Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για αγορά Line 6 Floor Pod Plus ή UX1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω αυτόν τον καιρό για καινούριο setup και χρειάζομαι τις πληροφορίες σας.

Καταρχάς να πω πως παίζω για practice, συνήθως μαζί με τραγούδια που βάζω να παίζουν από τον υπολογιστή(play-along).

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω πεταλιέρα/πολυεφέ με software για τον υπολογιστή έτσι ώστε να έχω πολλές επιλογές και ρυθμίσεις για καλύτερο tone και ήχο. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέω την κιθάρα σε κάποιο POD ή audio interface μαζί με ηχεία, και μετά να συνδέω δεύτερο σετ ηχείων και το POD στον υπολογιστή ώστε να μπορώ να έχω και τον ήχο των τραγουδιών που θα παίζω μαζί.

 

Είδα το Line 6 UX1 το οποίο φαίνεται να κάνει αυτήν την δουλειά αλλά θα με ενδιέφερε να έχει και πετάλι ενσωματωμένο για να το χρησιμοποιώ ως wah/volume pedal. Πετάλι έχει και το Floor Pod/plus αλλά και κάποια Digitech RP που είδα. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι εαν γίνεται να συνδέσεις το Floor Pod ή το Digitech στον υπολογιστή (μέσω USB - σαν τα audio interface) και να χρησιμοποιείς presets και effects από software όπως POD Farm.

Χρειάζεται δηλαδή κάρτα ήχου για τα pods;

 

Επίσης αν έχετε να κάνετε καλύτερες προτάσεις για το setup που θέλω να κάνω παρακαλώ κάντε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου