Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Musicman, Jackson, ESP, Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή όσο ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι, θέλω να με βοηθήσετε στην επιλογή!

 

Τα μοντέλα προς σύγκριση είναι:

1) Musicman John Petrucci 6 strings με piezo ή χωρίς

2) Jackson SL1

3) ESP Horizon

4) Ibanez RG Prestige 2570, 2550

 

Τα κριτήρια σύγκρισης είναι 1ον η ταστιέρα. Θέλω μια ταστιέρα πολύ άνετη, να παίζει πολύ εύκολα και να φεύγουν τα δάχτυλα χωρίς πολύ κόπο. Να έχει χαμηλό action, αλλά να κρατάει καλά τον ήχο γενικά και στα bend και να μην τρίζει. Γενικά να είναι καλή κατασκευή, καλά ρυθμισμένα όλα.

2ο κριτήριο, είναι ο ήχος, αν και δεν με τρώει όσο το πρώτο, όσο να ναι metal κιθάρες είναι και τον ήχο μπορώ να τον προσαρμόσω εύκολα. Η μουσική που παίζω είναι κυρίως dream theater και δικά μας κομμάτια. Τα δικά μας κομμάτια έχουν και αρκετά clean σημεία, οπότε το piezo σύστημα θα ήταν καλή φάση!

 

Παρακαλώ μόνο σοβαρές και ψαγμένες γνώμες! Καλύτερα από όσους τις έχουν δοκιμάσει και έχουν εμπειρία!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω μια ταστιέρα πολύ άνετη, να παίζει πολύ εύκολα και να φεύγουν τα δάχτυλα χωρίς πολύ κόπο. Να έχει χαμηλό action, αλλά να κρατάει καλά τον ήχο γενικά και στα bend και να μην τρίζει. Γενικά να είναι καλή κατασκευή, καλά ρυθμισμένα όλα.

 

Αυτο δεν μπορει να στο εγγυηθει κανενας γιατι δεν εχει καμμια σχεση με την κατασκευη της κιθαρας αλλα με το SET UP της.

Με ενα καλο set up ΟΛΕΣ οι κιθαρες (απο 100-10.000) μπορουν να εχουν τα χαρακτηριστικα που ζητας....οποτε επικεντρωσου στον ΗΧΟ ....(κατασκευαστικα ολες οι κιθαρες που αναφερεις ειναι μια χαρα)

 

Δεν ασχολουμαι με το ειδος αυτης της μουσικης οποτε για τον ηχο θα σου πουν οι....υπολοιποι.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα προς σύγκριση είναι:

1) Musicman John Petrucci 6 strings με piezo ή χωρίς

2) Jackson SL1

3) ESP Horizon

4) Ibanez RG Prestige 2570' date=' 2550

 

Τα κριτήρια σύγκρισης είναι 1ον η ταστιέρα. Θέλω μια ταστιέρα πολύ άνετη, να παίζει πολύ εύκολα και να φεύγουν τα δάχτυλα χωρίς πολύ κόπο. [/quote']

 

εχω παιξει με ολες τις παραπανω εκτος απο την jackson...αυτο που θελεις ειναι η rg... :wink:

 

και ΟΧΙ δεν ειναι μονο θεμα set up αυτο που ψαχνεις..και δεν εχουν ΟΛΕΣ οι κιθαρες τα χαρακτηριστικα που ζητας...

 

ειδικα με την Rg τα δαχτυλα φευγουν με...χιλια... :lol: (απλα εχουν ΠΟΛΥ λεπτο μπρατσο το οποιο εμενα ομως δεν με κουρασε ιδιαιτερα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βασικά μου ήρθε και η άλλη επιλογή! Μπορώ να πάρω την Rg1820X Έτσι θα συνδυάσω και το piezo της petrucci και το λαιμό της prestige. Η αμφιβολία μου είναι οι μαγνήτες... Τι λένε από ποιότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους...

Γνωμη μου ειναι οτι οι rg ειναι πολυ χαμηλωτερου επιπεδου απο τις ESP, JACKSON KAI MUSICMAN αν και δεν εχω παιξει την JP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους...

Γνωμη μου ειναι οτι οι rg ειναι πολυ χαμηλωτερου επιπεδου απο τις ESP' date=' JACKSON KAI MUSICMAN αν και δεν εχω παιξει την JP[/quote']

 

οταν λες χαμηλωτερου επιπεδου,το εξηγεις λιγο παραπανω;γιατι εγω την βρηκα τελεια την rg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ:

Θα συγκρινω τις rg με την HORIZON FR-II που εχω,¨

 

rg:

Basswood

bolt on

magnhtes moufes

Oxi teleia komena tasta (σε 2 που επαιξα δεν ηταν πολυ καλα κομμενα, εχω δει βεβαια και ενος φιλου που ειναι οκ)

κλειδια δεν θυμαμαι τι εχει

 

Horizon:

Alder, quilted maple top

neck thru

SD pick ups

binding σε ολο το σωμα, neck, headstock (δεν λεει κατι στο ηχο αυτο αλλα δειχνει ποιοτητα)

εβενο ταστιερα

σπλιταρισμα μαγνητων

Οriginal floyd rose

Gototh tuners

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος της 2550 εχω να πω τα εξης :

 

 

ελαφρια (ειναι το basswod?δεν ξερω...)

 

πολυ προσεκτικα κατασκευασμενη (αριστα ταστα, πολυ ανετο μπρατσο κλπ...)

 

εξαιρετικα ευελικτη με τους εργοστασιακους μαγνητες (καινε λιγο περισσοτερο

αποτι θα ηθελα, αλλα αυτα ειναι γουστα)

 

Οσο για το basswood vs alder και το bolt on vs neck thru, θα πω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου, και οχι θεμα ανωτεροτητας...

 

Αν εχις και αλλες αποριες, εδω ειμαστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ο basswood ειναι φθηνοτερο απο το alder, οπως και η κατασκευη bolt on απο την neck thru... Επισης δεν ειναι σωστο τωρα που το σκεφτομαι να συγγκρινουμε τα 2 οργανα γιατι το ενα εχει 1000Ε και το αλλο 2000Ε,

Εγω δεν μιλησα υποκειμενικα, απλα εβαλα κατω τα 2 οργανα και τα ανελυσα αντικειμενικα, και μενα η M-II Deluxe μου που ειναι bolt on μ αρεσει περισσοτερο αυτο το καιρο, αλλωστε λες να ειναι μ...κες ο Vai, Satrani κτλ που παιζουν με bolt on kai basswood :wink:

Απλα το παιδι απ οτι βλεπω πουλαει μια JEM FP για να παρει μια ποιο μεταλ κιθαρα... Φιλε Sonata-Arctica με ενδιαφερει εμενα η jem σου παντως, μπορει και για ανταλαγη, επικοινωνισε αν θελεις να τα πουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου