Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με ακουστικά


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Λοιπόν, τελευταίως ψάχνω μια λύση που θα με διευκολύνει στη διαδικασία της ηχογράφησης και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Το θέμα μου έχει ως εξής:

 

Ηχογραφώ κιθάρες με μια Focusrite Saffire 6 USB στο σπίτι. Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζομαι περισσότερη ένταση στα ακουστικά καθότι, ακόμα κι αν έχω τον ενισχυτή της κιθάρας στο 2, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ακούσω καλά ό,τι έχει ήδη γραφτεί, κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης.

 

Καταλήγω λοιπόν να γράφω με μπακαλίστικες μεθόδους (ανεβάζω πολύ το master του daw με αποτέλεσμα να παραμορφώνει ο ήχος και άλλα χαζά) και εννοείται χωρίς direct monitoring της κιθάρας.

 

Να μετακινηθεί ο ενισχυτής της κιθάρας εκτός του δωματίου είναι αδύνατον χωροταξικά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω προκειμένου να έχω υψηλότερη ένταση στα ακουστικά κατά τη διάρκεια της εγγραφής;

 

Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι τα AKG K-141 MkII. Το DAW μου είναι το SONAR 8.5 και τρέχει σε Windows 7 32bit.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σπύρο, ότι extra μηχανηματάκι και αν σου προτείνω….και ακριβότερο θα είναι και όσο και αν boost-άρεις την έξοδο από τα ακουστικά , πάλι ενδέχεται να ακούς τον ενισχυτή σου στο ίδιο χώρο, ειδικά με τα K-141 MkII.

Άρα:

http://www.thomann.de/gr/extreme_isolation_ex29.htm

και καθάρισες!

 

Κράτα τα AKG για το mix ή για να ακούς μουσική...είναι φανταστικά ακουστικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κανεις κατι λαθος μια και οι ΠΟΛΥ υψηλες εντασεις στα ακουστικα που επιζητας ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ για τα αυτια σου....

 

Αγορασε ενα σετακι ακουστικων ΚΛΕΙΣΤΟΥ τυπου και θα εισαι μια χαρα.  

 

'Η ακόμα καλυτερα κανε αυτο που κανω και εγω..γραφε ΧΩΡΙΣ ακουστικα ακουγοντας απο τα ΜΟΝΙΤΟΡ (εχεσθην η φορας στο αλωνιον αν εχεις λιγο spill στο μικροφωνο της κιθαρας....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και μια άλλη μπακαλια........αν έχεις ένα μικρο η μεγάλο στερεωφωνικο όπου να έχει aux in , τότε μπορείς να πάρεις την έξοδο απο τα ακουστικά της κάρτας να την βάλεις στο aux in του στερεο και εκει να βάλεις τα ακουστικά σου....αυτο που θα γίνει είναι να ενισχυθεί το σήμα απο τα ακουστικα και να άκους πιο δυνατά......it works.....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα γίνει είναι να ενισχυθεί το σήμα απο τα ακουστικα και να άκους πιο δυνατά......it works.....

 

και μετα πας γραμμη για τον ΩΡΥΛΑ... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Η ακόμα καλυτερα κανε αυτο που κανω και εγω..γραφε ΧΩΡΙΣ ακουστικα ακουγοντας απο τα ΜΟΝΙΤΟΡ (εχεσθην η φορας στο αλωνιον αν εχεις λιγο spill στο μικροφωνο της κιθαρας....)

 

Το κάνω ήδη σε κάποιες ηχογραφήσεις και μου είναι πολύ πιο άνετη η διαδικασία. Είχα όμως την εντύπωση ότι είναι μεγάλη καφρίλα από ηχοληπτικής απόψεως. Αν δεν τίθεται θέμα, χίλιες φορές προτιμώ να ακούω απ' τα monitor.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνω ήδη σε κάποιες ηχογραφήσεις και μου είναι πολύ πιο άνετη η διαδικασία. Είχα όμως την εντύπωση ότι είναι μεγάλη καφρίλα από ηχοληπτικής απόψεως. Αν δεν τίθεται θέμα, χίλιες φορές προτιμώ να ακούω απ' τα monitor.

 

Τιποτα δεν ειναι  καφριλα αμα σε βολευει και εχει αποτελεσμα, εδω οι U2 γραφουν ΦΩΝΗ ετσι (μεσα στο κοντρολ room) για να μη μιλησω για τους ACDC που δεν ...ξερουν τι ΕΙΝΑΙ τα ακουστικα... ;D..(γραφουν με ...ΜΟΝΙΤΟΡ σκηνης....στο ΙΔΙΟ δωματιο με τους ενισχυτες.... ;D)  

 

Προσωπικα ΜΙΣΩ τα ακουστικα,ακομα και σε επαγγελματικα στουντιο παντα γραφω στο control room με τον ενισχυτη στο live room για να ακουω απο τα μονιτορ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

αυτο που θα γίνει είναι να ενισχυθεί το σήμα απο τα ακουστικα και να άκους πιο δυνατά......it works.....

 

και μετα πας γραμμη για τον ΩΡΥΛΑ...

 

Τιιιιιιι? δεν άκουσα  ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΦ μου'φυγε ένα βάρος  ;D

σημειώσατε κι εμένα στους ''κάφρους''

 

Πλάκα πλάκα όμως .. καμία σχέση τα ακουστικά κλειστού τύπου .. χρειάζονται .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου