Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με ακουστικά


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει εγώ δεν αποτελώ πρότυπο ηχολήπτη -μουσικού ,αλλά μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα .

Η κιθάρα γράφεται με μικρόφωνο πάνω στον ενισχυτή που είναι σκεπασμένος με ένα τεράστιο μαξιλάρι σε χαμηλή ένταση στο 1 με 1,5 και η έξοδος στα μόνιτορ είναι χαμηλωμένη για να μην την ακούω και από αυτά .

Ρυθμίζω μια επιθυμητή ένταση για τα υπόλοιπα προ-ηχογραφημένα στα μόνιτορ ,ώστε να τα ακούω ισσοροπημένα σε σχέση με τη κιθάρα μέσω του ενισχυτή .

 

Μέχρι στιγμής -βασικά λόγω εντάσεων και μαξιλαριού-δεν περνάει τπτ στο κανάλι του μικροφώνου απ τα μόνιτορ, ή κάποιες φορές πριν εξελιχθώ  :D πέρναγε ένα απειροελάχιστο σήμα στα νεκρά μέρη της κιθάρας .

 

Όταν γράφω φωνητικά τότε χρησιμοποιώ ακουστικά για μόνιτορ .

 

Υπόψην ,δεν έχω ακουστικά κλειστού τύπου ,κάτι ψείρες τσι πλάκας .

 

Ο χώρος μου είναι 2,5χ2,5 Μ  :)

 

Αυτά αν και πλανόδιος μπακάλης  ;D

 

 

Αυτό που δεν γνωρίζω ακόμα αν είναι διαχειρήσιμο με το τρόπο μου ,είναι αν θα τα βγάλω πέρα σε τπτ περίεργες καταστάσεις που θα πρέπει ο ενισχυτής να στριγκλίζει μικροφωνίζοντας ...........................εκεί πάμε στη περίπτωση που μου είπε φίλος νοιζάς ηχολήπτης πριν κανά 2 βδομάδες που με τσέκαρε αν είμαι υγιής  ;D

 

Αφού θες τόσο πολύ να ακούς τη κιθάρα σου να βγάζει τον ιδεατό ήχο που θα έχει στο τελικό αποτέλεσμα -αδιαφορώντας για το αν το σήμα αυτό μετά είναι διαχειρήσιμο-επεξεργάσιμο ,τότε φτιάξε ,ένα βύσμα μονοφωνικό καρφί στη κιθάρα ,που να βγάζει μετά 2 καρφιά ,ένα για τη κάρτα ήχου και ένα για τον ενισχυτή και γράψε σε 2 χωριστά τρακ ,ένα ξεπλυμένο και ένα ενισχυμένο . Ύστερα οι συνδιασμοί σου είναι απεριόριστοι και για σένα τον άσχετο  ;D και για έναν ηχολήπτη σχετικό που θα αντιλαμβάνεται πως θα ήθελες να ακούγεσαι ,αλλά θα έχει και ένα καθαρό για να επέμβει όσο θέλει και να το φέρει εκεί που θες ......................

 

Μου ακούγεται όμορφο και είπα να σας το καρφώσω μιας και δεν ξέρω αν ο άνθρωπας θα ήθελε να ακουστεί ποιός είναι ,ίσως και να μη θέλει να μπλέξει σε ατέρμωνες συζητήσεις ............. 8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σπυρo αν καταλαβα καλα,δεν ακους καλα το playback για να παιξεις κιθαρα απο πανω?

 

Σορυ αλλα τελευταια βλακευω ανησυχητικως.. :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σπυρo αν καταλαβα καλα,δεν ακους καλα το playback για να παιξεις κιθαρα απο πανω?

 

Σορυ αλλα τελευταια βλακευω ανησυχητικως.. :-X

 

 

 

Όχι το ανάποδο. Ακούει δυνατά το playback και έτσι δεν ακούει την κιθάρα που πάει να γράψει από παν.

Ας τα αυτά τώρα όμως. Μόλις γύρισες από παραλία, αύριo πάλι.   ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα αυτά τώρα όμως. Μόλις γύρισες από παραλία, αύριo πάλι.  ;D ;D ;D ;D ;D

;D ;D ;D

Ενταξει,δε λεω αλλα,αν και ειχα την ιδανικη λυση. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η...αγωνια για το ...spill ειναι προϊον της δεκαετιας του 80 και της κλινικης αντιμετωπισης της ηχοληψιας....εκατονταδες ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ δισκοι εχουν γραφτει με απολυτη ...περιφρονηση σε αυτο..

 

να και ενας απο τους καλυτερους ever

 

http://www.soundonsound.com/sos/1994_articles/mar94/u2robbieadams.html

 

αν και δεν γνωρίζω τι είναι το spill θα διαβάσω το πολύ ενδιαφέρον άρθρο για να μαθω...τρελαίνομαι για τέτοιες ιστορίες που μας βάζουν στα "μυστικά" της ηχογράφησης μεγάλων άλμπουμ. Πάντως θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ στην κλινική αντιμετώπιση της ηχοληψίας που ανέφερες...νομιζω σιγά σιγά χάνουμε το μέτρο, ασχολούμαστε με το ποσο ακριβο προενισχυτη και ποσες λάμπες έχει το στούντιο παρα με τις συνθέσεις. Ο ήχος πρέπει να ηπηρετεί τη σύνθεση και να είναι ένα μέσα έκφρασης του μουσικού. Πλέον έχει γίνει το αντίθετο..Ακόμη και εγώ που το κατακρίνω αυτό, συχνά όταν έχω καιρό να ηχογραφήσω (άρα και να εξελίξω τη τεχνική μου στη μίξη-ηχογράφηση) ποιάνω τον εαυτό μου να συνθέτει επίτηδες για να έχω υλικό να ασχοληθώ...καλώς ή κακώς το αγαπάω το ρημάδι και περιμένω πως και πως κάθε Αυγουστο να έρθει ο Σεπτέμβρης να ξεκινήσω να γράφω (τον Αυγουστο και γενικότερα το καλοκαίρι λογω ζέστης αδυνατω να ασχοληθώ με πράγματα που απαιτούν τέτοιο συνδιασμό ενέργειας σωματικής-νοητικής-αισθήσεων, όπως είναι η ηχοληψία) ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το ανάποδο. Ακούει δυνατά το playback και έτσι δεν ακούει την κιθάρα που πάει να γράψει από παν.

 

Λαθος τα λες  ......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λαθος τα λες  ......

 

Αφού εμείς καταφέραμε και συνεννοηθήκαμε (με το το φρη ροκ), μη στενοχωριέσαι  ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να γίνω 100% κατανοητός , εννοώ ότι τον "κορόιδευα"  :P ;D τον (φρη ροκ ) λέγοντας ότι είναι ζαλισμένος από τη θάλασσα και δεν κατάλαβε το topic, αν και το κατάλαβε….anyway….. θα πει ότι είχε να πει, μετά το σημερινό μπάνιο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου