδήποτε χαζομάρα

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου