Προς το περιεχόμενο

Απορία - Playback vocals σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Εχω μια απορια εδω και καιρο. Πως μπορει να γινει σε ενα live να παιζει ζωντανα η μπαντα και ταυτοχρονως να υπαρχουν playback φωνητικα(πχ. στα ρεφρεν) και ζωντανα φωνητικα(στα κουπλε)???

 

Ειχα διαβασει καπου στο ιντερνετ οτι καποιες μπαντες δημιουργουν ενα Backing track που παιζει κατι σαν χαλι και ενισχυει την μπαντα. Τωρα το τι ακριβως παιζει, δεν ξερω. Κανω μια υποθεση οτι αν υπραχει αυτο το Backing track μπορουν εκει να κολλησουν τα playback φωνητικα. Ο συντονισμος- συγχρονισμος ομως, πως γινεται;

Οι απανταχου μουσικοι please βοηθηστε!

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ή απλός μετρονόμος βασισμένος στο track. Ψάξε να ακούσεις λάιβ Def Leppard. Την είχαν τελειοποιήσει την τεχνική...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος με αυτη την ορολογια, δεν καταλαβα κανεναν σας. μπορειτε να μου πειτε την ολη διαδικασια; το πως γινεται δηλαδη; Τι ακριβως παιζει το backing track και γιατι ακουστικα στον drummer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Step1:

Εχεις ηχογραφημενο το κομματι μαζι με τις φωνες σε καποιο προγραμμα (cubase, nuendo), mute-αρεις ολα οσα δεν θες να ακουγονται, βαζεις ενα καναλι μετρονομο και δινεις και 2 μετρα precount για να μπορει να μπει ο ντραμμερ.

 

Step2:(ετσι το κανω εγω αν υπαρχει αλλη λυση θα σου πουν τα παιδια)

Βαζεις αριστερα τον μετρονομο - δεξια τη φωνη και γραφεις το αρχειο σε cd ή κουβαλας λαπτοπ σε προβες/λαηβ

 

Step3:

Παιρνεις stereo out και το χωριζεις με μια μικρη κονσολιτσα (ετσι κανω εγω) και στελνεις τον μετρονομο στον ντραμμερ και τα φωνητικα στην κονσολα του στουντιο/μαγαζιου.

 

Step4:

Παταει το Play o drummer, δινει 4 και μπαινετε..μετα ευχεσαι/προσευχεσαι να ακουει καλα τον μετρονομο ο ντραμερ και να μην ξεχαστει η υπολοιπη μπαντα.

 

 

Προσωπικο σχολιο:

1. τα λαπτοπ κολανε σε λαηβ, νομοι του μερφι

2. ακομα και σοβαρες μπαντες κανουν λαθη στην σκηνη με τα προηχογραφημενα (paradise lost στα Χανια ροκ φεστιβαλ - οι τυποι παιζουν καθε χρονο απειρες φορες με προηχογραφημενα και ομως εκει ξεχαστηκε ο ντραμμερ και μπηκε αργοτερα)

3. Αν αξιζει το ρισκο το κανεις αλλιως αν γινει μαλακια οι απο κατω θα γελανε για καιρο

 

its up to you

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένας άλλος τρόπος ενδεχομένως να ήταν κάποιο looper με τα απαραίτητα φωνητικά στη μνήμη του . εεεε ?  

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miltos23,

step 1: οταν λες "εχεις το ηχογραφημενο κομματι" εννοεις φανταζομαι σε ξεχωριστα tracks τα φωνητικα και σε αλλα tracks τα οργανα κι οχι ενα mixed stereo track, σωστα;

 

step 2: Πως μπαινει ο μετρονομος; (σορρυ δεν ειμαι μουσικος) οταν λες αριστερα που αριστερα και που δεξια; Εννοεις το καναλι Left και το καναλι right;;;

 

step 3: stereo out απ το λαπτοπ εννοεις; Γιατι βγαζει και τιποτα αλλο το λαπτοπ; ενα Mini jack stereo out εχει απο οσο ξερω.

 

step 4: Παταει το Play o drummer;;;;; Διπλα στον drummer ειναι το λαπτοπ; νομιζα ο πληκτρας το χειριζεται το λαπτοπ  :o ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miltos23,

step 1: οταν λες "εχεις το ηχογραφημενο κομματι" εννοεις φανταζομαι σε ξεχωριστα tracks τα φωνητικα και σε αλλα tracks τα οργανα κι οχι ενα mixed stereo track, σωστα;

 

step 2: Πως μπαινει ο μετρονομος; (σορρυ δεν ειμαι μουσικος) οταν λες αριστερα που αριστερα και που δεξια; Εννοεις το καναλι Left και το καναλι right;;;

 

step 3: stereo out απ το λαπτοπ εννοεις; Γιατι βγαζει και τιποτα αλλο το λαπτοπ; ενα Mini jack stereo out εχει απο οσο ξερω.

 

step 4: Παταει το Play o drummer;;;;; Διπλα στον drummer ειναι το λαπτοπ; νομιζα ο πληκτρας το χειριζεται το λαπτοπ  :o ???

 

step1:Αναφέρει ότι πρόκειται για κομμάτι που έχει φτιαχτεί σε κάποιο daw .Αρα έχει όλα τα tracks,ενώ θα αφήσει τίποτε effects pads και θα βγάλει κιθάρες drums πρώτα φωνητικά.

step2:Εννοεί ότι απτό sequencer θα κάνει panning στον μετρονόμο,με αποτέλεσμα να έχει το backing track στο left και τον μετρονόμο στο right.

step3:Υποτίθεται ότι έχεις εξωτερική κάρτα ήχου(αφού κάνεις παραγωγές) με χ εξόδους οπότε στέλνεις ότι γουστάρεις όπου γουστάρεις.

step4:Καλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.Συνήθως έχουν οι πληκτράδες για να τρέχουν vsts,όχι κάτι σχετικό με τον ρυθμό.Ο μαέστρος μιας μπάντας είναι στην πραγματικότητα ο drummer γιατί υποτίθεται ότι οι μουσικοί "πατάνε" πάνω σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου