Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Musicman, Jackson, ESP, Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε συγνώμη αλλά σύμφωνα με την λογική αυτή, τότε κανείς δεν πρέπει να πάρει καμιά κιθάρα, πέραν από gibson-fender καθώς όλες οι άλλες τους αντιγράψανε όλα τα σχέδιά τους.

 

Και η Jackson-Chavrel (παρόλο που η ίδια η jackson θέλει να διαχωρίζεται από την 2η) αντέγραψε στο σχέδιο την στρατοκαστερ, τις εξπλορερ και τις V (εξαιρείται ο καρχαρίας-rr) οπότε δεν έχει και πολύ βάση αυτό που λες.Και για να μην αναφέρω για το κακόμοιρο το σχέδιο του headstock της lp.

 

Το να λες σε κάποιον να μην πάρει ίσως την πλέον ολοκληρωμένη κιθάρα του μεταλ κατά την αποψή μου (για την horizon λέω), επειδή αντέγραψε την σολοιστ, που αυτή αντέγραψε την στρατο, που η άλλη τον άλλο κτλ κτλ κτλ ε δεν στέκει και πολύ! Βέβαια εσύ αν κοιτάς έτσι, καλά θα κάνεις να μην την πάρεις. Εσύ θα χάσεις. Μπουχαχαχα

 

Τες πα όσο και να λέμε Sonata-Arctica, μόνο και μόνο που 4 διαφορετικοί, επέλεξαν 4 διαφορετικές κιθάρες, τότε κάτι λέει για όλες, οπότε απλά έβγα βόλτα και δοκίμαζε κιθάρες και όποια σου κάτσει καλύτερα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε δεν ειπα να μην την παρει το παλικαρι, ισα ισα που λεω οτι ειναι πολυ καλη κιθαρα, απλα ειπα οτι εγω θα προτιμουσα την soloist της Jackson γιατι απλα γουσταρω το real thing, ασε που η slatq-mah soloist εχει κλασεις ανωτερο maple top (για εκεινους που τους νοιαζει και η εμφανιση). Οσο για τα αλλα σχηματα, ναι η Jackson βασιστηκε στην εξπλορερ φτιαχνοντας την kelly, στις flying V φτιαχνοντας την κιθαρα που βρωμαει JACKSON απο χιλιομετρα πλεον (και την κιθαρα που εχουν οι μισοι deathαδες στον κοσμο) την King V αλλα τα σχεδια εχουν τρομερες διαφορες απο τα οριτζιναλ και δεν ειναι απλες κοινες γιαπωνεζικες ξεπατικοσουρες.

Η ESP ρε αδερφε τις εκανε ΙΔΙΕΣ με τις οριτζιναλ και δεν ειναι οτι αντεγραψε μονο μια εταιρια, αντεγραψε Jackson Gibson Lado και δεν ξερω αν ξεχναω καμια!!!!

Και για την αντιγραφη της στρατ...come on, τι σχεση εχει η καθε soloist με την οποια στρατ? Το ΜΟΝΟ κοινο που εχουν ειναι οτι ειναι ενα κομματι ξυλο με double cutaway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδεια δεν λεγοντε τυχαια super strat ολες... :wink:

 

Τεσπα, το γαματο θα ηταν να μπορουσαμε να περνουμε 2-3 κιθαρες για καμια βδομαδα σπιτι και να επιστρεφαμε τις 2... :D

Το ειχε κανει ενα παλικαρι στην Αμερικη με 4 καμπινες και διαλεξε τη μια...

Χαρα στο κουραγιο του που κουβαλησε 4 4χ12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βέβαια και οι συγκεκριμένες 4 κάνουν πανεύκολα αυτό που θέλει. Αλλά το πως θα το βολέψει στο χέρι' date=' είναι κάτι που δεν θα του το πω εγώ, ούτε εσείς ούτε κανένας, παρά [u']ο ίδιος του ο εαυτός[/u]. Οπότε βουρ για δοκιμή!

 

ωραια τοτε το νοιζ γιατι υπαρχει; 8O

παιδια σταματηστε να ρωτατε μην ειστε χαζοι...πηγαινετε να δοκιμαζετε μονοι σας οτι θελετε και μην παιρνετε γνωμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την άνεση στο χέρι, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις αυτό, γιατί ο καθένας βολευεται και με διαφορετικό μπράτσο. Ο κοινός παρανομαστής πάντως είναι ότι πρέπει να σεταριστούν σωστά, πράγμα που ισχύει για κάθε κιθάρα ανεξαρτήτως κατηγορίας και τιμής.

 

+200000! :wink:

 

ΕΙΔΙΚΑ για το μπρατσο ΜΟΝΟ εσυ μπορεις να ξερεις τι σου αρεσει,σε ΕΜΕΝΑ π.χ.(προσεξε για να μην παρεξηγηθουν καποιοι,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εννοω) δεν μου αρεσει ΚΑΝΕΝΑ απο τα μπρατσα των κιθαρων που αναφερεις γιατι ειναι λεπτα σαν μπουζουκια (για ΕΜΕΝΑ) και εχουν τεραστιο radius (μερικες μαλιστα εχουν και compensated το οποιο μισω),ομως σε ΕΣΕΝΑ (προσεξε σε ΕΣΕΝΑ ) μπορει να αρεσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι σου αρεσει διαφορετικο προφιλ μπρατσου απο οτι αρεσει σε εμενα...."ΓΡΗΓΟΡΕΣ" κιθαρες δεν υπαρχουν (οι "γρηγοροτεροι" π.χ. κιθαριστες του πλανητη,αυτοι που παιζουν country δηλ. παιζουν συνηθως με τελε οι οποιες εχουν τεραστια και παχια μπρατσα :wink: ενω πολλοι "γρηγοροι" κιθαριστες προτιμουν παχια μπρατσα γιατι δινουν καλυτερη στηριξη στο χερι και αποφευγουν ετσι τεντονιτιδες και αλλα προβληματα, οποτε σε ενα τοσο "προσωπικο" θεμα οπως το μπρατσο ΔΕΝ μπορουμε να σε συμβουλεψουμε),γρηγοροι ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ υπαρχουν...

 

(βεβαια υπαρχει και η σχολη "Jeff Beck" που πρεσβευει οτι αν σου αρεσει ο ηχος μιας κιθαρας την αγοραζεις και αργα η γρηγορα θα συνηθισεις το μπρατσο,αλλα βεβαια J.B ειναι αυτος που το λεει αυτο οποτε μαλλον δεν παιζει για εμας τους θνητους :) )

 

Απο εκει και περα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ενα καλο ΣΕΤ ΑΠ ειναι το ΠΑΝ για να φτασει μια κιθαρα (οποιαδηποτε κιθαρα) στο optimum απο πλευρας playability :wink:

 

Παντως τωρα που το σκεφτομαι γιατι δεν τσεκαρεις και καμμια μοντερνα CARVIN οσες εχω παιξει με εντυπωσιασαν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Carvin.

Kαι ρε παιδιά μη βάζετε λινκ στο αμερικάνικο site της Framus.Bάλτε το παγκόσμιο έχει καλύτερες φωτο και στοιχεία.

Και συμφωνώ να δει ο φίλος την Morrigan Custom.Αctive μαγνήτες Duncan Livewire(Mustaine signature) floyd rose κλπ.

Η Framus είναι πάντως πολύ προσεγμένη σαν εταιρεία.Μαζί με την κιθάρα θα πάρεις μια gig bag των 80 ευρώ,με επένδυση βελούδο απο μέσα, δερμάτινα λουριά και τέτοιες χλήδες.Η βασίλισα των gig bag.

Αλλά το πιο εντυπωσιακό όταν πήρα τη δικιά μου ήταν το users kit ,ένα μεγάλο ντοσιε με κλειδιά allen, εργαλείο για το truss rod,straplocks, πανί καθαρισμού, εγγύηση και ένα Guitar owner manual 442 σελίδων.

 

Οπως είπανε και οι παραπάνω όλες οι κιθάρες αυτές έχουν άνετη ταστιέρα και θα πρέπει να τις δοκιμάσεις για να δεις ποια σου κάνει.

 

http://www.framus.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ρε παιδιά μη βάζετε λινκ στο αμερικάνικο site της Framus.Bάλτε το παγκόσμιο έχει καλύτερες φωτο και στοιχεία.

 

Καλά ντε...8)

Framus Morrigan Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα προς σύγκριση είναι:

1) Musicman John Petrucci 6 strings με piezo ή χωρίς

2) Jackson SL1

3) ESP Horizon

4) Ibanez RG Prestige 2570' date=' 2550[/quote']

 

Είμαι κάτοχος της RG2570E από πέρσυ τον Γενάρη και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.Παικτικά είναι υπέροχη..είμαι φαν της λεπτής ταστιέρας,αλλά για να καταλάβεις πόσο υποκειμενικό είναι το συγκεκριμένο θέμα,έπαιζα 12 χρόνια κλασσική με παχύ μπράτσο και δεν μπορούσα να παίξω με πιο λεπτή.Όταν όμως ξεκίνησα την διαδικασία ηλεκτρικής δεν μπορούσα να βάλω τα δαχτυλά μου σε fender με τίποτα.Η ibanez ήρθε κι έκατσε...

Σαν ήχος τώρα,τί να πω...metal θέλεις, metal θα πάρεις...Οι dimarzio είναι ακριβώς...!!!

My 2 cents. :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου κόλλησε άσχημα να πάρω κιθάρα με piezo, έχω πορωθεί! Γι αυτό μάλλον θα πάω στην petrucci! Έιναι και γενικά πιο all-around κιθάρα από τις άλλες, μιας και δεν ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για metal. Και έχω ακούσει τα καλύτερα, ούτε μια άσχημη γνώμη! Και δεν τρελαίνομαι για τόσο λεπτά μπράτσα. Απ ότι έχω ακούσει πιστεύω ότι της petrucci θα μου ταιριάξει απόλυτα! Είναι πολύ φλατ, λίγο πιο χοντρό από τα ibanez, και με vintage stratocaster feel! Και από κατασκευή είναι πολύ προσεκτικά φτιαγμένη! Έχει και πολύ καλούς μαγνήτες, τουλάχιστον ότι πρέπει για τους ήχους που θέλω να βγάλω. Και καθαρά παίζω με τα piezos! Αφήστε που έχω σκεφτεί και χίλιες πατέντες να κάνω με τις εξόδους της! Έιναι η τέλεια κιθάρα για μένα, αν εξαιρέσουμε λίγο την εμφάνιση που δεν με τρελαίνει και τόσο, εκτός από μία petrucci που έχω δεί, την limited 2007, σε blue dawn χρώμα, η πιο ωραία κιθάρα που έχω δεί και η πιο ωραία βαλίτσα!!! :D Έχω δεί μόνο 2 τέτοιες στο ebay αλλά πάνε μόνο Αγγλία δυστυχώς! Θα της ρίξω και μια δοκιμή πρώτα φυσικά! Και συμφωνώ απόλυτα σ αυτό που λέτε για το setup. Το θέμα είναι ότι πρέπει να βρώ έναν επαγγελματία να μου το κάνει πολύ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ernie Ball κατα 99,9% θα σου ερθει ΤΕΛΕΙΑ σεταρισμενη ,ειναι απο τα λιγα εργοστασια που κανει λεπτομεριακο σετ απ στα οργανα της ,οποτε ο μονος εχθρος σου θα ειναι μονο καποια ενδεχομενη εντονη κλιματικη αλλαγη κατα τη διαρκεια του ταξιδιου της απο Αμερικη (κατι που αλλωστε συμβαινει σε ολες τις κιθαρες) η οποια ομως μονο το relief μπορει να επηρεασει. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου